مسیر سبز
مسیر سبز

استقبال «کاترین اشتون» از لباس ایرانی خبرگزاری مهر: استقبال

استقبال «کاترین اشتون» از لباس ایرانی 
 خبرگزاری مهر: استقبال

استقبال «کاترین اشتون» از لباس ایرانی
خبرگزاری مهر:  استقبال اشتون از لباس ارسال شده با طراحی ایرانی، طراحی لباسهای ویژه برای مسئولان، ایجاد بانک لباس هنرمندان، راه‌اندازی مرکز ملی مسابقات دانشجویی مد و لباس، تائید لباسهای کارگروه از سوی ناجا، صدور مجوز برگزاری شو زنده لباس در 30 سالن پایتخت، دعوت از مزون داران برای کسب مجوز و فعالیت در چارچوب قوانین، انتشار ژورنال های طراحی لباس و ... از محورهای گفتگوی مهر با دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس است.

حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس درباره فعالیتهای کارگروه ساماندهی مد و لباس توضیح داد: در دور جدید فعالیتهای این کارگروه ما به شدت به دنبال تنوع در طراحی لباسها مطابق با اصول و فرهنگ ایرانی هستیم.

استقبال کاترین اشتون از لباس ارسال شده با طراحی ایرانی

وی درباره طراحی لباسی ویژه با المان های ایرانی برای کاترین اشتون افزود: این پیشنهاد توسط گروهی از طراحان در کارگروه داده شد که به شدت مورد استقبال قرار گرفته و در نهایت میترا تمجیدی از طراحان پیشکسوت لباس در قالب بخش خصوصی و غیر دولتی کار طراحی لباس را برای خانم اشتون انجام داد و در نهایت لباس در ماه پایانی سال گذشته برای وی ارسال شد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس با بیان اینکه ما معتقدیم با توجه به پیشینه تاریخی و فرهنگی ایران طراحی لباس می تواند یکی از بهترین ابزارها برای مطرح شدن هنر و فرهنگ ایران در دنیا باشد تصریح کرد: قرار بود لباس طراحی شده برای کاترین اشتون یک لباس ارزنده، فاخر و تلفیقی از هنر و تاریخ ایران باشد. این لباس از پارچه تا دوخت تماما ایرانی بوده و تا آنجا که در جریان هستم خانم اشتون از طراحی لباس بسیار استقبال کرده اند.لباس ایرانی ارسال شده برای کاترین اشتون که توسط یکی از طراحان ایرانی لباس طراحی شده است

وی درباره هزینه های تولید این لباس گفت: لباس خانم اشتون در یک فرآیند غیر دولتی تولید و تهیه شده است و کارگروه ساماندهی مد و لباس در پردازش و پشتیبانی معنوی حمایتهای لازم را انجام داده است. فکر می کنم هزینه تولید لباس بین 1.5 تا 2 میلیون تومان بوده ولی در مجموع لباس فاخری است. قطعا اگر بخواهد در مجامع بین المللی عرضه شود باید با قیمتی بالاتر از این رقم ارائه شود.
وی درباره اینکه آیا کارگروه برنامه ای برای طراحی لباس با المان های ایرانی برای سایر شخصیت های بین المللی نیز دارد گفت: در حال حاضر چنین برنامه ای در دستور کار ما نیست اما در مجموع طراحان ما ظرفیت لازم را برای تولید و عرضه لباس های شاخص برای شخصیت های بین المللی و همچنین مسئولان نظام دارد.

طراحی لباسهای ویژه برای مسوولان برگرفته از المان های فرهنگی و تاریخی ایران

قبادی ادامه داد:در حال حاضر مشغول تدوین برنامه ای برای طراحی لباس های ویژه برای مسئولان به ویژه افرادی که در مجامع بین المللی حضور دارند هستیم و به آنها پیشنهاد داده ایم تا درخواست های خود را ارائه دهند تا ما کار طراحی لباس ها را در حوزه های سیاست، فرهنگ و ورزش انجام دهیم. قطعا تمامی طراحیها بر گرفته از المان های ایرانی و نظرات مسئولان و نهادها و شخصیت هاست تا با این کار طراحی لباس ایرانی در دنیا مطرح شود.

ایجاد بانک لباس هنرمندان

وی در ادامه اعلام کرد: با توجه به مشکلاتی که تولیدکنندگان سریال و یا فیلم در موضوع هزینه های طراحی لباس دارند کارگروه ساماندهی مد و لباس ایجاد بانک لباس هنرمندان را در دستور کار خود دارند که به زودی این بانک حداقل با طراحی یک هزار لباس برای طراحان لباس تئاتر، سینما و تلویزیون افتتاح می شود. لباس های طراحی شده همگی با شئونات اسلامی در موقعیت های مختلف همچون لباس مهمانی یا لباس اجتماع و ... خواهد بود و از این به بعد طراحان لباس ها می توانند با مراجعه به این بانک لباس های مورد نظر خود را برای ساخت سریال یا فیلم انتخاب کنند.

به گفته وی، قرار است این بانک کاملا پویا باشد و طراحان برای هر فصل به لباس های این بانک متناسب با مد سلیقه های متفاوت و موضوعات فیلمنامه ها آن را ارائه دهند ضمن آنکه اکنون در حال فراهم کردن شرایطی هستیم تا عموم مردم به لباس های این بانک دسترسی پیدا کنند.

4500 مدل لباس نشان شیما دریافت کرده اند

وی ادامه داد: مهمترین مسیر ورود لباس به این کارگروه مجوز صدور شیما است. در دو ماه گذشته نزدیک به پنج هزار مدل لباس به کارگروه ارسال شده که تاکنون چهار و 500 مدل از آنها نشان شیما دریافت کرده اند. یکی دیگر از مسیر های ورودی ما برگزاری جشنواره و رویدادهای فرهنگی است که در این فرآیند نیز لباس هایی که براساس اصول و موازین قانونی باشد انتخاب خواهند شد.

راه اندازی مرکز ملی مسابقات دانشجویی مد و لباس

این مقام مسوول در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگر از صحبت های خود به راه اندازی مرکز ملی مسابقات دانشجویی مد و لباس اشاره کرد و افزود: جریان لباس های دانشجویی که طراحی آن مبتنی بر ایده های دانشجویی باشد در حال حاضر در کشور بسیار فعال شده و حتی شورای راهبردی علمی دانشگاهی کارگروه نیز فعالیت های بسیار تاثیر گذاری انجام داده است.

قبادی عنوان کرد: قرار است مرکز ملی مسابقات دانشجویی به زودی راه اندازی شده و یکی از دانشگاههای بزرگ کشور میزبان این فعالیت خواهد شد. روش برگزاری مسابقات نیز همانند مسابقات رباتیک است که در حقیقت یک دانشگاه میزبان و سایر دانشگاه ها مشارکت می کنند. ما درصددیم این جشنواره حداقل دو بار در سال و با توجه به ظرفیت ها و امکانات برگزار شود. البته با استمرار آن تلاش خواهیم کرد جشنواره در دو سه سال آینده به صورت فصلی برگزار شود.

وی درباره تعامل کارگروه ساماندهی مد و لباس با آموزش و پرورش برای ساماندهی لباس دانش آموزان گفت: من ش

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید