مسیر سبز
مسیر سبز

انتقادات آیت‌الله مکارم شیرازی از ترکیه حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی

انتقادات آیت‌الله مکارم شیرازی از ترکیه 
 حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی

انتقادات آیت‌الله مکارم شیرازی از ترکیه
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی از همراهی ترکیه با استکبار جهت مقابله با سوریه انتقاد کرد و اظهار داشت: ما از این کشور انتظار نداشتیم که این گونه با استکبار همراهی کند و به مقابله سوریه بپردازد، بدانند که ضرر و زیان سوریه دامن آن‌ها را هم خواهد گرفت.

حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، در شب بیست‌ویکم ماه مبارک رمضان در مدرسه علمیه امیرالمومنین(ع) قم به اهمیت این شب بزرگ پرداخت و اظهار داشت: این شب از چند امتیاز مهم برخوردار است.

وی افزود: شب 21 ماه رمضان یکی از شب‌های قدر است که مقدرات انسان براساس لیاقت و ارزش آن‌ها تعیین می‌شود و چنان نیست که این تقدیرات بی‌حساب و کتاب باشد؛ زیرا خداوند حکیم است و هر کسی را براساس لیاقتش مقدراتش را تعیین می‌کند.

این مرجع تقلید، یکی دیگر از امتیاز شب 21 ماه مبارک رمضان را نزول قرآن کریم در این شب دانست و ادامه داد: امشب از هزار ماه با ارزش تر است، بیدار ماندن، دعا خواند و توبه کردن از جمله مسائلی است که باید در این شب عزیز به آن اهمیت داده شود.

وی تصرح کرد: امشب شبی است که روح مقدس امام علی علیه السلام به عالم ملکوت پرواز می‌کند و در راس شهدای در راه حق قرار می‌گیرد، باید همه از این شب استفاده کنیم.

مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم تاکید کرد: مولا علی علیه السلام در لحظات آخر عمرش ودر حالی که فرق نازنینش شکافته است 20 اصل مهم را اشاره می‌کند که ما در اینجا چند اصل آن را بیان خواهیم کرد. یکی از آن‌ها توجه به ایتام است و حضرت می‌فرماید مردم هرگز یتیمان را فراموش نکنند و این کار باید استمرار داشته باشد تا زندگی آن‌ها تامین شود.

وی ادامه داد: حضرت براساس دستوری که در خصوص یتیمان می‌دهند، اول دستور کمک مادی می‌دهد سپس بعد معنوی و برنامه فرهنگی را در نظر می‌گیرد یعنی ما نباید از بعد فرهنگی و عاطفی یتیمان غافل شویم و آن‌ها را رها کنیم تا به مفاسد آلوده شوند؛ زیرا اگر آن‌ها در جامع رها شوند به موجودی خطرناک تبدیل خواهند شد.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: یکی دیگر از تاکیدات حضرت در وصیت‌نامه اش، توجه به همسایگان است، متاسفانه برخی بیست سال در کنار هم هستند ولی از هم خبری ندارند، در حالی که این دستور حضرت برنامه جامعی برای ریشه کن کردن فقر است؛ زیرا اگر همه با هم ارتباط داشته و به دنبال حل مشکلات هم باشند، فقر نیز ریشه کن خواهد شد، زیرا همسایگی تنها به چهار خانه اطراف نمی‌شود، بلکه شامل چهل همسایه از هر سوی خواهد شد.

وی افزود: این وصیتی که امیرمومنان علی علیه السلام در خصوص همسایگان دارد حتی شامل کشورهای همسایه هم می‌شود یعنی ما حتی باید به فکر کشورهای همسایه خود هم باشیم و از آن‌ها بی خبر نباشیم، متاسفانه برخی کشورهای که ادعای مسلمانی دارند به این دستور حضرت امیر بی‌توجه هستند.

این مرجع تقلید به اتفاقات اخیر در سوریه اشاره کرد و اظهار داشت: سوریه هدف اصلی استکبار است، استکبار تمام نیروهایشان را متمرکز کرده و اسلحه می‌فرستند و به آن‌ها حمله می‌کنند، آیا نباید به فکر هماسیه خودمان باشیم؟آیا ترکیه باید با استکبار هم دست شود به مقابله سوریه بپردازد ما از ترکیه چنین انتظاری نداشتیم که موافق استکبار و تمام عیار در خدمت آن‌ها باشد.

وی با انتقاد شدید از همراهی ترکیه با استکبار برای مقابله با سوریه تصریح کرد: ترکیه بداند اگر همسایه‌اش متضرر شود، این ضرر و زیان دامن ترکیه و لبنان را هم خواهد گرفت.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود به انتقاد شدید از حملات اخیر رژیم صهیونیستی به نواره غزه تصریح کرد: متاسفانه سران عربستان که خود را خادمین الحرمین می‌نامند، به کمک اسرائیل و آمریکا می‌روند و فلسطین را این گونه مورد هجمه قرار می‌دهند که جای بسی تاسف است.

وی تاکید کرد: کسانی که با استکبار همراهی می‌کنند از نقشه شوم آن‌ها غافل هستند و خود را به خواب می‌زنند نمی‌دانند روزی این فاجعه دامن آ»‌ها را خواهد گرفت.

منبع: تابناک
باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید