مسیر سبز
مسیر سبز

احتمال کسری بودجه در سال 90 عضو کمیسیون برنامه و

احتمال کسری بودجه در سال 90
عضو کمیسیون برنامه و بودجه از احتمال کسری بودجه در سال 90 خبر داد و گفت: اجرای نادرست قانون هدفمندی، پافشاری دولت بر پرداخت نقدی یارانه‌ها به شیوه کنونی و احتمال کاهش قیمت نفت در بازار جهانی از عللی است که احتمال کسری بودجه را در سال 90 بالا می‌برد.

حجت الاسلام علی بنایی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگاران بر لزوم اصلاح شیوه پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم از سوی دولت تأکید کرد و گفت: اصرار دولت بر ادامه شیوه کنونی پرداخت یارانه‌ها بار سنگینی را بر بودجه کشور وارد می‌کند که از توان کشور خارج است و احتمال بروز کسری بودجه را نیز بالا می‌برد.

وی در ادامه با بیان اینکه قیمت پایه هر بشکه نفت در بودجه معادل با 81.5 دلار در نظر گرفته شده است، افزود: در سالی که پیش رو داریم، باید هر بشکه نفت را دست کم نود دلار بفروشیم تا با کسری بودجه روبه‌رو نشویم، اما با شرایطی که در جهان امروز وجود دارد، بروز اتفاقی که موجب کاهش شدید قیمت نفت شود، اصلا دور از ذهن نیست و همین موضوع احتمال بروز کسری بودجه را تقویت می‌کند.

بنایی همچنین با تأکید بر اینکه شیوه پرداخت نقدی یارانه‌ها به مردم باید اصلاح شود، تصریح کرد: در سال 90 تعداد یارانه بگیرهای کشور به 72 و نیم میلیون نفر می‌رسد که این به معنای ایجاد بار مالی سنگین و خارج از توان برای بودجه کشور است، پس دولت باید هر چه سریع‌تر شیوه پرداخت نقدی یارانه‌ها را اصلاح کند و به‌جای پرداخت یارانه به تمام دهک‌های درآمدی کشور، تنها به افرادی یارانه بدهد که جزو شش دهک پایین جامعه هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: در کمیسیون تلفیق بحث‌های زیادی صورت گرفت که شیوه پرداخت نقدی یارانه اصلاح شود یا به عنوان مثال تنها به افرادی که در ماه، زیر یک میلیون تومان درآمد دارند، پرداخت شود، اما دولت همچنان اصرار دارد که همین رقم را به همه افرادی که ثبت نام کرده‌اند، پرداخت کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تأکید کرد: با ادامه روند کنونی بروز کسری بودجه و ایجاد مشکل برای اجرای برنامه‌های اقتصادی کشور در سالی که پیش رو داریم، دور از انتظار نیست.

منبع : تابناک

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید