هر روز!
هر روز!

استرس بیشتر ، آلرژی بیشتر : استرس بیشتر ، آلرژی

استرس بیشتر ، آلرژی بیشتر : استرس بیشتر ، آلرژی

استرس بیشتر ، آلرژی بیشتر
: استرس بیشتر ، آلرژی بیشتر
دانستنیهای پزشکی ارسال دیدگاه 1,134 بازدید
به گزارش : تحققات نوین نشان می‌دهد، در افرادی که آلرژی فصلی دارند، استرس می‌تواند عاملی تحریک کننده باشد. محققان، ۱۷۹ نفر با آلرژی تب یونجه را به مدت ۱۲ هفته تحت نظر گرفتند و دریافتند که این آلرژی در۳۹ درصد آنها بیش از یکبار تظاهر داشت . در واقع سطح استرس در این بیماران نسبت به بقیه افراد مورد آزمایش در این دوره بیشتر بود. در ۶۴ درصد از شرکت کنندگان که سطح استرس بالایی  داشتند آلرژی در طول دوره‌ی ۱۴ روزه بیش از ۴ بار تظاهر یافت. بنا بر گفته‌ی محققان، رابطه‌ی مشخصی بین استرس و تظاهر آلرژی در همان روز وجود نداشت، اما تعدادی از افراد مورد آزمایش همزمان با افزایش استرس روزانه، دچار تظاهر آلرژی نیز می‌شدند. 
یکی از این محققان به نام دکتر پترسون، از دانشگاه اوهایو می‌گوید، «استرس اثرات منفی متعددی بر بدن دارد، که از جمله‌ی آن افزایش نشانه‌های آلرژی است. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که کسانی که حملات آلرژی بیشتری دارند، خلق و خوی منفی‌تری هم دارند و این خود باعث تشدید آلرژی می‌شود.»
وی همچنین اضافه می‌کند، «نشانه‌هایی مانند عطسه، آبریزش بینی و آبریزش چشم می‌تواند سبب افزایش استرس در این بیماران شود و حتی دلیل اصلی استرس در آنها باشد. درحالیکه رفع استرس باعث محو آلرژی نمی‌شود، اما به کم شدن شدت آلرژی کمک می‌کند.»
گرچه این مطالعه، ارتباط بین استرس و ظهور آلرژی را تایید می‌کند اما رابطه علت و معلولی آن را ثابت نمی‌کند.
راه‌های کم کردن استرس : مدیتیشن و نفس عمیق، اختصاص زمانی برای تفریح و آسایش، تغذیه‌ی درست و سالم، خواب کافی، مراقبت از سلامت کلی بدن، کمک از افراد خانواده یا همکاران، و حذف چیزهایی که سبب استرس می‌شوند.
 
 
گروه ترجمه  
به نقل از news.health.com
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید