هر روز!
هر روز!

اصلی ترین مشکل تغذیه ما ایرانی ها : اصلی ترین

اصلی ترین مشکل تغذیه ما ایرانی ها : اصلی ترین

اصلی ترین مشکل تغذیه ما ایرانی ها
: اصلی ترین مشکل تغذیه ما ایرانی ها
ما ایرانی ها مثل همه ملت ها ذائقه خاصی داریم و تنوع غذایی مان هم خوب است. البته ما زیاد اهل غذاهای سفت هستیم و با غذاهای آبکی میانه چندانی نداریم
به گزارش : ما ایرانی ها مثل همه ملت ها ذائقه خاصی داریم و تنوع غذایی مان هم خوب است. البته ما زیاد اهل غذاهای سفت هستیم و با غذاهای آبکی میانه چندانی نداریم. ژاپنی ها به طور متوسط روزانه سی نوع غذا می خورند که از تنوع بالایی برخوردار است.
 
منظور از تنوع در برنامه غذایی چیست و چرا این قدر اهمیت دارد؟
ما عادت کرده ایم که به غذا اهمیت چندانی ندهیم و شاید فقط نگران آهن و قند و چربی غذا هستیم. یکی از عوارض این عادت، خوب و بد کردن غذاهاست مثلاً ماست خوب است و شکلات بد ولی این خوب یا بد قطعیت ندارد. ارزش واقعی هر غذا به محتوای آن است. یکی از مشکلات خوب و بد کردن غذاها این است که باعث می شود خیلی از غذاها را نخوریم. یعنی کلاً همه بدها را کنار بگذاریم. بعضی از افراد در نخوردن غذاهای بد بسیار وسواسی عمل می کنند. این وسواس سبب می شود وعده های غذایی شان به سه وعده صبحانه، ناهار و شام محدود شود. البته تنها دلیل عدم تنوع غذایی این نیست. گاهی بی پولی دلیل بسیار مهمی است.
 
به دنبال افزایش کیفیت مواد خوراکی باشید
ما باید غذا و محتویاتش را بشناسیم و بفهمیم. مواد مغذی در غذا از هم جدا نیستند و جدا هم خورده نمی شوند. پرتقال فقط ویتامین C نیست بلکه این میوه پروتئین هم دارد. غذا چیزی بیش از جمع محتویاتش است چون مواد شیمیایی داخل آن با هم و با سایر مواد خوراکی ای که هم زمان مصرف می شوند، واکنش هایی دارند. در بعضی کتاب ها آمده برخی از غذاها را باید به تنهایی مصرف کرد اما واقعیت این است که گاهی کیفیت غذا با ترکیب برخی از خوراکی ها افزایش پیدا می کند. مثلاً آهن موجود در غلات در حضور ویتامین C بهتر جذب می شود. بنابراین اضافه کردن آب پرتقال به صبحانه ای که عمدتاً از غلات تشکیل شده کاری هوشمندانه است.
پس واجب است که شیمی و فیزیک غذا را بشناسیم. غذایی که می خوریم ناشناخته های شناخته شده و نشده زیادی دارد. بعضی از آدم ها به طرز عجیبی سالم هستند و به ندرت به سرطان، دیابت، فشارخون و سکته قلبی دچار می شوند. علت معمولاً تغذیه این هاست که بیشتر سبزی و میوه و روغن زیتون می خورند. شاید فکر کنید که در این غذاها یک ماده خاص وجود دارد پس می شود قرصش را ساخت و مصرف کرد و راحت شد. ولی این تفکر غلط است چون تأثیر غذاها صرفاً به خاطر یک ماده خاص درون آن ها نیست.
 
مشکل اصلی تغذیه ای کشور پرخوری است
در حال حاضر بازار آنتی اکسیدان و داروی گیاهی و گیاهخواری خیلی داغ است و هیچ روزنامه و مجله ای هم از بیان این مطلب مصون نمانده اند. واقعیت این است که بعضی دستورات غذایی و مکمل ها مفید هستند اما هیچ کدام به پای «مادر طبیعت» نمی رسند. ما هنوز طبیعت را درست نمی شناسیم شاید در آینده بهتر بشناسیم.
از سوی دیگر باید دانست که تنوع در برنامه غذایی مصرف را متعادل هم می کند. در طبیعت و خوراکی ها مواد مضر هم هست (مثلاً سمی به نام «سولانین» در جوانه های سبز سیب زمینی وجود دارد) که البته در غذاهای صنعتی (مثل اسیدهای چرب با ترانس بالا) بیشتر است. امروز مشکل اصلی تغذیه ای کشور ما پرخوری است و تنوع غذایی مضرات پرخوری را کمتر می کند. و یکی از مشکلات آموزش های تغذیه امروز این است که همه چسبیده اند به یک هرم مواد غذایی که در این هرم مفیدترین ها با نامطلوب ترین ها یکی هستند، یعنی هر چه که هرم مواد غذایی می گوید خوب است، خوشمزه نیست.
دیگر اینکه غذای متنوع انعطاف پذیری، لذت طلبی و ماجراجویی را بیشتر ارضاء می کند. بهتر است غذا خوشمزه باشد و با جمعی که دوستشان داریم، خورده شود و حتی الامکان خودمان هم در تهیه غذا مشارکت داشته باشیم. متأسفانه نسل امروز کشورمان کمتر با خانواده غذا می خورند، آشپزی بلد نیستند و قدر فرهنگ غذایی مان را نمی دانند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ seemorgh.com/health منبع: salamaneh.com

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید