مسیر سبز
مسیر سبز

اپسون، تولیدکننده اولین پرینترهای دنیا این شرکت به همراه

اپسون، تولیدکننده اولین پرینترهای دنیا 
 این شرکت به همراه

اپسون، تولیدکننده اولین پرینترهای دنیا
این شرکت به همراه شرکت ابزارآلات سیکو و هلدینگ سیکو، سه قطب اصلی گروه سیکو را تشکیل می‌دهند که با نام ساعت‌های این شرکت پیوند خورده است. نام «اپسون» (EPSon) بر گرفته شده از (Son of Electronic Printer) به معنای فرزند پرینتر الکترونیک است.

اگرچه نام سیکو اولین بار در سال 1924 با معرفی نخستین ساعت مچی این کمپانی ثبت شد، اما شرکت سیکو را 43 سال پیش از آن ساعت سازی در توکیو به نام «کینتارو‌هاتوری» (Kintaro Hattori) ثبت کرده بود. سیکو به خاطر دقت و ظرافت محصولاتش، مورد استقبال قرار گرفت و جایگاه آن روز به روز بیشتر تثبیت شد، تا آنکه در سال 1938، توانست به مرز تولید یک میلیون ساعت مچی در عرض یک سال برسد.
کمپانی سیکو که خود را همواره به آخرین تکنولوژی‌های روز مجهز می‌کرد، همواره در پی افزایش افتخارات خود بود. مثلا ساخت تمام زمان‌سنج‌ها در المپیک توکیو و بارسلونا از افتخارات این کمپانی است.
بسیاری از ابداعات در صنعت ساعت‌های مچی، محصول سیکو است، مثلا نخستین ساعت کوارتز، نخستین صفحه‌ ال سی دی از جنس کوارتز، نخستین ساعت آنالوگ هوشمند جهان به همراه زنگ و تایمر، همه از ابداعات سیکو است. در سال 1992، با معرفی سری کینتیک، سیکو اوج هنر خود را به نمایش گذاشت. سری کینتیک، مجموعه‌ای از ساعت‌های کوارتزی بودند که با حرکت دست شارژ می‌شدند.

سری دیگر، سری تقویمی‌سیکو بود، ساعت‌هایی که تاریخشان برای صد سال آینده تنظیم شده بود و به هم نمی‌خورد. به علاوه، می‌توان به سری ساعت‌های ورزشی، ساعت‌هایی با طراحی کلاسیک اروپایی و مجموعه جواهرات زنانه اشاره کرد.

داستان تشکیل شرکت سیکو اپسون به سال ۱۹۴۲ میلادی باز می‌گردد که یکی از کارمندان سابق‌هاتوری به نام «هیسائو یامازاکی» که صاحب یک مغازه ساعت فروشی بود، با حمایت خانواده‌هاتوری، شرکتی با نام «دایوا کوگیو» (Daiwa Kogyo) در شهر ناگانو کشور ژاپن تاسیس کرد.

این شرکت که بخشی از شرکت ساعت‌سازی بزرگ سیکو به حساب می‌آمد، در ابتدا با 22 نفر کارمند و در یک انبار بازسازی شده 230 متری، به تولید قطعات ساعت برای شرکت ابزارآلات سیکو می‌پرداخت.
در سال 1959 شرکت «سووا» (Suwa) یکی از زیرمجموعه‌های گروه سیکو، با دایوا کوگیو ادغام شد و شرکت «سووا سیکوشا» (Suwa Seikosha) را تشکیل دادند. این شرکت در سال 1961 شروع به تولید قطعات دقیق برای ساعت‌های سیکو نمود.
زمانی که گروه سیکو به عنوان ارزیاب رسمی‌زمانی المپیک تابستانی 1964 توکیو انتخاب شد، یک زمانسنج مجهز به پرینتر برای رویدادهای ورزشی نیاز داشت. بنابر این شرکت سووا سیکوشا تحقیقات گسترده ای را برای تولید یک پرینتر الکترونیکی انجام داد و نهایتا در سپتامبر سال 1968 اولین مینی پرینتر جهان را تولید کرد.

نام اپسون نیز به عنوان فرزند پرینتر الکترونیک، از همان زمان برای شرکت انتخاب گردید و در آوریل سال 1975 شرکت اپسون برای فروش محصولات سیکو اپسون در آمریکا تاسیس شد. سه سال بعد اولین پرینتر سوزنی با 80 ستون وارد بازار شد که اکثرا به همراه کامپیوترهای کمودور استفاده می‌شد.
در ژوئیه سال 1982 نام شرکت رسما به شرکت اپسون تغییر یافت و اولین کامپیوتر دستی جهان را با نام HX-20 وارد بازار کرد. در سال بعد نیز توانست اولین تلویزیون ال سی دی رنگی قابل حمل را تولید کرده و روانه بازار کند.
شرکت اپسون از سال 1994 شروع به واگذار کردن فروش محصولات خود در کشورهای مختلف نمود که نقش موثری در توسعه و گسترش دامنه استفاده از محصولات این شرکت داشت. در ژوئن سال 2003 نیز این شرکت به سهامی‌عام تبدیل شد و در لیست بورس توکیو قرار گرفت، ولی خانواده‌هاتوری همچنان جزو سهامداران اصلی این شرکت محسوب می‌شدند.
این شرکت اکنون تولیدکننده انواع فناوری‌های رایانه‌ای شامل انواع چاپگرهای جوهر افشان، سوزنی و چاپگرهای لیزری، اسکنر، کامپیوتر رومیزی، تجاری، چندرسانه‌ای و پروژکتورهای سینمای خانگی، تلویزیون‌های بزرگ سینمای خانگی، روبات‌ها و تجهیزات اتوماسیون صنعتی، پرینترهای فروش و ثبت پول نقد، لپ‌تاپ‌ها، مدارات مجتمع، اجزای ال سی دی و سایر اجزای الکترونیکی همراه است.
امروزه شرکت سیکو اپسون با داشتن بیش از 80 هزار کارمند در سراسر جهان، درآمدی بالغ بر 10 میلیارد دلار داشته و با شعار «از چشم‌انداز خود فراتر بروید» یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انواع چاپگر در دنیا به شمار می‌رود.
منبع : ویوان نیوزباز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید