بهترین زندگی
بهترین زندگی

اختلال رشد نوزاد، جدی بگیرید! اختلال رشد به معنی رشد

اختلال رشد نوزاد، جدی بگیرید!
اختلال رشد به معنی رشد ناکافی بوده و ناشی از عدم توانایی برای کسب کالری لازم یا مصرف آن برای رشد است.

اختلال رشد، ممکن است به دنبال مشکلی جسمی برای کودک پیش آید مثل عیوب مادرزادی قلب، ضایعات عصبی، نارسایی کلیه، ریفلاکس معده و ...یا به دلایل دیگر مثل کمبود آگاهی و الدین در مورد نحوه تغذیه کودک، فقر، اعتقادات بهداشتی، اطلاعات نامناسب تغذیه، کمبود شیر مادر، استرس خانوادگی و مشکلات عاطفی روانی پیش می‌آید.اگر وزن کودک پایین از حد استاندارد باشد از طریق معاینه فیزیکی توسط پزشک، آزمایش مدفوع و خون تشخیص داده می‌شود. روش درمان
هدف درمان تامین انرژی کافی جهت دسترسی به رشد مناسب سن است.در شیر خوارانی که از شیر خشک استفاده می‌کنند با تجویز پزشک بر اساس وزن کودک از مکمل‌های غذایی استفاده می‌شود. به دلیل کمبود ویتامین از ویتامین، روی(Zn)، آهن و موادی مثل گوشت، عدس، برنج و روغن گیاهی استفاده می‌شود. چند توصیه مهم به والدین
- ترجیحا سر سفره و همراه با خانواده به کودک غذا دهیم.
- از مصرف آب میوه صنعتی و شیرین و آب نبات و تنقلات صنعتی پرهیز شود. در طول تغذیه با شیر خوار تماس چشمی برقرار کنند.
- شیر خوار را در آغوش گرفته و به او غذا دهید.
- اگر مادر مضطرب و پریشان باشد این اضطراب به کودک نیز منتقل می‌شود پس خودتان آرام باشید و خلق و خویی آرام داشته باشید.
- در محیطی که حواس کودک پرت می‌شود به کودک غذا ندهید.
- پس از 10-9 ماه قاشق را به دست وی داده و بگذارید خودش غذا بخورد حتی اگر به اطراف بریزد و خود را کثیف کند.
- زمان تغذیه باید زمان مشخص باشد و طول مدت تغذیه نیز از حد خاصی مثلا 30 دقیقه تجاوز نکند. چنانچه موارد ذکر شده رعایت شود کودک ریتم خاصی را برقرار کرده و به وزن مطلوب خواهد رسید.

فراموش نکنید که پافشاری یکی از مهمترین اصول است پشتکار توام با آرامش نهایتا رفتار منفی کودک را ضعیف می‌کند.

در صورتی که برای کودک مواد غذایی جامد طبق نظر پزشک شروع می‌شود کودک را با این مواد به تدریج آشنا کنید. ابتدا از پوره استفاده کنید تمام فعالیت‌ها از قبیل حمام کردن، بازی کردن، خوابیدن و لباس پوشیدن طبق برنامه منظم هر روز انجام شود.
همچنین والدین باید توجه داشته باشند به دلیل اینکه اکثر این کودکان دچار اسهال هستند، مراقبت کافی از پوست ناحیه تناسلی کودک داشته باشند و باید مکرر پوست ناحیه را با آب ولرم و صابون ملایم شست و شو داده و خشک کنند و از پمادهای محافظ مثل اکسید دوزنگ استفاده کرده و به محض آلودگی سریعا تعویض کنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید