بهترین زندگی
بهترین زندگی

افزایش شانس بارداری، تاثیر مکمل گیاهی آیا مکمل های گیاهی

افزایش شانس بارداری، تاثیر مکمل گیاهی
آیا مکمل های گیاهی می توانند شانس بارداری را افزاش دهند؟
اگرچه تعداد کمی از تحقیقات وجود دارد که نشانه های امید در این مورد نشان می دهند ولی هنوز هیچ تحقیق و آزمایشی به صورت قطعی نتوانسته است تاثیر گیاهان بر حاملگی را به اثبات برساند و همیشه یک احتیاط در گوشه ذهن باید داشته باشید که برخی از گیاهانی که به عنوان افزایش دهنده قدرت باروری معرفی می شوند ممکن است خطراتی برای فرزندی داشته باشند که شما قصد داری او را باردار شوید.

گروهی از محققان در دانشگاه استنفورد به مطالعه یک مکمل گیاهی به نام باروری مخلوط ( Fertility Blend) مشغول هستند تا نشان دهند که آیا این مکمل گیاهی می تواند به زنانی کمک کند که به سختی باردار می شوند. این مکمل تشکیل شده است از :

– chasteberry  ( یک گیاه است که تصور می شود  می تواند تخمک گذاری و عدم تعادل هورمونی را بهبود بخشد.)

– L-arginine ( یک اسید آمینه است که گردش خون در اندامهای تناسلی را بهبود می بخشد.)
 – عصاره چای سبز

 – انواعی از ویتامین ها و مواد معدنی

این مطالعه که در آوریل ۲۰۰۴ موضوع مجله پزشکی تولید مثل منتشر شده ، این مکمل برای ۱۵ زن تجویز شد و یک سوم از این زنان پس از مصرف مکمل و بعد از ۵ ماه باردار شدند. درحالی که هیچ یک از این ۱۵ زن دارو مشابهی دریافت نکرده بودند.

محققان از این مکمل ( chasteberry ) به عنوان عنصر کلیدی در افزایش باروری یاد می کنند.ولی این تحقیق بسیار کوچکتر و محدود تر از آن است که بتوان بر اساس آن به صورت قطعی ترکیبات گیاهی را افزایش دهنده قدرت باروری دانست.

ادامه این تحقیق در مه ۲۰۰۵ در مجله سلامت زنان منتشر شد که بر اساس آن گروه ۹۳ نفری از زنان مورد آزمایش قرار گرفتند. اگر چه در این تحقیق نشانه ای از افزایش میزان حاملگی دیده نشد ولی نشان داد که چرخه قاعدگی زنان منظم تر شده و این می تواند برای مفهوم اصلی این تحقیق امیدهایی را زنده نگه دارد( یعنی امید به تاثیر این مکمل به افزایش شانس بارداری )

یک مطالعه کوچک دیگر در آلمان نیز نشان می دهد که این مکمل گیاهی ( chasteberry  ) می تواند به تنظیم تخمک گذاری و ایجاد تعادل در هورمون های باروری کمک کند. و گیاهی به نام cohosh  می تواند باعث تحریک تولید تخم درزنان شود. اما یک بار دیگر باید گفت که هیچ تحقیق محکم و دلیل قاطعی برای اثبات تاثیر گیاهان بر آنچه که افزایش شانس باروری نامیده می شود وجود ندارد.

اگر قصد دارید از یک مکمل گیاهی استفاده کنید، لازم است تا قبل از هر اقدامی در این مورد با پزشک خود مشورت نمایید. مصرف برخی از گیاهان که با باروری مرتبط هستند بخصوص در دروان بارداری  و شیردهی منع شده است.

حتی مصرف مکمل گیاهی که درباره آن مطالعه شده نیز باید به محض حاملگی ( دیدن علائم بارداری ) قطع شود و بدون تایید مراجع قانونی و علمی شما نمی توانید از سلامت این مکمل ها اطمینان داشته باشید.

در آخر ، فقط چون این مکمل ها طبیعی هستند به این معنی نیست که عوارض جانبی ندارند و تداخل دارویی نخواهند داشت. به عنوان مثال محققان درباره مصرف هم زمان یک  مکمل گیاهی افزایش باروری و داروهای باروری هشدار داده اند زیرا مصرف همزمان آنها ممکن است تداخل ویا تعاملی بین گیاه و دارو ایجاد کند.

اگر شما کمتر از ۳۵ سال سن دارید و در حدود یک سال تلاش بی نتیجه داشته اید و یا بیش از ۳۵ سال سن دارید و ۳ تا ۶ ماه تلاش بدون حاصل داشته اید توصیه می شود تا به یک متخصص باروری مراجعه نمایید.


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید