مسیر سبز
مسیر سبز

اصغر فرهادی نوروز در دبی! تماشا: اصغر فرهادی جزو کارگردان

اصغر فرهادی نوروز در دبی! 
 تماشا: اصغر فرهادی جزو کارگردان

اصغر فرهادی نوروز در دبی!
تماشا: اصغر فرهادی جزو کارگردان هایی است که خودش ستاره محسوب می شود. به همین دلیل همه اخبار مرتبط با او و فیلم هایش، خیلی زود در صدر جدول مهمترین تیترهای روز قرار می گیرند. روز گذشته فرهادی، باز هم با چند خبر، خیال طرفداران بی شمارش را راحت کرد.

فرهادی که این روزها در فرانسه به سر میبرد و مشغول تدوین ششمین ساخته اش به نام «گذشته» است، در تابستان 2013 فیلمش را اکران خواهد کرد. این خبر را روز گذشته پرس تی وی اعلام کردو خیلی زود توسط خبرگزاری های دیگر دهان به دهان چرخید.

به گزارش مهر این فیلم که در میان 100 فیلم برتر سال 2013 جای گرفته است، در ماه می (اردیبهشت) راهی کن می شود. این درام رمانتیک، داستان دختری ایرانی و پسری از منطقه شمال آفریقا را در مرکز توجه خود قرار داده است.

 برنیس بژو، بازیگر آرژانتینی – فرانسوی که جایگزین ماریون کوتیار شد، در این فیلم با بازیگر فرانسوی – الجزایری طاهر رحیم همبازی شده و علی مصفا بازیگر و کارگردان ایرانی نیز از دیگر بازیگران این فیلم است. البته بابک کریمی هم در سکانس هایی از این فیلم به ایفای نقش پرداخته است.

«گذشته» اولین تجربه فرهادی برای ساختن فیلمی در خارج از ایران است و در پاریس فیلمبرداری شده است. به این ترتیب فیلم فرهادی برای اولین بار در جشنواره ای اکران خواهد شد که ریاست هیئت داورانش برعهده استیون اسپیلبرگ است و با فیلم کلاسیک «گتسبی بزرگ» ساخته باز لورمان، افتتاح می شود. البته فیلم های دیگری هم در این جشنواره به نمایش درمی آیند، مثل «نبراسکا» ساخته الکساندر پین و «ونوس در خز» رومن پولانسکی.

اسپیلبرگ خودش یکی از طرفداران سینمای فرهادی است و بعد از دیدن «جدایی نادر از سیمین» و پس از دریافت جایزه گلدن گلوب توسط فرهادی، تعریف های زیادی از او کرده بود. پیمان معادی همان زمان نامه ای خطاب به فرهادی نوشت که در راهلس آنجلس برای شرکت در مراسم اسکار بود.

او در این نامه به این علاقه اسپیلبرگ اشاره کرده بود: «... استیون اسپیلبرگ گفته بود که اعتقاد دارد جدایی نادر از سیمین با فاصله زیاد بهترین فیلم امسال دنیاست ...»؛ حالا هم بعد به احتمال زیاد اسپیلبرگ هم مثل بسیاری از ایرانیانی که سینمای فرهادی را دوست دارند، منتظر است تا دستپخت ششم این فیلمساز را بچشد.

البته اگر «گذشته» همزمان با سینماهای دنیا در ایران هم اکران شود. البته فرهادی پیش از این در گفت و گو با روزنامه بهار اعلام کرده بود که همه تلاشش را خواهد کرد تا مخاطبان ایرانی همزمان با اکران جهانی این فیلم بتوانند «گذشته» را روی پرده ببینند. علی سرتیپی، مدیرعامل پخش ایران هم در گفت و گو با دنیای تصویر در این مورد تا حدودی خیال طرفداران سینمای فرهادی را راحت کرده است: «ما از دو سال قبل که می خواست کارهای این فیلم شروع شود، صحبت های نهایی را با آقای فرهادی انجام دادیمو پخش فیلم را گرفتیم. این فیلم قرار است در ایران اکران شود. مشکل خاصی هم ندارد. و امیدواریم و تمام تلاشمان را می کنیم که همزمان با دنیا، این فیلم را در ایران هم اکران کنیم.»

اما از سوی دیگر ایرانیان زودتر از اینها می توانند با اصغر فرهادی ملاقات کنند. آن هم ایرانیانی که دبی را برای سفرهای نورزی شان در نظر گرفته اند. فرهادی نوروز 92 چند روزی را در دبی سپری می کند تا کارگاه های فیلمنامه نویسی اش را به اجرا بگذارد. به گزارش ایسنا اصغر فرهادی در اولین روزهای بهار در دبی کارگاه برگزار می کند.

موسسه داکیومنتری ویسز (صدهای مستند) با همکاری موسسه «کارنامه» در روزهای 5 تا 7 فروردین ماه کارگاه آ»وزشی «از ایده تا فیلمنامه» را توسط اصغر فرهادی در شهر دبی برگزار می کند. اصغر فرهادی که این روزها مشغول آماده سازی فیلم «گذشته» در فرانسه است، قصد دارد چند روز به دبی سفر کند. عباس کیارستمی نیز در فروردین ماه سال 1390 کارگاه آموزشی سینمایی در دبی برگزار کرده بود. کارگاه های «از ایده تا فیلمنامه» فرهادی یکی از کارگاه های مهم و پرمخاطب موسسه فرهنگی کارنامه بود که در سال های گذشته در ایران برگزار می شد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید