هر روز!
هر روز!

از مردان بهانه‌گیر تا زنان پرتوقع! محیط خانه با بهانه

از مردان بهانه‌گیر تا زنان پرتوقع! 
 محیط خانه با بهانه

از مردان بهانه‌گیر تا زنان پرتوقع!
محیط خانه با بهانه ی ها مردانه و توقعات زنانه ،تلخ و ناآرام می شود . چنین فضایی جایی برای دوست داشتن باقی نمی گذارد.


برخى از مردان ایرادگیر و بهانه جو هستند. در خانه مرتباً ایراد مى گیرند و در برابر هر امر کوچکى نق مى زنند، آن قدر در این باره سخت گیرى به عمل مى آورند که راحتى خود و خانواده شان را فداى آن مى سازند، بلکه گاهى حاضر مى شوند اساس پیمان مقدس زناشویى را به خاطر آن متزلزل سازند.
البته ما منکر این موضوع نیستیم که مرد حق دارد در امور منزل دخالت داشته باشد و امر و نهى کند و به خانم ها هم توصیه مى شود که به این حق مرد، اعتراف نمایند و در برابر دخالت هاى مرد سرسختى نشان ندهند، امّا مرد و سرپرست خانواده هم باید جانب احتیاط را رعایت کند و همواره با تدبیر کار کند. اگر تصمیم گرفت در امور منزل دخالت نماید باید عاقلانه و به طور صحیح انجام دهد تا مۆثر واقع شود.
چون مرد آن قدر فرصت ندارد که در تمام امور منزل دخالت کند و اصولاً در این جهت تخصص نیز ندارد، صلاح است که امور خانه دارى را در اختیار همسر قرار دهد و در این باره به وى آزادى بدهد تا بر طبق ذوق و سلیقه خویش خانه را اداره کند. اگر در این باره نظر خاصى دارد، با مشورت و خیر اندیشى، نه با زور و تحکّم، به همسرش تذکر دهد و از وى بخواهد که نظر و سلیقه او را نیز رعایت کند.
وقتى زن از سلیقه شوهرش اطلاع یافت، اگر عاقل و خردمند باشد و به خانه و زندگى علاقه داشته باشد، مى کوشد تا رضایت او را جلب نماید. مرد اگر برخى از امور منزل را بر وفق سلیقه خویش نیافت، با نرمى، ملایمت و زبان خوش به همسرش تذکر دهد در این صورت موقعیت و احترام او محفوظ مى ماند و پیشنهاداتش تا حدودى مورد قبول واقع خواهد شد; زیرا بیش تر بانوان خانه دار حاضرند دخالت هاى استثنایى شوهر را بپذیرند، امّا اگر این اعمال نظرها، به صورت ایراد و بهانه جویى و نق نق هاى دایمى در آمد، نه تنها تأثیر نخواهد داشت، بلکه ممکن است نتیجه معکوس بدهد; زیرا خانم کم کم با ایرادهاى پى درپى عادت مى کند و آن ها را یک امر عادى و بى اثر مى انگارد.
مرد نباید از این نکته غفلت کند که تنظیم امور منزل و اداره خانه در تخصص زن و از وظایف اوست. نباید این حق را از او سلب کند و او را به صورت یک آلت بى اراده تبدیل کند، بلکه باید به وى آزادى داد تا ذوق و سلیقه خویش را به کار بندد و با شوق  و دل گرمى خانه دارى کند. صلاح نیست که مرد در این باره سخت گیرى و بهانه جویى کند; زیرا انس و مودت و صفا و صمیمیت خانوادگى بر همه چیز تقدم دارد.
در این صورت شخصیت شوهر در نظرش کوچک مى شود و به حرف هایش گوش نمى دهد. حتى به ایرادهاى بجا و بسیار مهم او هم اعتنا نخواهد کرد; چون با خود مى گوید: من که هرکار بکنم سرانجام مورد ایراد او واقع مى شوم، پس چه لزومى دارد که براى جلب رضایت او زحمت بکشم؟ او که همواره ایراد مى گیرد پس بگذار بیش تر بگیرد. خلاصه این که رفته رفته از خانه دارى و شوهردارى دل سرد مى شود، ممکن است به قصد انتقام و مقابله به مثل بر آید و به ایرادگیرى و بهانه جویى متوسل شود.اما از طرف دیگر ، زن هم باید به این نکات توجه کند :  بى جا امکانات مالى و درآمد همه افراد، یک سان نیست و همه نمى توانند در یک سطح زندگى کنند. هر خانواده اى باید حساب دخل و خرج خودشان را بکنند و برطبق درآمدشان خرج کنند. انسان در شرایط معمولی مى تواند زندگى کند. از این رو، عاقلانه نیست که براى تهیه امور غیرضرورى دست به قرض و نسیه بزند.
خانم محترم! تو کدبانوى خانه هستى، عاقل و فهمیده باش، حساب خرج و دخل زندگى را بکن و ببین چگونه مى توانید خرج کنید تا آبروى تان محفوظ بماند. عاقبت اندیش باش و چشم و هم چشمى هاى بى جا را کنار بگذار. اگر فلان مد لباس را در تن خانمى دیدى، اما وضع اقتصادى شما اقتضاى خرید آن را ندارد، همسرت را به تهیه آن وادار نکن. اگر جنس غیر ضرورى و قشنگى را در منزل همسایه مشاهده کردى، به همسرت اصرار نکن که آن را تهیه کند. اگر فلان دوست یا خویش و قوم شما خانه اش را با فرش هاى زیبا و گران قیمت و اسباب لوکس تزیین کرده، لازم نیست خودتان را به سختى بیندازید و از او تقلیدکنید. تو که مى دانى توان اقتصادى و در آمد شما اقتضاى چنین مخارجى را ندارد، چراشوهرت را به وام گرفتن و نسیه و قسطى خرید کردن وادار مى کنى؟

آیا بهتر نیست قدرى صبر کنید تا توان اقتصادى شما بهتر شود؟ آیا بهتر نیست هرماه مقدارى از در آمدتان را پس انداز کنید و زمانى که وضع اقتصادى شما خوب شد و توانستید جنس مورد نظرتان را تهیه نمایید، با پول نقد آن را خریدارى کنید؟
یکى از عوامل بزرگ ورشکست شدن برخى مردها توقعات بى جاى خانم ها و چشم وهم چشمى هاست. سرزنش ها و نق نق هاى زن است که مرد را به کارهاى غیر مشروع وادار مى کند.  آیا بهتر نیست عاقبت اندیش باشى؟ حساب دخل و خرجتان را بکنید و به مقدار درآمدتان خرج کنید؟ مگر خوشى و آسایش، تنها با کفش و لباس و امثال آن فراهم مى شود؟به جاى این بلند پروازى ها و هوس هاى خام به زندگى و خانه دارى و شوهردارى بیندیش.با اظهار مهر و محبت، محیط خانه را باصفا و نورانى کن. با زندگى دیگران کارى نداشته باش و از نعمت انس و محبت لذت ببر.
پیغمبر اکرم (ص) مى فرماید:
هر زنى که با شوهرش سازگار نباشد و او را بر چیزهایى که فوق توانایى اوست وادارکند، اعمالش مورد قبول خدا واقع نمى شود و در قیامت، مورد غضب پروردگار جهان قرارمى گیرد.بحار الأنوار، ج103، ص244.
 
 
فرآوری : ندا داودی
بخش خانواده ایرانی تبیان
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید