هر روز!
هر روز!

باربی بازار ایران را تصرف کرد باربی، برت،اسپایدرمن، بولت

باربی بازار ایران را تصرف کرد باربی، برت،اسپایدرمن، بولت

باربی بازار ایران را تصرف کرد
 باربی، برت،اسپایدرمن، بولت و ... دیگر تنها نام شخصیتهای کارتونی والت دیزنی نیستند. آنها علیرغم فرهنگ غنی و الگوساز میهن ما و در خلاء نرآمدی دستگاههای فرهنگی سالهاست که در قالب مدل غربی تبدیل به قهرمانان پوشالی بچه های ایران شده اند!
به گزارش تبیان به نقل از مهر، پشت شیشه ویترین مغازه به عروسکها نگاه می کنم. اما بیشتر از عروسکها، نگاه کودکی مرا به خود جذب کرده که دائم بالا و پایین می پرد و با التماس به مادرش می گوید: "عروسک خرسی نمی خوام باید عروسک واقعی برام بخری!"
بی مقدمه از او می پرسم عروسک واقعی یعنی چی؟ مادرش با لبخند می گوید: " یعنی از اینها که راه می روند و آواز می خوانند. عروسکهایی که شبیه دختربچه ها هستند."
بعد از بازار کویتی های تهران، راسته عروسک فروشهای بازار بزرگ تهران شروع می شود. خرسهای بزرگی به اصطلاح" شاسخین" که از طبقه بالای پاساژ  آویزانند این نوید را می دهند که درست آمده ای، اینجا معدن عروسکها است؛ عروسکهای کوچک و بزرگ با طرحها و مدلهای متفاوت.
"عروسکهای امروزی خیلی با عروسکهای 15 تا 20 سال گذشته فرق دارند" این را مادر همان کودک می گوید: در دوران من و همسالانم، کمتر کودکی عروسکهای این شکلی داشت، مادرانمان از پارچه های اضافه برایمان عروسک درست می کردند و خودشان با نخ و سوزن و دکمه برایش چشم و لب و دهن درست می کردند، سر عروسک را هم با نخی از بدنش جدا می کردند و توی آن را با کاموا یا خرده پارچه پر می کردند؛ عالمی داشتیم با همان یک عروسک، کلی ذوق می کردیم و تا سالها مراقب بودیم که خراب نشود اما حالا ....."
مشخص نیست، خیلی از این عروسکها قاچاقی از مرز وارد می شوند، نمی تونم رقم دقیقی بگم، مطمئنم هیچ کس این آمار را ندارد چون علاوه بر قاچاق عروسک را می توان لابه لای اجناس دیگر بدون هیچ منع قانونی مثل واردات گل مصنوعی یا لباس وارد کشور کرد، شما هر وقت آمار دقیقی از واردات اجناس دیگر پیدا کردید از عروسک هم پیدا می کنید
اما حالا عروسکها شکل و رنگ جدیدی پیدا کرده و کمتر کودکی را می توان یافت که از موهبت داشتن عروسکهای باربی و برت"BRAT" بی بهره باشد.
امروز صنعت عروسک سازی در دنیا به یکی از بزرگترین صنایع تبدیل شده و طراحان عروسک هرروز مدل و متد جدیدی از این موجودات خیال انگیز را در اختیار کودکان می گذارند تا آنجایی که کودکان به عروسکهای قبلیشان قانع نیستند و خواهان مدل جدید هستند.
همین دو ماه پیش برای تولدش یک عروسک خریدم اما حالا که از اینجا رد می شیم، گریه می کند که این عروسک را هم می خواهم.
عروسکی که این کودک 6 یا هفت ساله روی آن دست گذاشته یک نیم تنه است از مجموعه عروسکهای "برت" با یک سبد کامل از وسایل مد روز |آرایش |سرگرمی |اخبازهمراه با بورشور نحوه استفاده از وسایل؛ موهای این عروسک ترکیبی از رنگ و مش است و از لحاظ چهره هیچ شباهتی به یک کودک ندارند.
این عروسک مدت کوتاهی است که وارد بازار ایران شده و قیمت آن بین 12 تا 25 هزار تومان است و فروش خوبی هم دارد. ناصر عظیمی یکی از فروشنده ها در این باره می گوید: " این عروسکها فروش خوبی دارد و مادران زیادی آن را برای کودکانشان می خرند، ما هم به همین دلیل واردات آن را افزایش دادیم."
برند خانواده باربی از دیگر عروسکهایی هستند که بالاترین رتبه فروش را دارد. عروسکهایی که به رغم تمام تلاشهای رسانه ای برای بیان ماهیت و چهره واقعی آنها از سوی مسئولان فرهنگی همچنان در بازار عروسکها یکه تازی می کنند.
باربی که در قیمتهای پنج هزار تا 30 هزار تومان در بازار تهران عرضه می شوند، متناسب با گروه سنی خردسالان تا نوجوانان طراحی شده، اما نسلهای جدید باربی شامل عروسکهای زن و شوهری هستند که با ظاهری آراسته و کاتولوگهایی جذاب از سبک زندگی غربی به استقبال کودکان آمده اند. لباسهای متعدد و وسایل این عروسکها نیز به تناسب فصلها به روز شده تا کودکان از آشنایی با مدهای روز عقب نمانند.
طراحان این عروسک در شرکت آمریکایی "MATELL" حتی برای اینکه مشتریان خود را در کشورهای مسلمان که بزرگترین وارد کنندگان عروسک بشمار می روند و بعضا واکنشهای تندی در برابر باربی های غربی داشتند، از دست ندهند عروسکهای محجبه ای را در سال 2003 میلادی به بازار عرضه کردند که به لحاظ اندام هیچ تفاوتی با عروسکهای قبلی ندارند و تنها پوشش ظاهری مسلمانان را یدک می کشند.
جدا از سایر عروسکهای موجود در بازار، اسپایدرمن ( مرد عنکبوتی) به عنوان یک قهرمان کارتونی بین المللی توانسته جای خود را در میان سایرعروسکها پیدا کنند تا پسربچه ها نیز در این بازار بی بهره نمانند.
" اسپایدرمن طرفداران زیادی در میان پسربچه ها دارد، حتی مدتی لباس، شنل و نقابهای اسپایدرمنی فروش خوبی در بازار داشت و همچنان نیز در برخی از مغازه های بازار فروش خوبی دارند."
لابه لای عروسکهای اسپایدرمن  با چندین عروسک از شخصیتهای فیلم 300 روبرو می شوم فیلمی که در آن به  شخصیتهای ملی ایران توهین شده بود و مدت زیادی مسئولان فرهنگی به شدت آن را محکوم می کردند اما حالا عروسکهای آن به راحتی وارد کشور شده اند و در دسترس کودکان قرار می گیرند. چهره عبوس و خشمگین این مردهای 20 سانتی متری وجه متمایز آنها با سایر عروسکهاست و شمشیرهایی که بدست دارد هر پسربچه ای را به خود جذب می کند.
برند خانواده باربی از دیگر عروسکهایی هستند که بالاترین رتبه فروش را دارد. عروسکهایی که به رغم تمام تلاشهای رسانه ای برای بیان ماهیت و چهره واقعی آنها از سوی مسئولان فرهنگی همچنان در بازار عروسکها یکه تازی می کنند
"آقا این عروسک قیمتش چند است؟ - سه هزار تومان، فروشش چطور است؟ - پرطرفدار نیست اما بد هم نیست، پسربچه ها دوست دارند. اصلا می دانید این عروسکها اسمش چیست؟ - نه! ما فقط اینها را از چین وارد می کنیم کاری نداریم چه هستند و تبلیغ چه کارت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید