مسیر سبز
مسیر سبز

استقبال چشمگیر از منشور کوروش در آمریکا خبرگزاری ایسنا :

استقبال چشمگیر از منشور کوروش در آمریکا
خبرگزاری ایسنا :  با گذشت حدود دو هفته از آغاز تور نمایش «منشور کوروش» در آمریکا، استقبال شهروندان پایتخت آمریکا از این اثر تاریخی منحصر به فرد چشمگیر بوده است.

 با گذشت حدود دو هفته از آغاز تور نمایش «منشور کوروش» در آمریکا از 19 اسفند، استقبال شهروندان شهر واشینگتن، پایتخت آمریکا از این اثر تاریخی منحصر به فرد که در گالری «اسمیت سونیان سالکر» به نمایش درآمده، چشمگیر بوده است.

به گزارش واشینگتن پست، منشور کوروش به عنوان یکی از گنجینه‌های ارزشمند موزه‌ بریتانیا به مدت دو ماه در در این گالری در معرض دید عموم قرار می‌گیرد و سپس به مدت شش ماه در موزه‌های چهار شهر هیوستون، نیویورک، سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس به نمایش درمی‌آید.

«جولیان ریبی»، مدیر گالری اسمیت سونیان سالکر با اشاره به بازدید روزانه هزاران نفر از منشور کورش، رفتار کوروش در اعطای آزادی دینی به اتباع سرزمین های فتح شده و به رسمیت شناختن خدایان آنها را نمونه خوبی برای حکمرانان و متفکران تمامی دوران می‌داند و یکی از اهداف اصلی نمایش این اثر تاریخی منحصر به فرد را مطلع کردن مخاطبان آمریکایی‌ها از خدمات خارق‌العاده ایرانی ها به تاریخ بشریت اعلام کرده است.

این برای نخستین بار است که منشور کوروش در آمریکا نمایش داده می‌شود؛ هرچند نسخه‌ای از آن به عنوان یکی از نخستین اسناد تاریخی در حمایت از آزادی و مداراگری دینی و فرهنگی در ساختمان سازمان ملل در نیویورک نصب شده است.

این اثر تاریخی منحصر به فرد که در سال ۱۸۷۹ به وسیله «هورمزد رسام»، دیپلمات و باستان‌شناس انگلیسی در بین النهرین کشف شد، قدمتی بیش از 2500 سال دارد و تاریخدانان از آن به عنوان نخستین اعلامیه حقوق بشر نام می‌برند.

موزه بریتانیا دو سال قبل منشور کوروش را به موزه‌ ملی ایران امانت داده بود. منشور حقوق بشر کوروش که با نام «استوانه‌ کوروش» نیز شناخته می‌شود، از جنس سفال است و در سال 529 پیش از میلاد ساخته شده و روی آن داستان فتح بابل به وسیله کوروش و فرمان وی برای آزادی همه بردگان و اسیران در بابل و بازگشت آنها به سرزمین هایشان به خط میخی نوشته شده است.

دور تا دور این استوانه‌ سفالین که 23 سانتی‌متر طول و 11 سانتی‌متر عرض دارد، در حدود 40 خط به زبان میخی بابلی، فرمان‌های کوروش حک شده است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید