مسیر سبز
مسیر سبز

باهنر: از خاتمی برای کاندیداتوری دعوت شده انتخاب: نامزد

باهنر: از خاتمی برای کاندیداتوری دعوت شده
انتخاب: نامزد بالقوه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت که شعاری برای انتخابات ندارد و برنامه​هایش هم بر اساس برنامه​های مصوب درکشور از جمله برنامه پنج ساله خواهد بود.

 محمد رضا باهنر نامزد ائتلاف پنج نفره اصولگرایان؛ در نخستین نشست خبری خود در سال 92 با اشاره به نام​گذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری، چالش​ها و تکانه​های جدی در عرصه اقتصادی در سال 91، اظهار داشت: اگرچه سال گذشته سال تولیدملی بود اما عملا گام​های کوتاهی برداشته شد. البته خوشبختانه سیاست​های کلی نظام در این زمینه تا پایان سال از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ گردید.

وی با اشاره به تحریم​های سنگین اقتصادی از سوی دشمنان که با هیچ یک از قوانین و مقررات حقوق بشر سازگار نیست، ادامه داد: ما معتقدیم که این تحریم​ها با تدبیر وخرد می​تواند به فرصت​هایی برای جهش اقتصادی کشور تبدیل شود. از جمله مستقل شدن بودجه از وابستگی به نفت تا از فروش نفت خام بی نیاز شویم.

وی در ادامه سخنان خود بر لزوم اقتصاد غیر دولتی و حفظ سرمایه​های عمومی تاکید کرد و ابراز امیدواری نمود که مردم با انتخاب دولتی کارآمد و توانمند بتوانند حماسه​ای سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بیافرینند.

گزیده سخنان وی از این قرار است:

· پنج نفر از کاندیداها در ئتلاف بزرگ اصولگرایان دور هم جمع شده​اند که ائتلاف بازی است و دیگرانی که شرایط اصولگرایی دارند، می​توانند با رای اکثریت اعضای پنج نفره این ائتلاف به آن بپیوندند. ما از ابتدا به دنبال تشکیل ائتلاف اکثریت بودیم. گروه 2+1 نیز زود شروع کردند اما درهایشان را باز نکردند که دیگران به آنها بپیوندند. امیدواریم که جبهه اصولگرایی مدیریت واحدی بیابد.

·  در ائتلاف پنج نفره ما انشاءلله قبل از ثبت نام، به یک نامزد واحد خواهیم رسید.

· دولت آینده باید مجری برنامه​های پنج ساله باشد و برنامه​های اجرایی برای آن داشته باشد.

·  {در پاسخ به سوالی که به شعار انتخاباتی وی و احتمال حضور خاتمی در انتخابات آینده اشاره داشت} از حضور اصلاح طلبان در انتخابات و فعالیت​های گرایش​های سیاسی مختلف در چارچوب قانون اساسی، استقبال می​کنیم. این هم نیاز آنهاست که از صحنه سیاسی حذف نشوند و هم نیاز حاکمیت است که صداهای مختلف ر چارچوب قانون اساسی، فعالیت داشته باشند. تا قبل از عید تا جایی که اطلاع داشتم، خبرها این بود که آقای خاتمی نمی​آید. خبر هم داریم که اخیرا از ایشان دعوت شده است. اما خودشان باید سبک سنگین کنند که می​خواهند بیایند یا نه. اما روسای جمهور گذشته بدانند که دیگر آرای سنگین سونامی وار 20 میلیونی نخواهند داشت.

·  من اهل شعار نیستم، تلاش می​کنم برنامه داشته باشم و نگاهم به آینده باشد. البته از اینکه اعتدال، عقل گرایی و ساختارگرایی در کشور مغفول مانده است، نگرانم. سیاست​های کشور را با توهم و ادبیات نامناسب نمی​توان اجرا کرد. اگر بخواهم شعاری را اعلام کنیم و بر اساس آن آرا جمع کنیم، کار سبکی است.

·  موسی ​پور دبیر گروه ائتلاف اصولگرایان است. سه نامزد جبهه پیروان و دو عضو جامعه روحانیت مبارز – و نه نامزد آنها- در این ائتلاف هستند. سازوکار ما را جامعه روحانیت پذیرفته است. این به آن معنی نیست که جامعتین نامزدهای ما را پذیرفته باشند. ما نامزد جامعتین نیستیم و این دو جامعه وارد بحث مصداق نامزدها نشده​اند اما سازوکار ما را جامعه روحانیت پیشنهاد داده و به اطلاع جامعه مدرسین نیز رسانیده است.

·  عنوان اکثریت را از این رو برای ائتلافمان برگزیدیم که تعداد نامزدها در ائتلاف ما بیش از ائتلاف​های  دیگر است و همچنین این ائتلاف برآمده از جبهه پیروان خط امام و رهبری است که خودش متشکل از چندین حزب اصولگرا است و می​تواند گویای اکثریت باشد.

·   به سمت کاندیدای واحد نمی​رویم به سمت مدیریت واحد می​رویم. ادعا نداریم که همه اصولگرایان را می توانیم به سمت وحدت سوق بدهیم. ممکن است اقتضا کند که نامزدهای اصولگرا واحد نباشد اما می​توان مدیریت واحد داشت. در جریان مقابل هم اصلاح طلبان روی چند کاندیدا بحث می کنند و نامزدهای مختلف دارند که انشالله آنها هم به مدیریت واحد برسند. قطب دولت هم با نامزدهای مشخصی وارد عرصه خواهد شد و انتخباات سه قطبی هخواهد بود.

·   {برای سر و سامان دادن شرایط اقتصادی کنونی چه برنامه​ای دارید؟} در سال 91 با تکانه​های اقتصادی روبرو شدیم. تورم، گرانی و بیکاری به عنوان یک واقعیت وجود دارد و اگرچه دولت باید سالانه بیش از یک میلیون شغل ایجاد کند اما چنین نشد. این سه چالش، مساله اصلی خانوارها هستند. بنگاه​های تولیدی هم از امکانات تولیدی لازم برخوردار نیستند. اما این موارد سریعا قابل جبران نیستند. برخی مسائل مثل گرانی و اشتغال مساله مبتلا به خانوار هستند که باید برای آنها فکری کرد. اما اینکه به کلی ریشه کن شوند، کاری نیست که یک باره انجام شود.نقدینگی موجود باید به سمت کارهای تولیدی و سرمایه گذاری سوق داده شود وگرنه باز هم بازار ارز و سکه به راه خواهد افتاد. به نظرم می​توان ظرف یک تا یکسال و نیم نقدینگی را کنترل کرد. اما برای اشتغالزایی زمان بیشتری لازم است.

·  متاسفانه دولت حدود یک میلیون شغل هم ایجاد نکرد اما ادعایی بیش از این داشت. مضاف بر اینکه در کنار آن شغل​های زیادی به سبب از رونق افتادن بنگاه​های تولیدی از دست رفت.

·   {در پاسخ به سوالی که به اظهارات اخیر عسگراولادی اشاره داشت} در سال 88، پس از انتخابات اتفاقات بد و مذمومی افتاد که به فتنه نام گذاری شد و هزینه زیادی به کشور و فعالان سیاسی وارد کرد. مهم واژگان نیست که سران فتنه چه کسانی بودند. مهم این است که مسائل زیادی به کشور تحمیل شد. آقایانی که مشهور به سران فت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید