هر روز!
هر روز!

ازدواج به سبک چینی یا ایرانی؟ چینی‌ها برای حل مشکلات

ازدواج به سبک چینی یا ایرانی؟
چینی‌ها برای حل مشکلات همسریابی حرکتی عجیب انجام داده‌اند. در این روش جدید والدینی که فرزندان دم بخت دارند آگهی‌هایی را تنظیم کرده و به یکی از پارک‌های بزرگ شانگهای می‌روند تا مراسم همسریابی با آگهی را انجام دهند.


همسریابی یکی از مشکلاتی است که در تمام دنیا دیده می‌شود. در کشورهایی که جمعیت آن‌ها بسیار زیاد است این مشکل بیش از دیگر نقاط دنیا دیده می‌شود. یکی از این کشور‌ها که جمعیت آن همیشه رکوردشکن بوده «چین» نام دارد!
به گزارش سی. ان. ان، پارک «خلق» در شانگهای یکی از مکان‌هایی است که به نمایشگاه همسریابی در این شهر تبدیل شده و آخر هر هفته والدین یا خود افراد جویای همسر به آن مراجعه می‌کنند تا زوج مناسب را شناسایی کنند. آخر هفته در این پارک، افراد پیر و جوان در محوطه نمایشگاه جایی که آگهی‌ها نصب شده است، قدم می‌زنند، مقابل یادداشت مشخصات افراد مایل به ازدواج می‌ایستند و اگر موردی نظرشان را جلب کرد آن را یادداشت می‌کنند.
هر شنبه و یکشنبه و تحت هر شرایطی که باشد والدین به این پارک می‌آیند و اگهی فرزندشان که شامل اسم و نام خانوادگی به همراه میزان در آمد است روی دیوار می‌چسبانند تا والدین دیگر یا افرادی که خواهان ازدواج هستند آن را خوانده و برای ازدواج تصمیم گیری کنند. در آخر هفته‌ها این پارک مملو از کاغذهای تبلیغاتی است که جوانان دم بخت را نشان می‌دهد. به هر کجای این پارک که نگاه کنید از درختان تا دیوار‌ها پوشیده از کاغذهای مختلف است که با اعداد و اسامی پر شده‌اند.
این مکان به «بازارهمسریابی» هم معروف شده است و جالب اینجاست که تا به حال زوج‌های بسیاری به همین صورت با هم ملاقات کرده و زندگی تشکیل داده‌اند. والدین چینی اعتقاد دارند فرزندانشان بیش از حد سرگرم کار هستند و زمان برای یافتن بهترین همسر ندارند.
با توجه به آمادگی ازدواج از سوی دختران و پسران جامعه و علاقه مندی آنها به یافتن همسری مناسب، از آنجا که انتخاب همسر مناسب اصلی ترین و بنیادی ترین مبنای تشکیل زندگی است تعدادی از سایت های اینترنتی در این راستا اقدام به فعالیت کرده اند در حالی که 70 درصد این سایت ها خارج از پوشش نهادهای مربوط فعالیت می کنند
گفته می‌شود به دلیل سیاست‌های جمعیتی حکومت چین بیشتر جوانانی که در دهه 1980 به دنیا آمده‌اند، خواهر یا برادر ندارند و به همین خاطر اینگونه مراکز راهی است که می‌تواند آن‌ها را در ازدواج کردن و یافتن شخص مورد علاقه‌شان یاری دهد.
در ایران نیز برای حل مشکل ازدواج سایت های همسریابی شروع به فعالیت کرده اند ، اگر چه فعالیت موسسات همسریابی از سه دهه قبل آغاز شده اما ترس از افکار عمومی و ناشناخته بودن اینچنین فعالیت هایی باعث شد این مراکز به صورت نامحسوس و نه چندان آشکار به فعالیت خود ادامه دهند، اما از حدود 15 سال قبل فعالیت این مراکز شکل روشن تری به خود گرفت به طوری که برخی از موسسات همسریابی تبدیل به بنگاه های اقتصادی شده و برای بازاریابی و کسب درآمد بیشتر دامنه فعالیت خود را به اینترنت نیز کشاندند.

رضا نقیب السادات جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه «آمار دقیقی از تعداد وبلاگ ها و سایت های همسریابی در کشور وجود ندارد»، گفت: «طبق آمار موجود 39 سایت همسریابی در کشور فعال هستند.» وی اظهار داشت: «سایت ها و وبلاگ هایی وجود دارند که موضوع و کارکرد همسریابی ندارند امابه خاطر عدم نظارت دقیق مسوولان کاربران از محیط این سایت ها برای همسریابی استفاده می کنند.»
یک کارشناس علوم رفتاری و آسیب های اجتماعی با تاکید بر اینکه 70 درصد سایت های همسریابی خارج از پوشش نهادهای مربوط فعالیت می کنند از نهادهای مسوول به ویژه سازمان ملی جوانان و معاونت جرائم رایانه ای نیروی انتظامی خواسته شده  برای تعیین اصالت فعالیت سایت های همسریابی اقدام کنند.
مجید ابهری در رابطه با آسیب های اجتماعی سایت های همسریابی اینترنتی اظهار داشت: «با توجه به آمادگی ازدواج از سوی دختران و پسران جامعه و علاقه مندی آنها به یافتن همسری مناسب، از آنجا که انتخاب همسر مناسب اصلی ترین و بنیادی ترین مبنای تشکیل زندگی است تعدادی از سایت های اینترنتی در این راستا اقدام به فعالیت کرده اند در حالی که 70 درصد این سایت ها خارج از پوشش نهادهای مربوط فعالیت می کنند.» استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران با اشاره به اینکه مبنا و ریشه بسیاری از این سایت ها ناشناخته بوده و اهداف آنها نیز به وضوح مشخص نمی شود گفت: «مدیران برخی از این مراکز اقدام به شناسایی دختران و بانوان آماده ازدواج کرده و با پی بردن به خصوصی ترین اطلاعات افراد درصدد سوءاستفاده بر می آیند.»
فرآوری: اخباریه
بخش اجتماعی تبیان


منابع: مهر،عصر ایران، جام جم سرا
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید