هر روز!
هر روز!

اینگونه دچار سکته مغزی نمی شوید! اینگونه دچار سکته مغزی

اینگونه دچار سکته مغزی نمی شوید! اینگونه دچار سکته مغزی

اینگونه دچار سکته مغزی نمی شوید!
اینگونه دچار سکته مغزی نمی شوید! : اینگونه دچار سکته مغزی نمی شوید!
: اینگونه دچار سکته مغزی نمی شوید!
اگر می خواهید به سکته مغزی دچار نشوید توصیه می کنیم از این روش ها بهره بگیرید و مانع بروز این عارضه خطرناک در بدنتان شوید متاسفانه سکته مغزی روز به روز افراد زیادی را درگیر خود کرده است

به گزارش باید پذیرفت که هیچ فردی از افراد جامعه در برابر بیماری های قلبی و مغزی که منجر به وقوع سکته می شود مصون نیست، اما متخصصان اعتقاد دارند که می توان با توجه و حساسیت بیشتر نسبت به برخی علایم، از وقوع آن پیشگیری کرد.
صاحب نظران متخصص تاکید دارند که صدای پای بیماری هایی مانند سکته مغزی را با اندکی دقت، می توان شنید و در مقابل آن واکنشی متناسب نشان داد.
دکتر “عبدالحمید شریعت” در این خصوص گفت: اصطلاح سکته مغزی وقتی به کار می رود که یک لخته در مسیر رگ مغز قرار گرفته یا یکی از رگ های مغز دچار پارگی شده و خونرسانی به قسمتی از مغز، قطع شده باشد.
این متخصص نورولوژی با اشاره به تاثیرگذاری سرعت کمک رسانی به فرد در این شرایط بر کاهش عوارض و پیشگیری از بروز مشکلات بعدی، خاطرنشان کرد: سکته مغزی، سومین علت مرگ و اولین یا دومین عامل معلولیت در جهان به شمار می رود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعتقاد دارد، هزینه و آسیب های روحی این بیماری، صدمه ای سنگین به خانواده بیمار وارد می کند.
این پزشک متخصص اضافه کرد: شایع ترین نشانه های بروز سکته مغزی، ضعف یا بی حسی یک طرف بدن یا یک طرف صورت، بی حسی یک طرف اندام، تاری دید و سرگیجه که بعضا با استفراغ همراه می شود، است. سه عامل مهم غذای ناسالم، مصرف تنباکو و کم تحرکی تاثیر مستقیم در ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و فشارخون، افزایش چربی خون، مشکلات عروقی و در نهایت ایجاد سکته مغزی و سکته قلبی می شود. بهتر است اطلاعات و آگاهی مردم در رابطه با این عوامل بیماری زا، ارتقا داده شود.
افشین برهان حقیقی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به کلمه “fast” به عنوان نشانه اختصاری علایم سکته مغزی، گفت: چنانچه بیمار اختلال در کلام، اختلال در بالا بردن بازوها و ضعف در دست و پا، تغییر در تقارن صورت یا احساس بی حسی در نیمی از صورت داشته باشد، لازم است بی درنگ برای ارایه خدمات درمانی به او اقدام شود.
این پزشک متخصص نورولوژی بیان کرد: مهمترین علت های ایجاد سکته حاد مغزی (استروک) شامل پرفشاری خون، قندخون و چربی خون بالا، بی تحرکی و بیماری های قلبی که در صدر آن بی نظمی های ضربان قلب و بیماری های دریچه ای قلب قرار دارد، است. ابتلا به هریک از این بیماری ها می توانند باعث تشکیل لخته در عروق و سکته مغزی یا سکته قلبی شود.
او با دسته بندی تنگی عروق به دو گروه، تنگی عروق داخل جمجمه ای و تنگی عروق خارج جمجمه ای که عامل بسیاری از سکته های مغزی در ایران است، ادامه داد: شایع ترین نوع سکته مغزی، سکته خونریزی دهنده است که در اثر پرفشاری خون، آنوریسم ها و ناهنجاری های عروق مغزی بروز پیدا می کند.
تاثیر غیرمستقیم استرس در بروز سکته مغزی
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، روان گردان ها، مواد مخدر، به ویژه نمونه های جدید و دوپینگ های ورزشی را باعث تنگی عروق و خونریزی های مغزی دانست و افزود: استرس به صورت غیرمستقیم باعث ایجاد سکته می شود، به این صورت که استرس تعادل قند و فشارخون را برهم زده و با افزایش این دو مورد و تاثیر بر سایر علت ها، می تواند تشدید کننده خطر ابتلا به سکته مغزی باشد، اما به تنهایی و به عنوان یک علت، هنوز مطالعه مستندی موجود نیست.
برهان حقیقی، استرس زیاد را باعث گرایش افراد به مصرف دخانیات و مواد مخدر و ابتلا به سکته مغزی دانست و نسبت به تاثیر مصرف طولانی مدت و مقدار بالای الکل، هشدار داد و گفت: این رفتار با مکانیسم واسطه ای می تواند باعث سکته مغزی شود.
سن سکته مغزی در ایران 10 سال کمتر از دنیا است
این پزشک متخصص نورولوژی با اشاره به اینکه میانگین سنی ابتلای ایرانیان به سکته مغزی، 10 سال کمتر از سن ابتلای جهانی است، این موضوع را یک هشدار مهم، عنوان و بر لزوم جدی گرفتن موضوع مهار قند و فشارخون، تاکید کرد.
برهان حقیقی گفت: عده ای تصور می کنند قندخون با مصرف دارو خوب می شود و پس از مدتی مصرف دارو، با تصور بهبودی، روند مصرف را قطع می کنند، حال آنکه بیماری قند و فشارخون با دارو درمان نمی شود، بلکه مهار می شود. برخی از افراد بیماری قند را خطرناکتر می دانند و به پرفشاری خون توجه لازم ندارند، در حالی که عوارض پرفشاری خون بسیار شدیدتر از بیماری قند است.
او بر لزوم آموزش روش های پیشگیری از بروز سکته به تمام افراد جامعه خصوصا افرای مبتلا به قند، چربی و پرفشاری خون، خاطرنشان کرد: اگر زمان طلایی کمک به بیماران مبتلا به سکته مغزی را از دست بدهیم، عوارض غیرقابل بازگشتی ایجاد خواهد شد.
زمان طلایی کمک به بیماران سکته مغزی را از دست ندهیم
برهان حقیقی، حداکثر زمان طلائی را برای کمک به فردی که دچار سکته مغزی شده است را 4 یا 5 ساعت پس از بروز اولین نشانه ها، عنوان و اضافه کرد: همه باید بدانیم بیمار مبتلا در نخستین فرصت لازم، باید به بیمارستانی مجهز منتقل شود و انجام این کار توسط اورژانس و متخصصان طب اورژانسی، تاثیرگذارتر است. در این زمان تاثیر داروهای حل کننده لخته خون، در بیماران بسیار بیشتر است و همین امر باعث می شود افرادی که سریع تر به مراکز درمانی منتقل می شوند، دچار معلولیت و عوارضی کمتر شوند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با تصریح اینکه اولین قدم، همیشه پیشگیری از ابتلا به بیماری است، گفت: دومین گام، مراجعه سریع و گام آخر فیزیوتراپی و مراقبت های پرستاری و بازتوانی است.
برهان حقیقی در خصوص اطلاع رسا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید