مسیر سبز
مسیر سبز

افشاگر آمریکایی نامزد دریافت جایزه صلح نوبل خبرگزاری ایسنا: یک

افشاگر آمریکایی نامزد دریافت جایزه صلح نوبل
خبرگزاری ایسنا: یک استاد جامعه‌شناس سوئدی، افشاگر اطلاعات محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا را نامزد دریافت جایزه نوبل صلح کرد.

 استفان اسوالفورس، استاد جامعه‌شناس دانشگاه اومئو در سوئد در نامه‌ای به کمیته نوبل نروژ، ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه دولت آمریکا را به خاطر اقدام قهرمانانه و جسورانه‌اش نامزد دریافت جایزه صلح نوبل کرد.

این استاد دانشگاه در نامه خود نوشت: به دلیل این اقدام متهورانه، اسنودن کمک کرد تا جهان تا حدودی امن‌تر و بهتر شود. این نامزدی برای اسنودن نمادین است چرا که نشان می‌دهد افراد نیز می‌توانند برای حمایت از حقوق بنیادین و آزادی‌ها به پا خیزند.

وی اقدام اسنودن را با حکم دادگاه نورنبرگ آلمان در سال 1945 میلادی مقایسه کرد و گفت: در این دادگاه به جرایم جنگی نازی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم رسیدگی و احکامی صادر شد.

این استاد دانشگاه ابراز امیدواری کرد که نامزدی اسنودن برای دریافت جایزه صلح نوبل در سال 2014 میلادی به احیای ارزش‌های این جایزه که پیشتر به باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا اعطا شد، کمک کند.

وی افزود: این اقدام نشان‌دهنده تمایل برای دفاع از آزادی‌های مدنی و حقوق بشر است.

البته دریافت جایزه صلح نوبل در سال جاری میلادی برای اسنودن تا حدی دیر شده، چرا که اسامی کاندیداها را در دسامبر به کمیته جایزه نوبل در نروژ ارائه می‌دهند.

این استاد دانشگاه یکی از افراد دارای صلاحیت است که می‌تواند اسامی کاندیداهای مورد نظر را به کمیته جایزه نوبل ارسال کند.

بسیاری از منتقدان اعطای جایزه صلح نوبل به اوباما را که در سال 2009 میلادی صورت گرفت، ناآزموده و عجولانه خواندند.

اگر چه اسنودن برای نامزدی دریافت این جایزه در دسامبر 2014 میلادی واجد شرایط است اما بعید به نظر می‌رسد بتواند برای شرکت در مراسم دریافت جایزه به اوسلو، نروژ سفر کند.

این افشاگر آمریکایی درخواست پناهندگی خود را در دوم ژوئیه سال جاری میلادی به نروژ ارسال کرد اما دولت این کشور به دلیل قوانین ملی از پذیرش این درخواست امتناع کرد.

اگر اسنودن جایزه صلح نوبل 2014 را از آن خود کند، جوانترین برنده این جایزه در تاریخ اعطای جوایز صلح نوبل محسوب می‌شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید