مسیر سبز
مسیر سبز

انتقاد تند علی لاریجانی خبرگزاری ایرنا: علی لاریجانی رییس مجلس

انتقاد تند علی لاریجانی
خبرگزاری ایرنا: علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نقطه ضعف ایران در شرایط کنونی را « بخش اقتصاد» دانست و گفت: بدهی بیش از 150 میلیارد تومانی دولت مربوط به تحریم ها نیست؛ این یعنی ما بد اداره کرده ایم.

«علی لاریجانی » در مراسم گرامیداشت اربعین «حبیب الله عسگر اولادی » گفت :نقطه ضعف ما بخش اقتصاد است و قسمت کمی از مشکلات مربوط به تحریم ها است .

وی به گزارش اخیر وزیر اقتصاد اشاره کرد و گفت : مجموع بدهی های دولت بیش از 150 هزار میلیارد تومان است که اینها مربوط به تحریم نیست نشان میدهد که ما بد اداره کرده ایم .

به گفته لاریجانی ، اینکه 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی را کلنگ زنی کنیم و تنها 10 هزار میلیارد تومان اعتبار داشته باشیم نشان می دهد این کلنگ زنی های تبلیغاتی بوده است و این پروژه ها 60 تا 70 سال طول می کشد.

وی افزود : یا در هدفمند کردن صنایع داخلی لطمه خوردند ، در حالیکه خیلی از صنایع تنها تسهیلات می خواهند که کارشان راه بیفتد و کاری به خارج ندارند.

وی افزود : اینها ربطی به تحریم ها ندارد و ناشی از سوء مدیریت است و باید بپذیریم و درست کنیم. اگر این مسائل را پذیرفتیم می توانیم آن را علاج کنیم .

لاریجانی عدم اجرای درست اصل 44 را از دیگر اقدامات سالهای اخیر ذکر کرد و گفت:آیا این نحو اجرا کردن همان است مقام معظم رهبری گفت؟ و آیا گرفتن سه نیروگاه از وزارت نیرو و تغییر آن به وزارت دفاع درست بود؟

وی ادامه داد : در سهام عدالت واقعا آیا کسانی که ورقه های سهام را گرفتند احساس مالکیت می کنند و نقشی در اداره کارخانه دارند تنها ورقه ای دستشان است که نه سود دارد و نه احساس مالکیت می کنند.

لاریجانی ضمن تاکید براجرای درست اصل 44 تصریح کرد که راه نجات کشور اجرای همین اصل بود و لی بد اداره شد و باید اینها را اصلاح کنیم .

رییس مجلس گفت : آمار خلاف واقع درباره اشتغال چه دردی را دوا می کند و میزان سرمایه گذاری معلوم است و از این شق القمر بیرون نمی آید، سال گذشته گفته می شد 7 درصد رشد داریم و دولت بعد می گوید این رقم منفی 7/5 درصد است و معلوم است که رقم 7 درصد خلاف واقع است .

وی تصریح کرد که باید اشکالات اصل 44 رفع شود و دولت جدید هم گفته می خواهیم تابع قانون باشیم و ما باید کمک کنیم تا این راه را بروند .

لاریجانی با اشاره به اظهارات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : باید نگاه تخصصی به این موارد داشت و فکر می کنیم در شرایط فعلی برخی اشکالات در مسیر حل قرار گرفته و ما نظارت می کنیم لایحه بودجه بسترهای تولید را فراهم کند.

وی تصریح کرد که برخی اشکالات را در مجلس مرتفع می کنیم و اگر بتوانند ظرفیت های اقتصادی کشور را آزاد و نقایص آن را جبران کنند که در این امر درمذاکرات هم تاثیر دارد.

سایه دیکتاتوری بین المللی را از سر بشریت کوتاه کردیم

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استراتژی منطقه ای ایران روشن و متین است گفت : ایستادگی ایران باعث شد سایه دیکتاتوری بین المللی را از سر بشریت کوتاه کنیم و اگر ایستادگی نمی کردیم هم خودمان لطمه می دیدم و هم صحنه بین المللی دچار دیکتاتوری می شد.

لاریجانی گفت : جمهوری اسلامی ایران در 34 سال اخیر ملت را سرافراز کرد و با حرکت حضرت امام (ره) ، ظرفیت های بزرگی برای ملت ایران ایجاد شد.

وی ادامه داد : البته این شرایط بدون کاستی نیست و بهتر هم می شد اما اینکه چرا نشد هم دلایل داخلی دارد و هم خارجی. بعضی از اینها از عوارض روش دمکراتیکی است که هم نقاط ضعف و هم نقاط قوت دارد.در مجموع شرایط کشور نسبت به گذشته از نظر جایگاه منطقه ای و بالفعل کردن ظرفیت ها خیلی جلو است .

رییس مجلس با بیان اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ما ملت و کشوری مطرح نبودیم افزود : گاهی بخاطر رابطه شاه با آمریکا و اسراییل خجالت می کشیدیم و در داخل کشور هم چند شهر آباد داشتیم و بقیه شهرها وضع اسف باری داشتند، در شرایط دیکتاتوری صلب قرار داشتیم و از نظر صنعت هم عقب افتاده بودیم .

لاریجانی افزود : جدای از وضعیت ژئو پولتیک ایران حضرت امام خمینی (ره) و رهبری هم از این ظرفیت خوب استفاده کردند که مهم استفاده از این ظرفیت ها است .

رییس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد : هم اکنون تعداد دانشگاه ها ، فارغ التحصیلان و دانش آموختگان و ظرفیت های علمی کشور ارتقا یافته است اما تعالی علمی کشور زحمت می خواهد و بعد از 30 سال این زحمات به بار نشسته است .

وی به پیشرفت های ایران در سلو ل های بنیادین ، دارو سازی ، صنعت پتروشمی و ساخت نیروگاه ها اشاره کرد و گفت : انرژی هسته ای هم یک نمونه از علومی است که کشورمان در آن توسعه یافته است و این جیغ های بنفش برای این است که ما به یک سرمایه بزرگ دست یافته ایم .

نگران نفوذ ایران هستند

وی خاطر نشان کرد : اینها نگران بمب نیستند و ما هم دنبال آن نبوده و نیستیم ، مساله آنها چیز دیگری است و گاهی در الفاظ می گویند که ظرفیت منطقه ای و نفوذ ایران بیشتر شده است که این امر گاهی هم خوب درک نمی شود ولی سرمایه ای است که تراز کشور را بالا می برد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این پیشرفت هانشان می دهد که هدایت درستی داشته ایم اظهار داشت :اینکه مسائل استراتژیک توان ما را بالا برده هدایت رهبر معظم انقلاب بوده و این نعمت هایی است که ساختار حکومت ما دارد.

وی گفت : غیر از نیروی انسانی قدرتمند پیشرفت های دفاعی ما هم از دیگر مواردی است که لزومی ندارد در باره آنها پوشیده حرف بزنیم و پیشرفت های دفاعی ما ارزشمند است که نباید آن را کم ببینیم .

رییس قوه مقننه تصریح کرد: آنها که باید بدانند می دانند کشوری می تواند استقلال خود ر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید