بهترین زندگی
بهترین زندگی

بارداری در زمستان، مشکلات جنین نوزادان متولد شده در زمستان

بارداری در زمستان، مشکلات جنین
نوزادان متولد شده در زمستان دچار کمبود ویتامین D و رشد استخوانی کمتر نسبت به کودکان متولد شده در تابستان می‌شوند.
بر اساس مطالعات جدید انجام شده بر روی زنان ایرلندی که نتایج آن در مجله باروری و نازایی منتشر شده است، نوزاد مادرانی که بیشتر زمان بارداری آنان در زمستان است، نسبت به نوزاد مادرانی که بارداری آنان در تابستان است، بیشتر در معرض کمبود ویتامینD و کوتاهی استخوان‌های ران قرار دارند.
این تحقیق بر روی 60 مادر سفید پوست و جنین آنان در بیمارستانی در دوبلین انجام شده است که در زمستان در معرض نور خورشید کمتری قرار داشتند.
نتایج نشان داد کمبود ویتامین D در نوزاد مادرانی که بیشتر زمان بارداری آنان در زمستان بوده، شایع‌تر است.
در این تحقیق، در ابتدا تنها هفت درصد از مادران گروه زمستانی با خطر کمبود ویتامین D روبرو بودند، در حالی که 50 درصد مادران گروه تابستانی چنین کمبودی داشتند، ولی با پیشرفت بارداری و تغییر فصل در زمان تولد، نوزادان گروه زمستانی کمبود ویتامین D بیشتری نسبت به گروه تابستانی داشتند و سطح این ویتامین در گروه تابستانی افزایش یافته بود.
«مک الفن» متخصص زنان و زایمان در دانشگاه دوبلین با اشاره به یافته‌های تحقیق انجام شده می‌گوید: ویتامین D برای حفظ میزان طبیعی کلسیم و رشد استخوان‌ها ضروری است و کمبود آن منجر به نرمی استخوان در کودکان و بزرگسالان می‌شود.
وی می‌افزاید: با وجود اینکه ویتامین D را می‌توان از مواد غذایی دریافت کرد، قرار گرفتن در معرض نور خورشید هم بسیارضروری است.
«مک الفن» اظهار می‌کند: کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید تاثیرات مضری بر رشد استخوان‌های جنین به دنبال دارد.
وی توصیه می‌کند: تمام مادرانی که در شرایط محدودیت نور خورشید قرار دارند، از مکمل‌های ویتامین D استفاده کنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید