هر روز!
هر روز!

اینجا کجای عالم است؟ (3) یک "اینجا کجای عالم است؟"

اینجا کجای عالم است؟ (3)
یک "اینجا کجای عالم است؟" دیگر را به شما تقدیم می کنم. فکر کنید ببینید این تصویر کجای عالم گرفته شده است؟ کجا می توان چنین منظره ای را دید. برای تماشا و دقت در این تصویر وقت بگذارید. و مثل همیشه قبل از حدس زدن، به خواندن ادامه ندهید!!
این تصویری است از یک منطقه ی شنی روی مریخ، واقع در دهانه ی ویرتز Wirtz. درست حدس زدید! این مواد سفید رنگ واقعا برفک های روی تپه ی شنی هستند. این تصویر با دوربین HiRISE ، توسط مدار گرد مریخ تهیه شده است.
من این تصویر را زمانی پیدا کردم که در حال جستجوی شواهد بیشتری از برفک روی مریخ بودم. زمانی که راجع به این تصویر از متخصصین کنترل این دوربین سوال کردم، جواب دادند: «ماده ی سفید برفک است، تشکیل شده از آب و یا دی اکسیدکربن. زمانی که این تصویر گرفته شد، در این بخش از مریخ زمستان بود و آنقدر سرد شد که نه تنها آب موجود در جو مریخ از جو خارج شد و یخ زد، بلکه خودِ جو هم که از CO2 ساخته شده است، نیز یخ بست!»
این تصویر در 7 ژانویه ی 2007 در ساعت 3:50 بعدازظهر، بر اساس ساعت محلی مریخ گرفته است. در این هنگام دوربین عکاس در ارتفاع 254 کیلومتری بالای سطح مریخ قرار داشت. دهانه ی Wirtz در عرض جغرافیایی 48- درجه و طول 6ر334 درجه ی شرقی قرار گرفته است.
زمانی که این تصویر گرفته شد، در این بخش از مریخ زمستان بود و آنقدر سرد شد که نه تنها آب موجود در جو مریخ از جو خارج شد و یخ زد، بلکه خودِ جو هم که از CO2 ساخته شده است، نیز یخ بست!
 
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید