مسیر سبز
مسیر سبز

اوباما: حمله بلند مدت در سوریه در کار نیست خبرگزاری

اوباما: حمله بلند مدت در سوریه در کار نیست
خبرگزاری فارس: رئیس جمهور آمریکا پس از وزیر خارجه این کشور درباره ادعاهای استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه اظهار نظر کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای قبل از آنکه نتایج تحقیقات کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل اعلام شود دولت بشار اسد را در استفاده از سلاح‌های شیمیایی مسئول دانست.

رئیس جمهور آمریکا گفت دولت این کشور هنوز تصمیم نهایی را درباره اقدام نظامی علیه سوریه نگرفته است.

وی افزود: «سلاح شیمیایی سوریه امنیت ملی آمریکا را تهدید می‌کند.»

اوباما اضافه کرد استفاده از این سلاح‌ها چالشی برای جهان و تهدیدی برای متحدین آمریکا در منطقه است.

رئیس جمهور آمریکا گفت: تیم نظامی اقدام محدود در سوریه را بررسی می‌کند، حمله بلند مدت در سوریه در کار نیست.

اوباما افزود: « استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی تهدیدی برای جهان، متحدان آمریکا در منطقه و منافع ملی آمریکاست.»

وی ادامه داد: «نیروهای زمینی در حمله احتمالی علیه سوریه حضور نخواهند داشت.»

رئیس جمهور آمریکا افزود: به مشورت با کنگره ادامه می‌دهیم.

این خبر در حالی اعلام شده که پارلمان انگلیس در اقدامی غیرمنتظره به طرح پیشنهادی آقای «دیوید کامرون»، نخست وزیر انگلیس برای دخالت نظامی در کشور سوریه به عنوان پاسخی به ادعاهای استفاده دولت این کشور از سلاح‌های شیمیایی رأی منفی داد.

به دنبال اعلام این خبر، دیروز (جمعه 8 شهریور) گزارش‌هایی از مخالفت دست‌کم ده عضو ائتلاف ناتو، از جمله انگلیس با دخالت نظامی در سوریه منتشر شد.

لفاظی‌های جنگ‌طلبانه در سوریه پس از آن بالا گرفت که مقامات کشورهای غربی ادعا کردند در منطقه غوطه‌الشرقیه از حمله شیمیایی علیه مخالفان استفاده شده است.

استفاده از سلاح‌های شیمیایی چند روز پیش در حالی صورت گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه هر گونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی را رد کرده و به بازرسان سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده تحقیق کنند.

علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید