بهترین زندگی
بهترین زندگی

اهمیت مشاوره ژنتیک، قبل از بارداری فرشید پروینی دکترای

اهمیت مشاوره ژنتیک، قبل از بارداری
فرشید پروینی دکترای ژنتیک مولکولی در خصوص فرآیند کار در موسسات مشاوره ژنتیک گفت: زن و شوهری که برای مشاوره می آیند؛ اطلاعات کاملی از خانواده گرفته و برای آنها پرونده درست می شود و هر خانواده یک شماره پرونده دارد که  پرونده آنها همیشه در آنجا باقی می ماند. وقتی که اطلاعات اولیه گرفته شد؛ شجره خانوادگی رسم می شود و پزشک مشاوری که در موسسه هست بر اساس اطلاعاتی که از خانواده می گیرد تشخیص می دهد که آیا بیماری وراثتی هست یا نه.
وی در ادامه افزود: اگر بیماری وراثتی هست به آزمایش احتیاج دارد یا خیر و اگر نیاز به آزمایش هست کدام نوع آزمایش را باید انجام دهد و در آخر مشاوره نهایی را می دهد.که خانم برای باردار شدن باید چه کارهایی را انجام دهد یا اگر باردار است بر حسب بیماری باید سقط کند و یا روش تشخیصی دیگری انجام دهد و یا ...

پروینی همچنین تصریح کرد: در نهایت ارتباط مرکز با خانواده هدف برقرار است و تست و جدیدترین متدهای تشخیصی به خانواده ها اعلام و جدیدترین روش های درمان هم به آنها اطلاع داده می شود. این دکترای ژنتیک مولکولی در خصوص این که آیا راهکاری وجود دارد که افراد را ملزم کند که قبل از بارداری حتما مراکز مشاوره ژنتیک رجوع کنند گفت: جدیدا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است که قبل از ازدواج مشاوره ژنتیک اجباری است اما این خارج از قدرت مراکز درمانی است و متاسفانه در ایران باید مردم یک جایی مجاب و مجبور به کاری شوند.

وی به مردم توصیه کرد: با توجه به این که ازدیاد نسل به جایی می رود که خانواده ها بیش از دو فرزند نمی آورند پیش از ازدواج پیش از بارداری و یا حین بارداری حتما به مشاوره های ژنتیک بروند  تا همان دو فرزندی که می آورند سالم باشد و خود و خانواده و دولت را متحمل هزینه های سنگین و مشکلات جسمی و مالی آنها نکنند.
پروینی اظهار کرد: هزینه های این مشاوره متفاوت است چرا که بستگی به فرد و نوع آزمایشی که انجام می دهد دارد. مثلا آزمایش ژنتیکی باقیمت 150هزار تومان و هم  با قیمت 6 میلیون تومان داریم و بستگی به نوع آزمایشاتی که داریدفرق می کند.قیمت این آزمایشات هم بر اساس تعرفه های وزارت بهداشت است.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری »، «زندگی با کودک » و «سلامت زنان » در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید