مسیر سبز
مسیر سبز

اقتصاد ایران تریلیون دلاری شد خبرگزاری تسنیم : صندوق

اقتصاد ایران تریلیون دلاری شد
خبرگزاری تسنیم :  صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین برآورد خود از عملکرد اقتصادی ۱۸۸ کشور جهان در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در این سال برای نخستین بار به یک تریلیون دلار رسید.

 صندوق بین المللی پول در جدیدترین برآورد خود از عملکرد اقتصادی 188 کشور جهان در سال 2011 اعلام کرد تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید(پی پی پی) در این سال برای نخستین بار به یک تریلیون دلار رسید.

در حالی که تولید ناخالص داخلی ایران در سال 1980 تنها 115 میلیارد دلار بوده این رقم به طی روندی صعودی در سال 2002 به 501 میلیارد دلار و در سال 2010 به مرز یک تریلیون دلار یعنی 950 میلیارد دلار رسیده است.

در سال 2011 با ادامه رشد اقتصادی ایران، تولید ناخالص داخلی این کشور با افزایش حدود 50 میلیارد دلاری نسبت به سال قبل از آن به یک تریلیون و 396 هزار دلار رسید. بدین ترتیب ایران برای نخستین بار در جمع کشورهای دارای اقتصاد تریلیون دلاری قرار گرفت.

در سال 2011 تولید ناخالص داخلی 17 کشور یک تریلیون دلار و بیشتر بوده است که ایران به عنوان هفدهمین کشور در این فهرست جای گرفته است. آمریکا با 15 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی بزرگترین اقتصاد شناخته شده و چین با 11.3 تریلیون دلار،‌ ژاپن با 4.45 تریلیون دلار،‌ هند با 4.42 تریلیون دلار و آلمان با 3.11 تریلیون دلار به ترتیب در رتبه های دوم تا پنجم قرار گرفته اند.

روسیه، برزیل، انگلیس، فرانسه،‌ ایتالیا،‌مکزیک، کره جنوبی، کانادا‌، اسپانیا،‌ اندونزی و ترکیه به ترتیب سایر اقتصادهای تریلیون دلاری جهان شناخته شده اند. تولید ناخالص داخلی ترکیه که یک پله بالاتر از ایران قرار گرفته است یک تریلیون دلار و 75 میلیارد دلار برآورد شده است.

صندوق بین المللی پول رشد اقتصاد ایران در سال 2012 را منفی 1.9 درصد اعلام کرده که در نتیجه آن تولید ناخالص داخلی ایران دوباره به زیر یک تریلیون دلار یعنی 999 میلیارد و 199 میلیون دلار رسیده است.

بر اساس پیش بینی این نهاد بین المللی اقتصاد ایران در سال 2013 مجددا به جمع اقتصادهای تریلیون دلاری بازخواهد گشت و تولید ناخالص داخلی ایران در این سال به یک تریلیون و 2 میلیارد دلار خواهد رسید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید