هر روز!
هر روز!

بازخوانی پیام امام(ره) به مجلس اول بازخوانی پیام بنیانگذار انقلاب

بازخوانی پیام امام(ره) به مجلس اول 
 بازخوانی پیام بنیانگذار انقلاب

بازخوانی پیام امام(ره) به مجلس اول
بازخوانی پیام بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران به نخستین جلسه مجلس شورای اسلامی در دوره اول بیانگر تاکید ایشان بر توجه به حال مستضعفین و مستمندان ، مقابله با قدرتهای شیطانی و شرق و غرب و جایگاه اقلیت های مذهبی است.

متن پیام حضرت امام خمینی به نخستین جلسه مجلس اول شورای اسلامی که در تاریخ چهارشنبه هفتم خرداد ماه 1359 برابر با سیزده رجب 1400 برگزار شد ، به این شرح بود.

بسم الله الرحمن الرحیم
با خواست خداوند متعال و به مبارکی و میمنت، در روزی بسیار بزرگ، مجلس شورای اسلامی افتتاح می شود.
روز سیزدهم رجب که روز ولادت با برکت و با سعادت بزرگ مرد تاریخ و معجزه دهر امیرالمومنین علی بن ابی طالب صلوات الله و سلامه علیه است، مجلس مقدس شورای اسلامی که اولین مجلس جمهوری اسلامی ، و اولین مجلس است که با انتخابات آزاد انجام گرفت، گشایش می یابد ومن امیدوارم که این مجلس به برکت این روز مبارک ، مجلس عدالت و پیرو اسلام و بنفع مسلمین و کشور اسلامی باشد.
سپاس خداوند بزرگ را که در مدتی کوتاه ملت ایران موفق شد که اساس جمهوری اسلامی را با آزادی و آرامش بنیان گذارد و این از برکت اسلام و وحدت کلمه قشرهای متعهد اسلامی است.
اینجانب طلیعه این مجلس مبارک را به ملت بزرگ و شما نمایندگان محترم تبریک عرض می کنم و تذاکراتی را که دوستان من، خودنیز توجه دارند تکرار می نمایم :
1-شما دوستان محترم نماینده ملتی هستید که جز به اسلام بزرگ و عدالت الهی- اسلامی فکر نمی کنید و انتخاب شما برای پیاده نمودن عدالت اسلامی است که در طول سلطنت ظالمانه و غاصبانه رژیم شاهنشاهی از آن محروم بودند . رژیمی که ثروت سرشار کشور را بخود و هم پیمانان نامیمون خود اختصاص داد و برای ادامه سلطه جباران خود به جیب ابرقدرتها ریخت و ملت مظلوم را در سطح بسیار وسیعی از اولین احتیاجات محروم و بخاک سیاه نشانید و کشور را در تمام زمینه های فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی و نظامی وابسته به اجانب خصوصا آمریکا کرد. ببینیم شما و دولت منتخب شما با ملت مستضعف که به برکت انقلابش همه ما را از انزوا خارج نمود، چه خواهید کرد.
2-امید آنست که رسیدگی به حال مستضعفین و مستمندان کشور که قسمت اعظم ملت مظلوم را در بر می گیرد ، در راس برنامه ها قرار گیرد. و در نخستین مجلس شورای اسلامی طرحهائی جدی در رفاه حال این طبقه محروم داده شده و از طرف دولت منتخب شما بدون مسامحه بمورد اجراء گذاشته شود تا در پیشگاه خداوند متعال بعضی از دیون خودتان را به این طبقه عزیز که جان خود را برای اسلام و آزادی و استقلال کشور در طبق اخلاص گذاشته و پیروزی را برای انقلاب اسلامی به ارمغان آوردند ، ادا کرده باشیم.
شما منتخبین مجلس که از پشتیبانی جدی ملت عزیز برخوردارید باید با کمال قدرت در مقابل قدرتهای شیطانی که در رژیم دست نشانده سابق حاکم بر سرنوشت ما بودند، بایستید و از هیچ قدرتی غیر از قدرت خداوند قاهر نهراسید و جز به مصالح کشور به چیز دیگری فکر نکنید

3-شما منتخبین مجلس که از پشتیبانی جدی ملت عزیز برخوردارید باید با کمال قدرت در مقابل قدرتهای شیطانی که در رژیم دست نشانده سابق حاکم بر سرنوشت ما بودند، بایستید و از هیچ قدرتی غیر از قدرت خداوند قاهر نهراسید و جز به مصالح کشور به چیز دیگری فکر نکنید و متوجه باشید که در خارج از مجلس با صحنه سازیها و اغفال چه بسا چپ گرایان و یاراست گرایان و ریشه های فاسد رژیم سابق طمع کنند تا با نفوذ در مجلس مقاصد شوم اجانب را تحمیل نمایند. باید همه با هوشیاری در طرحها و مسائل روز دقت فرمائید و از کید دشمنان بخدای تعالی پناه ببرید. خداوند متعال همه ما را از لغزشها نگه دارد.
4-بحمدالله در مجلس ، دانشمندان و علمای آشنا به احکام شرع مطهر حضور دارند و فقهای نگهبان حاضرند لکن لازم است طرحهائی که در مجلس می گذرد مخالف با احکام مقدسه اسلام نباشد و با کمال قدرت با پیشنهاد های مخالف شرع مقدس که ممکن است از روی ناآگاهی و غفلت طرح شود شدیدا مخالفت نمائید و از قلمهای مسموم و گفتار منحرفین هراس نداشته باشید و سخط خالق را برای رضای مخلوق تحصیل نکنید و خداوند قاهر و قادر را حاضر و ناظر بدانید.
5-این مجلس که اولین دوره درجمهوری اسلامی است، الگوئی است برای مجالس آینده و هر سنت حسنه یا سیئه ای ممکن است در مجالس دیگر اثر بگذارد و برای شما اجر جزیل و یا خدای نخواسته وزر و وبال ببار آورد . لازم است در مذاکرات و در برخورد آراء بطور آرام و با احترام متقابل عمل شود، نه مثل دوره های رضاخان و بعد از آن و لازم است از دسته بندیها و جهت گیریهای غیراصولی برای کوبیدن طرف متقابل جدا احتراز شود که تنها حل مسائل در محیط آرام امکان پذیر است.
6- ویژگی این مجلس و محیط کشوردر این دوره ایجاب می کند که مجلس و دولت هماهنگ شده تا بر مشکلات کشور فایق آیند و هیچیک از نهادهای جمهوری اسلامی خصوصا مجلس و رئیس جمهوری و دولت برای یکدیگر و دیگران کارشکنی نکنند وخود را بطور جدی در خدمت اسلام و کشور درآورند تا خدای متعال آنها را پشتیبانی فرماید و ندای آسمانی انسان ساز((واعتصموا بجبل الله جمعیا و لا تفرقوا)) را در نظر داشته و اطاعت نمایند و از نازعه و تفرقه اجتناب نمایند و به امر آموزنده الهی گوش فرا دهند ”¹”¹ ولا تنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحکم ”؛”؛که دنبالة تنازع ، فشل و شکست و رفتن رنگ و بو و آبروست .
7- سیاست نه شرقی و نه غربی را در تمام زمینه های داخلی و روابط خارجی حفظ کنید و کسی را که خدای نخواسته به شرق یا غرب گرایش دارد هدایت کنید و اگر نپذیرفت او رامنزوی نمائید و اگر در وزارتخانه ها و نهادهای دیگر کشور چنین گرایشی باشد که مخالف سیر اسلام و ملت است اول هدایت و در صورت تخلف استیضاح نمائید که وجود چنین عناصر توطئه گر در راس امور یا در پست های حساس موجب تباهی کشور خواهد شد.
8-طرحها و پیشنهادهائی را که مربوط به عمرا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید