هر روز!
هر روز!

افزایش خلاقیت کودکان و راهکارهای فوق العاده برای آن راهکارهای

افزایش خلاقیت کودکان و راهکارهای فوق العاده برای آن راهکارهای

افزایش خلاقیت کودکان و راهکارهای فوق العاده برای آن
راهکارهای فوق‌العاده برای افزایش خلاقیت کودکان
افزایش خلاقیت کودکان و راهکارهای فوق العاده برای آن : افزایش خلاقیت کودکان و راهکارهای فوق العاده برای آن
: افزایش خلاقیت کودکان و راهکارهای فوق العاده برای آن
به گزارش : اختصاصی: 
آرزوی هر پدر و مادری افزایش خلاقیت کودکانشان است. راهکارهای زیادی برای بالا بردن خلاقیت کودکان پیشنهاد شده است. ما در اینجا چند راهکار آسان ولی بسیار تاثیرگذار را معرفی می‌کنیم.
با توجه به این‌که کودکان قبل از سن ۵ سالگی تمرکز کمتری دارند، افزایش خلاقیت در کودکان معمولا از سن ۵ سالگی به بعد آغاز می‌شود، اما کودکانی هم هستند که از سنین کمتر از ۵ سالگی کارهای خلاقانه انجام می‌دهند و این کودکان از ضریب هوشی بالاتری نسبت به همسالان خود بهره‌مند هستند. بنابراین پدر و مادرها از سن ۵ سالگی به بعد با کمک شیوه‌های متنوع می‌توانند خلاقیت در کودکشان را پرورش دهند. در این راستا بهتر است کودک درباره وسایل موجود در محیط پیرامون خود اطلاعات کافی کسب نماید و اجازه یابد آنچه کنجکاوی‌اش را تحریک کرده است، در اختیار داشته باشد.
آیا شما هم از آن دسته از والدین هستید که علاقه دارید کودکانتان به بالاترین ظرفیت خلاقیت خود برسند؟ اگر جوابتان مثبت است می‌توانید از راه‌های ساده‌ای که در زیر ارائه می‌کنیم، استفاده کنید. راه‌های رسیدن به خلاقیت تا حدی پیچیده است اما با چند نشانه و علامت، می‌توان آن را یافت. در ادامه، چندین راهکار ساده برای افزایش خلاقیت کودکان ارائه می‌شود.
.
اشتباه کردن بد نیست
پژوهشگر دانشگاه استنفورد، محقق روش‌های فکری و نویسنده کتاب «روانشناسی جدید برای موفقیت»، «کارول دویک» بر این باور است که کودکانی که از شکست خوردن می‌ترسند کمتر خلاقیت از خود نشان می‌دهند. اگر کودک شما از اشتباه کردن می‌ترسد، به او بگویید: “بازهم سعی کن انجامش دهی.” همان‌گونه که دوست و همکارم «بن گراسمن کان» از سازمان نوآوری «نورداستورم» عقیده دارد که شکست، حرکت به جلو و پیشرفت است. با نگاه کردن به اشتباهات می‌توان فرصت‌های رشد را فراهم نمود.
.
از به هم ریختگی و شلوغی اطراف کودک دلخور نشوید
بیشتر ما خواستار یک مکان پاکیزه و مرتب هستیم و از شلوغی و به هم ریختگی احساس پریشانی می‌کنیم. با این حال هنگامی که کودکان و حتی بزرگسالان در حالت خلاقیت خود بسر می‌برند، همه چیز به سرعت به هم می‌ریزد. دفعات بعد که کودکتان از شما درخواست آبرنگ کرد و یا خواست اسباب‌بازی‌های خود را روی کف اتاق بریزد، به او فضای کافی دهید و یا اگر هوا خوب و شرایط مناسب است او را به حیاط و یا بیرون از خانه ببرید. احتمالا باید آن به هم ریختگی را هم خودتان جمع کنید ولی خلاقیت کودک شما بر آن ارجحیت دارد.
.
کودکان را هدفمند تشویق کنید
همه ما درباره این‌که چگونه ستایش و تشویق به تفکر مستقل کودک آسیب می‌رساند، شنیده‌ایم. در کتاب «آلفی کوهن» به نام «تنبیه به وسیله تشویق»، در مورد مشکلات ستاره‌های طلایی، طرح‌های تشویقی، نمرات عالی، تشویق‌های بی‌رویه و دیگر راه‌های رشوه دادن، نویسنده در مورد چگونگی تشویق و ایجاد انگیزه در مردم برای به دست آوردن پاداش بیشتر توضیح داده است. مشکلاتی به همراه تشویق وجود دارد که می‌تواند کودک را از جستجو برای انگیزه‌های درونی خود بازدارد. این موضوع نشان‌دهنده این نیست که هرگونه تشویقی نامناسب است ولی در آینده اگر می‌خواهید کودک خود را تشویق کنید، سعی کنید با جمله‌ای هدفمند مانند؛ “می‌بینم کفشت را خودت پوشیدی!” یا “واقعاً برای حل این مسئله ریاضی زیاد زحمت کشیدی و سخت کار کردی!” همراه باشد.
.
ذهن کودکان را باز نگه دارید
به کودک خود گزینه‌های را ارائه دهید که برای تفکر مستقل وی مناسب باشد. شما ممکن است که خود عادت به شام یا صبحانه خوردن نداشته باشید ولی اگر فرزند شما برای صبحانه و قبل از رفتن به مدرسه مرونی می‌خواهد، به وی در آشپزخانه کمک کنید که خودش غذای مورد علاقه‌اش را آماده سازد. اگر کودک شما علاقه‌مند به کمک در کارهای آشپزخانه است، آنجا را به یک آزمایشگاه علمی برای وی تبدیل کنید و مواد و وسایل لازم را برایش مهیا سازید.
.
الگوی خلاقیت برای کودکان خود باشید
چه مقدار خلاق هستید؟ در چه کاری می‌توانید از خلاقیت خود بهره و لذت ببرید؟ آشپزی، آوازخوانی، باغبانی، نقاشی، رقص؟ کودکانی که والدین خود را در حال خلاقیت ببینند بیشتر به سوی این فعالیت‌ها جذب می‌شوند. اگر مدت مدیدی از آخرین خلاقیت شما می‌گذرد، به وسیله کودک درون خود فکر و تلاش کنید و آنچه شما را در آن هنگام خوشحال می‌کرد به یاد آورید و زمان خود را، حتی برای نیم ساعت، صرف آن کار کنید. سپس احساس خود را دریابید و ببینید آیا از انجام آن لذت بردید و می‌خواهید که روز دیگر هم این کار را تکرار کنید؟
.
از محدود کردن و نظارت بیش از حد خودداری کنید
این مورد ممکن است اینطور به نظر بیاید که موارد قبل را کمی نقض کرده باشد ولی مهم این است به یاد داشته باشید که تعادل داشتن در همه موارد لازم است. اگر کودک احساس کند که همواره تحت نظارت است، ممکن است که کمتر ریسک کند که این موضوع باعث کاهش خلاقیت وی گردد. اگر مشوق استقلال کودک خود باشید، خواهید دید که قوه تخیل وی هم شکوفا می‌شود. در آینده هنگامی که فرزند خود را در حال آرام بازی کردن، نقاشی یا نو

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید