هر روز!
هر روز!

اسکی‌شهر اسکی‌شَهر (به ترکی: Eskişehir) مرکز استان اسکی‌شهر ترکیه است

اسکی‌شهر اسکی‌شَهر (به ترکی: Eskişehir) مرکز استان اسکی‌شهر ترکیه است

اسکی‌شهر
اسکی‌شَهر (به ترکی: Eskişehir) مرکز استان اسکی‌شهر ترکیه است. این شهر به خاطر دو دانشگاه آناتولی و عثمان قاضی یک شهر دانشجویی شده‌است. رود پرسوک (Porsuk) که از میان شهر می‌گذرد زیبایی خاصی به این شهر بخشیده‌است.
این شهر به خاطر اینکه میان دو شهر بزرگ ترکیه یعنی آنکارا و استانبول واقع شده‌است از موقعیت استراتژیک و اقتصادی خوبی بهره‌مند شده‌است؛ لذا کارخانه‌ها و شرکتهای بزرگی در محوطه شهر به طور منظم و به نام شهرک صنعتی ارگانیزه شده واقع شده‌اند. به علت موقعیت اقتصادی آن یک خط قطار سریع‌السیر که به آنکارا و استانبول وصل شده‌است و مسافت بین آنکارا و اسکی شهر را که با اتوبوس ۳ ساعت است به یک ساعت و ۲۰ دقیقه تقلیل داده‌است.
اسم اسکی شهر به معنی شهر قدیمی در زبان ترکی است و در واقع قدمت آن به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد در زمان فریگیه می‌رسد. جهانگردان و جغرافیدانان همیشه از این شهر به عنوان زیباترین شهر آناتولی یاد کرداند.
این شهر جمعیت نسبتاً بزرگی از تاتارهای کریمه و ترکهای بلغار و همچنین از مهاجران ترک بوسنیا را در اواخر دوران امپراطوری عثمانی را به خود جلب نموده‌است.
اسکی شهر از زبان‌های زیادی بهره‌مند است چون یک شهر توریستی و دانشجویی است و از کشورهای زیادی به این شهر می‌آیند زبان بلغاری - فارسی - ترکی آذربایجانی - گرجی - ارمنی - کردی و لهستانی تراکم زبان این شهر ترکی استانبولی ۱۰۰ درصد و ترکی آذربایجانی ۹۰ درصد ارمنی ۷۰ درصد - گرجی و کردی ۶۰ درصد - لهستانی ۵۰ درصد - بلغاری ۴۰ درصد و فارسی ۳۰ درصد نیز است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید