هر روز!
هر روز!

اگر مسواک نزنید نابارور می شوید اگر مسواک نزنید نابارور

اگر مسواک نزنید نابارور می شوید اگر مسواک نزنید نابارور

اگر مسواک نزنید نابارور می شوید
اگر مسواک نزنید نابارور می شوید : اگر مسواک نزنید نابارور می شوید
: اگر مسواک نزنید نابارور می شوید
: : آیا می دانستید دلیل ابتلا به بسیاری از بیماری های خطرناک مانند سکته، دیابت، ناباروری، آلزایمر و… مسواک نزدن است؟!
به گزارش : برای بسیاری از مردم رفتن به دندانپزشکی یکی از ترسناک ترین تجربه های دنیاست. اما درمان پوسیدگی دندان ها و توجه به سلامت و بهداشت دهان نه فقط برای داشتن دندان های سفید و زیبا مفید است بلکه می تواند جان انسان ها را از خطر مرگ نجات دهد.
مراجعه مرتب به دندانپزشک، مسواک زدن منظم و داشتن دهان پاکیزه طول عمر را افزایش داده و از بسیاری از بیماری های خطرناک مانند کم خونی و سکته پیشگیری می کند. دانشمندان هر روز رابطه تازه ای را بین یکی از بیماری های مرتبط با لثه و دیگر بیماری های مزمن پیدا می کنند.
 مسواک نزدن می تواند باعث ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن و خطرناک مانند سکته، حمله قلبی، دیابت، فشار خون بالا و حتی ناباروری شود. آمارها تخمین زده می شود نیمی از جمعیت جهان به یکی از انواع بیماری های لثه دچار باشند. ولی خبر خوب این است که اگر یک فرد مسواک زدن را شروع کند و به فکر درمان پوسیدگی دندان های خود بیفتد این عوامل خطرزا به تدریج برطرف می شود و حتی ممکن است بعضی از بیماری های او به طور کامل درمان شوند.
 بیشتر بیماری های مرتبط با لثه درمان پذیر هستند و البته با رعایت نکات بسیار ساده می توان از درصد زیادی ازآنها پیشگیری کرد. در این مطلب سعی می کنیم بیماری هایی را معرفی کنیم که درصورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ممکن است در آینده نزدیک سراغ شما بیایند.
می توانید با انجام کارهای بسیار ساده مانند دو بار مسواک زدن در روز، محدود کردن استفاده از نوشیدنی های شیرین، سیگار نکشیدن و مراجعه به دندانپزشک هر دو سال یک بار تا حد زیادی از ابتلا به آنها پیشگیری کنید.
بیماری قلبی و سکته
معمولا بیماری های لثه با تشکیل پلاک ها روی دندان شروع می شوند. این پلاک ها لایه چسبنده ای هستند که از غذا و باکتری تشکیل شده و می توانند باعث خونریزی لثه ، تورم و ایجاد بیماری در آن شوند.درمان این لثه های متورم با استفاده از جرم گیری، استفاده از دهانشویه ها و ژل های آنتی بیوتیک به طور قابل توجهی می تواند تشکیل پروتئین های «سی ری اکتیور» و «فیبرینوژن» را کاهش دهد.
بالا رفتن میزان این پروتئین ها در خون احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را هم به شدت افزایش می دهد. در یکی دیگر از تحقیقات، پزشکان بیمارستان و دندانپزشکی سیدنی دندان های خراب 70 فرد مبتلا به بیماری های پیشرفته لثه را کشیدند و متوجه شدند ظرف مدت کوتاهی میزان این ترکیب های خطرناک در بدن آنها به طور شگفت آوری کاهش پیدا کرد.
به نظر می رسد باکتری های موجود در این پلاک های دندانی می توانند به راحتی وارد جریان خون شده و بعد از وارد شدن به اعضای حیاتی بدن انسان در آنها ایجاد عفونت می کنند. همچنین این باکتری ها توانایی مسدود کردن جریان خون در رگ های قلبی را دارند که در موارد شدید خطر ایست قلبی را در افراد مسن افزایش می دهند.
احتمال ابتلا به حمله قلبی در زنانی که دچار بیماری های لثه هستند تا دوبرابر نسبت به دیگران بیشتر است. در یک مطالعه دیگر هم مشخص شد، اشخاصی که کمتر از 21 دندان در دهان خود دارند با احتمال 65 درصد بیشتر به حمله قلبی دچار می شوند و یک فرد سالم باید 32 دندان در دهانش داشته باشد.
فشار خون بالا
رابطه مستقیمی بین بیماری های لثه و افزایش فشار خون در انسان ها وجود دارد.
افزایش فشار خون می تواند اعضای مختلفی از جمله قلب، عروق خونی، کلیه ها و مغز را تحت تاثیر قرار دهد. از این بیماری با عنوان قاتل خاموش یاد می شود زیرا بیشتر اوقات بدون علامت است و فرد تا مدت ها متوجه وجود آن در بدن خود نمی شود.
جالب است بدانید نزدیک به درصد از مردم در زندگی خود به فشار خون بالا مبتلا می شوند. اما درجات آن در هر فرد با توجه به شیوه زندگی، میزان فعالیت بدنی و وزن متفاوت است. در این بین افرادی که دندان های زرد و پوسیده دارند و با مسواک زدن بیگانه هستند باید حتما منتظر ابتلا به فشارخون بالا باشند.
بیماری های ریوی
دانشمندان در آخرین تحقیقات خود متوجه ارتباط قدرتمندی بین بهداشت دهان و ابتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن یا COPD شدند. در این بیماری که چهارمین عامل مرگ و میر در ایالات متحده به شمار می آید عملکرد سیستم تنفسی به تدریج کاهش پیدا می کند و ریه ها به مرور زمان تخریب می شوند.
COPD معمولا با علائمی مانند سرفه های مزمن، تنگی نفس، وجود خلط ضخیم و خس خس در نفس شناخته می شود و از مهم ترین عوامل ابتلا به آن می توان به آلودگی هوا و سیگار کشیدن اشاره کرد.
 باکتری های موجود در دهان می توانند وارد ریه شده و هر چند وقت یک بار باعث بروز عفونت در این قسمت بسیار حساس بدن شوند. متاسفانه این باکتری ها می توانند به سرعت تقسیم شده و بخش زیادی از ریه ها را فرا بگیرند، به همین دلیل افرادی که دچار بیماری های ریوی و تنفسی هستند باید بیشتر از دندان های خود محافظت کنند.
دیابت
میزان ابتلا به بیماری های لثه در افرادی که دیابت دارند تا سه برابر بیشتر است.هر قدر وضعیت بهداشت دهان و دندان در یک فرد بدتر باشد، احتمال ابتلای او به دیابت و مرگ و میر بر اثر این بیماری افزایش پیدا می کند.
البته این ارتباط دو طرفه است، یعنی دیابت هم می تواند روی سلامت لثه ها تاثیر منفی گذاشته و سرعت خراب شدن دندان ها را افزایش دهد. دیابت خطرناک ترین بیماری غیرساری در جهان است. متاسفانه این بیماری علائم زیادی ندارد و در موارد حاد حتی ممکن است باعث از کار افتادن اندام های حیاتی بدن، نابینایی و حتی قطع عضو شود.
تولد زودرس نوزادان
متاسفانه عوارض مسواک نزدن م

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید