هر روز!
هر روز!

از مرگبارترین بیماریها پیشگیری کنید! از مرگبارترین بیماریها پیشگیری کنید!

از مرگبارترین بیماریها پیشگیری کنید! 
 از مرگبارترین بیماریها پیشگیری کنید!

از مرگبارترین بیماریها پیشگیری کنید!
از مرگبارترین بیماریها پیشگیری کنید! : از مرگبارترین بیماریها پیشگیری کنید!
: از مرگبارترین بیماریها پیشگیری کنید!
بیماری های قلبی، سکته مغزی، سرطان ها و دیابت از مرگبارترین بیماریها هستند
 
به گزارش : از این بیماری ها فاصله بگیرید! انسان امروزی در برابر انبوهی از عوامل بیماری زا که سبب ساز مرگ هستند، قرار دارد. هر روزه با انبوهی از اخبار مواجه می شویم که مرگبارترین بیماری ها را معرفی می کنند.  بیماری های قلبی، سکته مغزی، سرطان ها و دیابت تاکنون توانسته اند در مقام های بالاتر بایستند. شاید اگر بدانید این بیماری ها چطور به وجود می آیند و چطور می توان از آنها پیشگیری کرد، به این قاتلان بی رحم مجال نداده و شکست شان بدهید.
 
نبرد بین بیماری ها و انسان ها یک نبرد قدیمی است؛ اما آگاهی انسان ها سلاح جدیدی است که نیروی بیشتری برای مقابله با این بیماری ها در اختیارمان قرار می دهد. برای بررسی مرگبارترین بیماری ها با دکتر مصطفوی متخصص قلب و عروق، دکتر جامه بزرگی متخصص مغز و اعصاب، دکتر نحوی جو پزشک و عضو شورای سیاست گذاری سلامت و دکتر محمد هاشمی  دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت وگو کرده ایم. اگر می خواهید مرگبار ترین بیماری ها را بشناسید و برای دفاع مجهز باشید، این گزارش را از دست ندهید.
 
• بیماری های قلبی، مقام اول مرگ و میر ایرانیان  بررسی ها نشان می دهد مبتلایان به فشار و چربی خون بالا، مرض قند، سیگاری ها و افراد کم تحرک زودتر از دیگران درمعرض ابتلا به سکته های مغزی و قلبی قرار دارند، به طوریکه عمده مرگ ها در فاصله سنی 30 تا 70 سالگی است و اکثر این مرگ ها قابل پیشگیری است و با رفتارها و سبک زندگی مردم ارتباط مستقیم دارد.
به علاوه بر اساس گزارش های وزارت بهداشت، سالانه هزار سکته قلبی و 43هزار سکته مغزی در کشور اتفاق می افتد که می توان با تغییر سبک زندگی و اصلاح الگوی غذایی، از تعداد این سکته ها کم کرد. طبق آمارها، بیماری های قلبی اولین عامل مرگ و میر ایرانیان است.
 

مهم ترین راه پیشگیری از بیماری قلبی، داشتن سبک زندگی سالم است
 
- علت افزایش بیماری های قلبی دکتر مصطفوی درباره علت بیماری های قلبی می گوید: بیماری های قلبی مهم ترین عامل مرگ و میر در ایران است که مهم ترین علت آن گرفتگی عروق کرونری قلب و به دنبال آن سکته قلبی است. مهم ترین عوامل سبب ساز گرفتگی رگ ها هم فشار خون، دیابت، چربی خون، مصرف سیگار و سوابق خانوادگی و ارثی است. مصرف سیگار و قلیان در افراد و برخی از خانم ها  بیشتر شده که به تبع آن آمار ابتلا به بیماری های قلبی در خانم ها هم افزایش یافته است.
 
رواج زندگی نشسته و فاقد فعالیت، استرس، مصرف فست فودها، چاقی و... باعث بروز مشکلات قلبی و بالا رفتن مرگ ومیر بر اثر این بیماری ها شده است. در گذشته سنین بالا بیشترین خطر ابتلا به بیماری قلبی را داشتند اما امروزه به دلیل عادات نادرست و سبک زندگی غلط سن ابتلا به بیماری های قلبی پایین آمده است.
 
- پیشگیری از بیماریهای قلبی مهم ترین راه پیشگیری از بیماری قلبی، سبک زندگی سالم است که حتی می تواند تاثیر عوامل ژنتیکی ابتلا به بیماری های قلبی را هم به حداقل برساند. فعالیت بدنی، دوری از استرس، پرهیز از مصرف سیگار، مصرف غذاهای سالم و سبزیجات، کنترل قند و فشار خون و... همگی جزء کارهایی است که می توان برای پیشگیری از بیماریهای قلبی انجام داد. درد قفسه سینه مهم ترین و ابتدایی ترین علامت بیماری و سکته قلبی است که با بررسی های دقیق تر و آنژیوگرافی می توان ابتلا به این بیماری ها را به طور قطع تشخیص داده و برای پیشگیری و درمان اقدام کرد.
 
• سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر در ایران سکته مغزی به عنوان دومین عامل مرگ و میر در ایران و برخی کشورهای در حال پیشرفته است.
 
- عوامل ایجاد سکته مغزی دکتر جامه بزرگی متخصص مغز و اعصاب در این باره می گوید: سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در ایران و علت اصلی ناتوانی و ازکار افتادگی است. سکته یعنی مسدود شدن قسمتی از رگ و ازبین رفتن بخشی از بافت که اگر این تخریب در مغز باشد، سکته مغزی محسوب می شود. دو عامل برای سکته مغزی وجود دارد: یکی عواملی که نمی توان آنها را تغییر داد مثل سن (سکته مغزی در افراد مسن بیشتر است)، جنسیت (سکته مغزی در مردها بیشتر است)، عوامل ارثی و نژاد (سیاهپوستان بیش از سفیدپوستان به این بیماری مبتلا می شوند).
 
عوامل دیگر سبب ساز سکته مغزی را می توان کنترل کرد مثل فشار خون، قند خون، چربی خون، مصرف سیگار، کم تحرکی، کمبود ماده غذایی به نام فولات که در سبزیجات وجود دارد، برخی بیماری های زمینه ای مثل اختلالات ریتم قلب، سکته قلبی، تنگی رگ های گردن و... که می توان با رعایت برخی مسائل مربوط به سلامت، خطر آنها را کم کرد.
 

کاهش ناگهانی فشار خون برای فرد مشکوک به سکته مغزی بدترین کار است
 
- پیشگیری از سکته مغزی
علائم سکته مغزی شامل فلج یک طرف بدن شامل ناتوانی یا بی حسی در اندام ها، فلج و بی حسی در یک طرف صورت که علامت آن کج شدن صورت است. اختلال تکلم ( ناتوانی در تکلم، حرف های نامربوط گفتن یا تپق زدن) که یکباره بروز می کند، اختلال در بینایی که فرد یک طرف صورت را نمی بیند، سرگیجه، دوبینی، عدم تعادل و... جزء علائمی است که باید به عنوان هشدار مدنظر قرار داد.
 
اگر فردی دچار این علائم شود باید سریعا خود را به مرکز درمانی برساند تا به لحاظ ابتلا به سکته مغزی تحت بررسی قرار گیرد. در این مواقع به هیچ عنوان قرص زیر زبانی و... توصیه نمی شود که ممکن است باعث افت ناگهانی فشار خون شود. کاهش ناگهانی فشار خون برای فرد مشکوک به سکته م

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید