نقد و بررسی کالا
نقد و بررسی کالا

اسکنر عکس اچ پي مدل Scanjet 300 HP Scanjet 300 Flatbed

اسکنر عکس اچ پي مدل Scanjet 300 HP Scanjet 300 Flatbed

اسکنر عکس اچ پي مدل Scanjet 300 HP Scanjet 300 Flatbed Photo Scanner

محصولی که در این قسمت مشاهده می‌فرمایید یکی از اسکنرهای تخت شرکت «اچ‌پی» (hp) است. اسکنرهای تخت دارای یک بستر شیشه‌ای هستند که اسناد و عکس‌های مورد اسکن بر روی آن قرار گرفته و پس از بسته شدن در اسکنر عملیات اسکن آغاز می‌شود. این نوع اسکن برای اسکن مقادیر زیاد اسناد مناسب نیست و بیشتر برای اسکن دستی تعداد کمی از اسناد و عکس‌ها به کار می‌روند؛ اما از سوی دیگر این اسکنرها نسبت به مدل‌های تغذیه‌ی خودکار ADF وضوح بسیار بالایی داشته و همچنین می‌تواند هر کاغذی را به شرطی که در اندازه‌ی دستگاه باشد با هر سایز و شکلی اسکن کنند. عکس‌های قدیمی و اسناد حساس به دلیلی اهمیت و شکننده بودن خود نمی‌توانند در مدل‌های ADF اسکن شوند و این اسکنرهای تخت برای آن‌ها بهترین گزینه هستند. سرعت اسکن در این مدل برای متن در سایز A4 برابر با 14 ثانیه و عکس‌های 10 × 15 در عرض 21 ثانیه اسکن می‌شوند. همچنین می‌توانید چندین مورد را باهم در دستگاه قرار داده و اسکن کنید و سپس دستگاه‌ آن‌ها را در فایل‌های جداگانه برای شما اسکن می‌کند.
اگر چندین آلبوم از عکس‌های قدیمی دارید که در گوشه‌ای از کمد افتاده و شاید سالی یک بار به آن‌ها نگاه کنید، ممکن است بهتر است آن‌ها را اسکن کنید. ممکن است پرینتر چندکاره‌ای که بر روی میزتان جا خوش کرده دارای اسکنر باشد اما با اسکن اولین عکس شاید نتیجه کمی ناامیدتان کند. اسکنر پرینترهای چندکاره برای اسکن اسناد و مصارف عمومی طراحی شده‌اند. برخی وضوح کمی داشته و برخی دیگر دقت کافی در اسکن رنگ ندارند. اسکنر Scanjet 300 ساخت شرکت hp منحصراً برای اسکن عکس طراحی شده و نتایج بهتری را در این زمینه نسبت به اسکنرهای موجود در پرینترهای چندکاره می‌دهد.
اسکنر Scanjet 300 با بدنه‌ی سفید و مشکی به‌صورت در قالبی طراحی شده است که بیشتر عریض است تا عمیق. اگرچه Scanjet 300 مانند بیشتر مدل‌های کانن کوچک نیست، فضای بسیار کمی را بر روی میز اشغال می‌کند. طراحی این محصول به‌گونه‌ای است که به‌راحتی می‌توان کتاب و مجلات را بر روی آن قرار داد و اسکن کرد.
با باز کردن در اسکنر کمی سردرگم خواهید شد زیرا بر روی بستر شیشه‌ای هیچ علامتی برای قرار دادن عکس و یا موارد دیگر درج نشده است. با کمی دقت بیشتر به فلش بزرگی که در زیرا بستر شیشه‌ای برمی‌خوریم که از شیشه‌ای اسکنر قابل‌رؤیت است و به گوشه‌ی سمت چپ و بالا اشاره می‌کند.
بسیار حیاتی است که گوشه‌های بستر شیشه‌ای دارای زاویه‌ای کاملاً 90 درجه داشته باشند؛ در غیر این صورت صاف قرار دادن عکس و اسناد بسیار سخت خواهد بود. اگرچه نرم‌افزار این اسکنر از الگوریتم‌های اصلاح زاویه‌ی عکس به‌صورت اتوماتیک برخوردار است، قرار دادن عکس به‌صورت صاف کمی سخت است. همچنین در حین اسکن متوجه شدیم که ممکن است عکس‌ها بر روی بستر شیشه‌ای بعد از بست در اسکنر کمی سرخورده و زاویه‌ی فایل اسکن شده کمی به هم بخورد.
4 دکمه‌ی کوچک بر روی لبه‌ی جلویی اسکنر تعبیه شده‌اند. البته بهتر بود که این دکمه‌ها بر روی قسمت بالایی اسکنر تعبیه می‌شدند تا اینکه بر روی لبه‌ی آن قرار گیرند. هر دکمه دارای قابلیتی مفید و کاربردی است. از این قابلیت‌ها می‌توان به موارد اسکن به‌صورت فایل pdf، اسکن و ایمیل آن، پرینت (در صورت اتصال به پرینتر برای تهیه‌ی کپی)، و در پایان اسکن و ذخیره به‌صورت فایل است. این دکمه‌ها همراه با نرم‌افزار ارائه‌شده با دستگاه و قابلیت تشخیص اتوماتیک متن « IRIS OCR» عمل کرده و فرآیند اسکن را به‌صورت سریع تسهیل می‌کنند.
تنها درگاهی که بر روی دستگاه دیده می‌شود، سوکت USB در قسمت پشتی دستگاه است. برای اتصال دستگاه به رایانه بایستی از کابل USB استفاده کنید. نکته‌ی مثبت این دستگاه این است که تمامی برق مصرفی آن از طریق همین درگاه USB تأمین می‌شود و درنتیجه نیازی به کابل برق مجزا نیست.
نرم‌افزار « HP Scanning» که درواقع ابزار اسکن ارائه‌شده از سوی شرکت hp است سعی بر این دارد که هوشمند باشد. در عوض اسکن عکس با وضوح کم برای «Preview»، این اسکنر عکس را با وضوح 200dpi اسکن می‌کند که برای فایل‌های pdf متنی کافی است.
اگر این میزان وضوح برای شما کافی باشد، فایل اسکن شده به‌محض بستن صفحه‌ی تنظیمات، فایل در کامپیوتر شما ذخیره می‌شود؛ بااین‌وجود در اکثر مواقع نیاز است تا شما وضوح و عمق رنگ را تغییر داده و عکس را مجدداً اسکن کنید.
شرکت hp سرعت اسکن را در این مدل به‌صورت شفاف اعلام نکرده است. بااین‌وجود با اسکن چند نمونه به این نتیجه می‌رسیم که سرعت اسکن از مدل Scanjet G3110 کمی بیشتر است. اسکن یک صفحه ا محتوای متنی در وضوح 200ppi در مدت‌زمان 15 ثانیه انجام می‌شود در حالیکه اسکن همین صفحه با وضوح 300ppi و تشخیص متن آن با قابلیت «OCR» 27 ثانیه طول می‌کشد. در همین راستا اسکن یک عکس 15 × 10 با دقت 600 ppi به 26 ثانیه زمان نیاز دارد. سرعت اسکنر در موارد فوق با توجه به مقرون‌به‌صرفه بودن آن بسیار قابل‌تحسین است.
شرکت hp این مدل را اسکنر عکس می‌نامد که کمی عجیب است زیرا این مدل قابلیت اسکن نگاتیو را ندارد. از سوی دیگر این اسکنر در اسکن اسناد متنی و دیگر موارد هم عملکرد مناس

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید