هر روز!
هر روز!

استاندار کردستان بومی یا غیر بومی؟ : استاندار کردستان بومی

استاندار کردستان بومی یا غیر بومی؟ : استاندار کردستان بومی

استاندار کردستان بومی یا غیر بومی؟
: استاندار کردستان بومی یا غیر بومی؟
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از کُردتودی، استان کردستان به عنوان یکی از استان‌های مهم و حساس کشور از نظر موقعیت جغرافیایی و داشتن جمعیتی با تنوع مذهبی و قومی از جمله استان‌هایی است که در دولت یازدهم بیشترین گذر اتوبوس تغییرات دولت را به خود دید و اکنون باید دید اتوبوس تغییرات دولت دوازدهم در مهم ترین ایستگاه استان کردستان یعنی استانداری، مسافری را سوار یا پیاده خواهد کرد؟
 
به گزارش : اظهارات منابع غیررسمی حاکی از آن بوده که به زودی قرار است استاندار فعلی کردستان با همه کارهای انجام شده و نشده از مردم این استان خداحافظی کند و فرد دیگری بر صندلی او تکیه بزند و این موضوع در روزهای آینده به بحث داغ محافل سیاسی و مردم کردستان تبدیل خواهد شد.
 
طبق اظهارات این منابع غیررسمی سه گزینه علی اوسط هاشمی از کرمانشاه، بهرام نصرالهی‌زاده و مرتضی زرین‌گل از کردستان گزینه‌های احتمالی استاندار نوین استان کردستان هستند.
 
فاقد شک انتخاب استاندار بومی یکی از مطالبات همیشگی مردم استان کردستان و از وعده‌های مهم انتخاباتی آقای روحانی در این استان بوده که در دولت یازدهم این وعده عملی نشد و وزیر کشور در این رابطه به حجت شرعی نرسید!. در دولت نوین نیز هنوز چیزی مشخص نیست که دولتمردان چه در سر دارند و چه تصمیمی برای کردستان خواهند گرفت!؟
 
اما در برهه کنونی با توجه به وضعیت استان کردوستان و عقب ماندگی آن انتخاب استاندار کارآمد باید مطالبه مردم این استان باشد و ناسیونالیستی نگریستن به موضوع انتخاب استاندار و تأکید بر بومی و غیر بومی بودن دردی را دوا نخواهد کرد و اگر اینگونه باشد، کردستان در مسیر توسعه و پیشرفت نه فقط در جا خواهد زد بلکه عقب گرد نیز خواهد داشت.
 
فاقد شک اگر قرار است استاندار کردستان تغییر کند و فرد دیگری جایگزین او شود باید حتما سابقه کاری و تجربه داشته باشد تا بتواند اتفاقات خوبی را در این استان رقم زند، آنقدر که دیگر مردم شهرهای مرزی استان از سرناچاری و بیکاری کولبری نکنند تا در این راه گرفتار مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی نشوند. تا جایی که دیگر جوانان تحصیلکرده این استان به دلیل بیکار و نبود شغل آواره و در به در شهرهای بزرگ نشوند و با فراهم شدن شغل برای آنان بتوانند به مأمن گرم خانواده‌هایشان بازگردند. تا جایی که دیگر جوانان نخبه و صاحب فکر این استان به دلیل نبود امکانات و بسترهای مناسب مجبور به مهاجرت و ترک دیار و وطن خود نشوند!
 
آنچه در انتخاب استاندر کردستان مهم بوده کارآمدی است و اینکه با آمدن استاندار نوین چه تحول اقتصادی در استان رخ خواهد داد؟. مجتبی انوری در کتاب «چالش ها و رهیافت‌های دکتر حسن روحانی» ویژگی‌های یک استاندار کارآمد را اینگونه عنوان کرده است که در ذیل می‌خوانید:
 
باید برنامه جامع و اجرایی داشته باشد، اعتمادسازی کند، برمبنای خرد جمعی تصمیم بگیرد، در جهت ارتقای صنعتی یا کشاورزی و مزیت های استان بکوشد، استان را در مدار توسعه یافتگی قرار دهد، حضور فعال و پیگیر در حوزه های انتخابیه برای رفع مشکلات مردمی داشته باشد، برای جذب و جلب سرمایه  گذاری خارجی و داخلی تلاش کند، به دنبال ترویج و تقویت فرهنگ کار و کارآفرینی باشد، موجبات کاهش نرخ بیکاری را فراهم کند، تعامل و همفکری سازنده داشته باشد، بزرگان و پیشکسوتان و نخبگان استان را ارج نهد و محترم شمارد، از تنگ نظری و نگرش سلیقه ای پرهیز کند ، از نیروهای شایسته موجود در بدنه استانداری استفاده و این بدنه را تقویت کند، از نیروهای با تجربه و کارآمد استفاده کند، در جهت ارتقای امنیت اجتماعی برنامه داشته باشد، حقوق اقلیت ها و قومیت ها را محترم شمرده و از توانمندی های آنان استفاده کند ، تهدیدها را به فرصت تبدیل کند، برای بهره وری منابع انسانی برنامه ریزی کند ، مزیت خلق نماید، منابع مالی را هدایت و جلوی اسراف منابع و رانت ها را بگیرد، پیگیر مطالبات مردمی باشد، تیم اجرایی کارآمد داشته باشد، در ارتقای امنیت عمومی بکوشد، وضعیت بهداشت و درمان استان را سامان دهد و ...
 
باید منتظر ماند و دید که آیا وزارت کشور در انتخاب استاندار نوین کردستان به این ویژگی‌ها توجه می‌کند یا در انتخاب خود بر اساس حجت شرعی عمل خواهد کرد؟!
 
انتهای پیام/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید