مسیر سبز
مسیر سبز

بازگشت ايرج قادري، بدون داور بدون جايزه! ايرج قادري

بازگشت ايرج قادري، بدون داور بدون جايزه! 
 ايرج قادري

بازگشت ايرج قادري، بدون داور بدون جايزه!
ايرج قادري با انتشار نامه​اي در روزنامه اطلاعات و ابراز ندامت براي آنچه قبل​تر در سينما مي​ساخته؛ يکي از جنجالي ترين فيلم هاي خود را به جشنواره فيلم فجر مي​برد...
 
در سال 61 و درحالیکه از یک سال و چند ماه پیش از آن مسعود شاهی سرپرستی اداره کل نظارت و نمایش را به عهده گرفته بود و از طرفی مقارن با سپری شدن آغازین سال های دفاع از میهن اسلامي بودیم، سینمای ایران  تولید چشم گیری نداشت .

بر اساس گزارش های موجود، در بخش مسابقه 21 فیلم بلند داخلی و خارجی و همچنین 17 فیلم کوتاه داخلی و خارجی به رقابت پرداخته اند. اما به هیچ یک جایزه ای تعلق نمی گیرد.

در بخش غیر رقابتی و آماتور جشنواره تعدادی فیلم موفق به دریافت لوح تقدیر می شوند. در بخش سینمای ایران پس از انقلاب نیز  در حدود 22 فیلم بلند و 22 فیلم کوتاه به نمایش در آمده است.

در این دوره با اینکه سیاست های جدید ارشاد از دهه فجر سال گذشته به تمام سینماداران تکلیف کرده تا فقط به نمایش فیلم ایرانی بپردازند اما بیشتر فیلم های شرکت کننده خارجی و از سینمای کوبا، ایتالیا و... هستند.حاجی واشنگتن، خط قرمز، مرگ یزدگرد، اشباح سفیر از جمله فیلم های مهم این دوره به شمار می رود. گفتنی است از چندی قبل کارگردانان مختلف با ابراز ندامت از آنچه پیش از آن می ساختند به تولیدات تازه ای دست زدند.

ایرج قادری با فیلم برزخی ها که فیلم جنجالی زمان خود بود و با مخالفت های زیادی مواجه شد نمونه بارز آن هاست. این فیلم همچنین دومین فیلمی است که در 61 به نمایش در می آید و از شاخص ترین فیلم های بعد از انقلاب نیز محسوب می شود. با فروش 80 میلیون ریال پرفروش ترین آنها نیز تا سال 61 به شمار می رود.

بخش حرفه ای بدون داوری برگزار می شود اما بخش اماتور با داوری محمد اعتصامی، رضا انصاریان، سیف الله داد، حمید دهقانپور، محمد علیان، ناصر عبدالهی صورت می گیرد.

حسین وخشوری دبیر، کمال حاج سید جوادی معاون سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی مجری و ناظر این دوره از جشنواره نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  بوده است.

بررسی سینمای کودک و نوجوان با مرور فیلم های خارجی در این حوزه در حالی که نام هیچ یک از کارگردانان ایرانی در آن وجود ندارد و همچنین  نمایش تعدادی فیلم از والت دیزنی از ویژگی های دیگر این دوره از جشنواره است.

در بخش نمایش های ویژه نیز 11فیلم بلند خارجی و 8 فیلم کوتاه  ایرانی و خارجی به نمایش درآمد.


منبع: عصر ایران باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید