هر روز!
هر روز!

ایجاد 310 موقوفه قرآنی تا پایان سال جاری/ سهم وقف های

ایجاد 310 موقوفه قرآنی تا پایان سال جاری/ سهم وقف های

ایجاد 310 موقوفه قرآنی تا پایان سال جاری/ سهم وقف های قرآنی از موقوفات کشور تنها 2 درصد است
: ایجاد 310 موقوفه قرآنی تا پایان سال جاری/ سهم وقف های قرآنی از موقوفات کشور تنها 2 درصد است
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  آرمان کرمان؛ حجت الاسلام و المسلمین سید مصطفی حسینی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با تشریح اهم فعالیت های قرآنی سازمان اوقاف و ضرورت گسترش این فعالیت ها با حمایت مردم از طریق وقف اظهار داشت: تعداد مسابقات قرآنی که در طول سال و توسط ادارات و ارگان های مختلف در کشورمان برگزار می شود بسیار زیاد و گسترده است علاوه بر این تعداد برنامه های قرآنی و مسابقات قرآنی که توسط سازمان اوقاف و امور خیریه برنامه ریزی و اجرا می شود قابل مقایسه با هیچ نقطه ای از دنیا و مخصوصا کشورهای اسلامی نیست.
به گزارش : وی افزود: همچنین برنامه ها و مسابقات مختلف قرآنی با گستردگی که سازمان اوقاف و امور خیریه در طول سال برگزار می کند از توفیقات خوبی است که این سازمان بدست آورده است و قطعا برگزاری این مسابقات از لحاظ کمی و کیفی در جهت گسترش فرهنگ قرآنی بسیار تاثیر گذار بوده است.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در ادامه به ضرورت توسعه فعالیت های قرآنی در عرصه های مختلف اشاره و خاطر نشان کرد: بی تردید اجرای برنامه های قرآنی نیازمند تامین بودجه و اعتبارات است که متاسفانه در این زمینه اعتبار لازم موجود نیست و حتی منشور توسعه قرآن کریم که به تصویب دولت رسیده است به صورت کامل اجرا نمی شود و به صورت نامنظم اعتبار لازم به برنامه های قرآنی اختصاص داده می شود که این امر یک آسیب و چالش جدی محسوب می شود.
حجت الاسلام حسینی در ادامه به ضرورت توسعه موقوفات قرآنی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 4173 موقوفه قرآنی در کشور وجود دارد که این رقم تقریبا دو درصد از موقوفات کل کشور به شمار می رود و این تعداد برای تامین هزینه های برنامه های قرآنی کافی و کارآمد نیست، لذا برای توسعه موقوفات قرآنی نیازمند یک عزم جدی هستیم و باید در این راستا مشارکت مردم را بیش از گذشته جذب کرد.
وی  به سیاست گذاری سازمان اوقاف در سال جاری برای جذب مشارکت های مردمی و همچنین ایجاد موقوفات مشارکتی قرآنی اشاره کرد و گفت: در راستای جذب کمک های مردمی و جذب مشارکت های افراد خیر و نیکوکار امسال سامانه وقف قرآنی *780* راه اندازی شده است که در چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم از این سامانه رونمایی شد و امیدواریم که با رونمایی این سامانه شاهد جذب کمک های مردم مومن کشورمان در جهت توسعه زیرساخت های لازم برای اجرای برنامه های قرآنی باشیم.
حجت الاسلام حسینی با اشاره به استقبال مردم از سامانه پویش وقف مردمی ادامه داد: باتوجه به اینکه زمان کوتاهی از رونمایی این سامانه می گذرد اما تا کنون حجت الاسلام و المسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تخصیص 140 میلیون ریال، حضرت پور یکی از نمایندگان استان اذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی 10 میلیون ریال و حامد وکیلی یکی از قاریان بین المللی قرآن کریم نیز با اختصاص 10 میلیون ریال در این امر مشارکت کرده اند که براساس برنامه ریزی ها و هماهنگی های به عمل آمده مقرر شده تا از هفته آینده به صورت دائم و آنلاین میزان مشارکت مردم در این سامانه از طریق رسانه ها اعلام شود.
وی تاکید کرد: همچنین در سال 96 مقرر شده است تا در هر استان حداقل 10 موقوفه قرآنی ایجاد شود که در مجموع باید 310 موقوفه تا پایان سال 96 در کشور ایجاد شود که براساس آخرین آمار دریافتی 25 درصد این برنامه در کل کشور محقق شده است.
حجت الاسلام حسینی در ادامه بیان کرد: نهاد وقف همواره برای توسعه فعالیت های عام المنفعه، بهداشتی، آموزشی، علمی و... منابعی را تامین کرده است، در حال حاضر بیش از 50 درصد از موقوفات در سراسر کشور مربوط به ترویج معارف اهل بیت(ع) است این امر در صورتی است که قرآن و عترت دو بال برای ترویج اسلام ناب محمدی محسوب می شوند و امروز بیش از گذشته نیاز داریم تا مردم و خیرین در جهت ایجاد موقوفات قرآنی همت و مشارکت کنند.
رئیس مرکز امور قرآنی اوقاف خاطر نشان کرد: همچنین در راستای جذب مشارکت بیشتر و جلب اعتماد مردم در نظر داریم تا با همکاری شبکه قرآن و معارف سیما به صورت ماهانه یک برنامه از نحوه ی اجرای امینانه نیات واقفان نیک اندیش که از محل موقوفات قرآنی در حال اجرا است تولید و برای مردم پخش شود.
 
وی اذعان داشت: تمام برنامه ها و سیاست گذاری های انجام شده در اداره امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با هدف ترویج فرهنگ وقف با محوریت اجرای برنامه های قرآنی انجام شده است تا بتوانیم به مرور زمان روند صعودی را در این راستا شاهد باشیم و در آینده نزدیک بتوانیم فقر موقوفات قرآنی را از بین ببریم.
انتهای پیام/
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید