بهترین زندگی
بهترین زندگی

بانک سلول بنیادی خون بندناف، چیست؟ در واقع این بانک

بانک سلول بنیادی خون بندناف، چیست؟
در واقع این بانک خونی است که در بندناف نوزاد در جریان است. این خون حاوی سلول‌های بنیادی‌ای است که می‌تواند در رگ‌های خونی، اندام‌ها و بافت‌های بدن رشد یابد.
سلول‌های بنیادی خون بندناف در واقع موضوع آزمایش‌های بالینی تحت نظر سازمان دارو و غذای آمریکا است که امکان آنها را برای کمک به افرادی که دچار اوتیسم، آسیب مغزی و سایر بیماری‌ها هستند تشریح می‌کند. این سلول‌های ویژه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع خون بندناف نوزاد شما را می‌توان در زمان تولد جمع‌آوری نموده و برای مصارفی در آینده ذخیره نمود. ذخیره سلول‌های بنیادی خون بندناف چیست؟
این عمل ذخیره‌سازی شامل جمع‌آوری خون باقیمانده در بندناف نوزاد تازه‌به‌دنیا‌آمده و جفت و ذخیره‌سازی آن برای مصارف دارویی در آینده است. خون بندناف حاوی سلول‌های نجات‌دهنده زندگی به نام سلول‌های بنیادی است. (سلول‌های بنیادی موجود در خون بندناف با سلول‌های بنیادی جنینی متفاوت است) برای ذخیره خون بندناف دو گزینه اصلی خواهید داشت:
-شما می‌توانید خون بندناف نوزاد را به بانک عمومی خون بندناف اهدا کنید تا هر کس که به آن نیاز دارد از آن استفاده کند.
-می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای، خون بندناف نوزادتان را در بانک خون خصوصی بندناف برای مصارف خانواده خود ذخیره کنید. خون بند ناف چگونه جمع‌آوری می‌شود؟
این خون درست در زمان تولد گرفته می‌شود. فرآیند جمع‌آوری آن بدون درد بوده و برای نوزاد بدون خطر است. در حقیقت این فرآیند بسیار سریع انجام می‌شود؛ در حدی که والدین اغلب متوجه این مسئله نمی‌شوند که کِی اتفاق افتاده است. روش انجام کار به این شکل است: بستن بند ناف و بریدن آن
بعد از آنکه نوزاد به دنیا آمد، فرقی نمی‌کند که با سزارین باشد و یا طی زایمان طبیعی، بند ناف را بسته و بعد به شیوه‌ای معمولی بریده می‌شود – در واقع این کار را هم همسر شما و هم متخصص می‌تواند انجام دهد.
شما می‌توانید عمل بستن بندناف را با تأخیر انجام دهید، البته در حدی که این تأخیر کوتاه باشد؛ یعنی نه بیشتر از یک یا دو دقیقه. اگر بستن بندناف خیلی به تأخیر بیافتد، خون موجود در بندناف لخته خواهد شد و زمانی که خون لخته شود، اصلا نشانه خوبی نخواهد بود – در واقع دیگر به نوزاد نمی‌رسد و نمی‌توان آن را برای ذخیره کردن جمع‌آوری نمود. گرفتن خون بندناف
در مرحله بعد پزشک متخصص سوزنی را به داخل رگ جنینی در بخشی از بندناف که هم‌چنان به جفت متصل است وارد می‌کند. این سوزن به هیچ وجه به نوزاد نزدیک نخواهد بود یا تا آنجا پیش نمی‌رود. سپس خون مورد نظر در داخل کیسه جمع‌آوری جمع شده و معمولا چیزی حدود ۳۰ تا ۱۵۰ گرم از آن گرفته می‌شود. کل این فرآیند کمتر از ده دقیقه طول می‌کشد.  بانک خون
سپس خونِ گرفته‌شده به بانک خون بندناف انتقال داده می‌‌شود، در واقع جایی که این خون مورد آزمایش و پردازش قرار گرفته و اگر با توجه به استانداردهای کیفی مورد پذیرش قرار بگیرد، برای مدت طولانی در سرما نگهداری می‌شود.
در حال حاضر در برخی بانک‌های خون بندناف خانوادگیِ بخشی از بندناف جنینی به علاوه خون بندناف نگهداری می‌شود. در واقع بافت بندناف جنینی حاوی سلول‌های بنیادی است که با سلول‌های بنیادی خون بندناف فرق داشته و محققان در حال بررسی کاربردهای احتمالی آن هستند. مزایای ذخیره‌سازی خون بندناف چیست؟
خون بندناف سرشار از سلول‌های بنیادی خون است. سلول‌های بنیادی در واقع سدهای ساختاری خون و سیستم ایمنی محسوب می‌شوند. آنها این قابلیت را دارند که تا انواع دیگر سلول‌ها بسط پیدا کنند، بنابراین می‌توانند در ترمیم بافت‌ها، اندام‌ها و رگ‌های خونی مؤثر واقع شده و برای درمان تعدادی از بیماری‌ها به کار آیند.
سلول‌های بنیادی را هم می‌توان در مغز استخوان، جنین انسانی، بافت‌های جنینی، فولیکول‌های مو، دندان‌های نوزاد، چربی، جریان خون و عضلات یافت. هر بخش از بدن انسان حاوی تعدادی سلول‌های بنیادی است، اما اکثر آنها آنقدر منبعی غنی محسوب نمی‌شوند که بخواهیم برای کاربردهای درمانی پرورششان بدهیم.
مثلا در بیمارانی که دچار سرطان خون هستند، شیمی‌درمانی اغلب برای پاک‌سازی بدن از شر سلول‌های بیمار انجام می‌شود بنابراین تولید طبیعی سلول‌های خونی می‌تواند بازیابی شود. زمانی که چنین اتفاقی می‌افتد، این بیماری وارد مرحله بهبودی خواهد شد.
برخلاف سلول‌های موجود در مغز استخوان یا خون محیطی، سلول‌های بنیادی موجود در خون بندناف نابالغ بوده و هنوز یاد نگرفته‌اند که چطور باید به ماده‌ای خارجی حمله کنند. بنابراین وفق‌پذیری بیماران پیوندی با خون بندناف نسبت به سایر منابع سلول‌های بنیادی به مراتب ساده‌تر است؛ چرا که احتمال کمتری وجود دارد که سلول‌های بنیادی خون بندناف، عمل انتقال خون را پس بزنند. کدام بیماری‌ها را می‌توان با خون بندناف درمان کرد؟
سلول‌های بنیادیِ خون بندناف به طور موفقیت‌آمیزی برای درمان بیش از ۸۰ بیماری از جمله برخی سرطان‌ها، اختلالات خونی و کمبودهای سیستم ایمنی مورد استفاده قرار گرفته است. در بین آنها می‌توان از سرطان خون، کم‌خونی آپلازی، بیماری هاجکین و لیمفومای غیرهاجکینی نام برد.
از پیوند خون بندناف برای درمان تالاسمی و کم‌خونی داسی‌شکل و اختلالات موروثی خون که در بین برخی از گروه‌های اقلیتی بسیار شایع است استفاده می‌شود. در واقع از این پیوند برای درمان اختلالات نادر متابولیسمی استفاده می‌شود که به نوعی برای نوزادان خطرناک است؛ مانند بیماری کرابه و سندروم سن‌فیلیپو. آیا درمان با سلول‌های بنیادیِ خود فرد، بهترین گزینه محسوب می‌شود؟
الزاما نه. این مسئله به بیماری‌ای که باید درمان شود ارتباط پیدا می‌کند. زمانی که پزشکان از سلول‌های بنیادی برای کمک به بدن جهت ترمیم خود استفاده می‌کنند،

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید