هر روز!
هر روز!

با Google Translate بیشتر آشنا شوید. با Google Translate بیشتر

با Google Translate بیشتر آشنا شوید. با Google Translate بیشتر

با Google Translate بیشتر آشنا شوید...
با Google Translate بیشتر آشنا شوید... : با Google Translate بیشتر آشنا شوید...
: با Google Translate بیشتر آشنا شوید...
: در این بخش به معرفی و نحوه کار با ترجمه گر گوگل می پردازیم، ترجمه گر گوگل یا نرم افزار ترجمهٔ گوگل (Google translate)، خدماتی در مرحلهٔ بتا، از شرکت گوگل است که برای ترجمهٔ بخشی از یک متن و یا یک صفحهٔ وب، به زبانی دیگر به کار می رود.
به گزارش : این خدمات در تعداد بندها، یا محدودهٔ واژه های تخصصی، محدودیت دارد. همچنین می توانیم چیزی را در منابع زبانی دلخواه، به زبان خودمان در جویشگر گوگل جستجو کنیم، و نتایج را به زبان خود ببینیم.
برخلاف دیگر خدمات ترجمهٔ متن چون «Babel Fish»، «ای اوال»، و «Yahoo» که همگی از «SYSTRAN» استفاده می کنند، ترجمه گر گوگل نرم افزار ترجمهٔ اختصاصی خودش را دارد. برخی بر این باورند که این می تواند به یک انقلاب در صنعت زبان منجر شود.
این ترجمه گر قوانین دستوری را اعمال نمی کند، چرا که الگوریتم هایش بر تحلیل های آماری استوار است تا تحلیل های قاعده مند سنتی و از روش ترجمه ماشینی آماری برای ترجمه متون بهره می برد.
مترجم گوگل می تواند واژه ها، متون و یا وب سایت ها را به ۹۰ زبان ترجمه کند.
چالش ها و محدودیت ها گوگل ترانسلیت
گوگل ترجمه نیز همانند هر ابزار ترجمه خودکار دیگر، مرز ها و محدودیت های خود را دارد. بنابراین ترجمه دقیق و درست یک متن همیشه ممکن نیست و برخی زبان ها نسبت به بعضی دیگر بهتر ترجمه می شوند.
ترجمه گر گوگل معمولا زمانی در بهترین حالت ترجمه می کند که زبان مقصد انگلیسی و زبان مبدا یکی از زبان های اصلی اتحادیه اروپا (مانند فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی) باشد. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۰ انجام گرفت، ترجمه زبان فرانسوی به انگلیسی تقریبا دقیق ارزیابی شد. در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ نیز همین نتایج برای زبان ایتالیایی به دست آمد. به طور کلی هر چقدر یک جمله کوتاه تر باشد، ترجمه آن درست تر است.
در مترجم گوگل در صورتی که زبان مبدا یا مقصد انگلیسی نباشند، زبان مبدا ابتدا به انگلیسی ترجمه شده و سپس ترجمه انگلیسی آن به زبان مقصد ترجمه می گردد. این به آن دلیل است که مترجم گوگل بانک لغات کاملی از هر زبان به زبان دیگر در اختیار ندارد و همین مسئله می تواند باعث بروز خطا در ترجمه شود.

زبان فارسی در گوگل ترانسلیت
گوگل در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۰۹ زبان فارسی را به سرویس ترجمه اش اضافه کرد. زبان فارسی در حال حاضر از نظر دقت ترجمه و دایره واژگان در جایگاه ۱۳ام در مترجم گوگل قرار دارد. این زبان علیرغم چالش های موجود (مانند تفاوت های ساختاری در دستور زبان) در حال گسترش و بهبود می باشد. گوگل از کاربران ایرانی خواسته تا به بهبود و گسترش این زبان کمک کنند.
یکی از امکانات ترجمه گر گوگل فارسی این است که می توان متن یا کلمهٔ مورد نظر را به صورت آوایی نوشت، مثلاً نوشت «khabar» و کلید فاصله را فشرد تا این کلمه به «خبر» تبدیل شود.
محیط ترجمه گوگل ترانسلیت
در این قسمت به معرفی مقدماتی محیط ترجمه گر گوگل ترنسلیت که برای مترجمین ، دانشجویان و زبان آموزان زبان های مختلف (نه تنها جهت ترجمه زبان انگلیسی و زبان آموزان آموزش زبان انگلیسی) می توان بسیار مفید باشد می پردازیم. در این قسمت با روش ترجمه ی آنلاین متن، ترجمه ی صفحات وب، استفاده از گوگل ترنسلیت به عنوان دیکشنری آنلاین آشنا می شویم. لازم به یاد آوری است که برای بهره مندی از کیت ابزار مترجم و ویژگی های گوگل ترنسلیت به صورت کاملتر ابتدا باید وارد حساب کاربری خود در سایت گوگل شوید.

در تصویر قسمت های مختلف محیط تحت وب نرم افزار مترجم گوگل را با رنگ های مختلف هایلایت کرده ایم، در قسمت هایلایت شده به رنگ خاکستری، آدرس مترجم آنلاین گوگل وارد شده است برای تبدیل محیط به زبان فارسی کافی است در قسمت آدرس (?hl=en) را به (?hl=fa) تبدیل کنیم و کلید اینتر از صفحه کلید را فشار دهیم، محیط به زبان فارسی تبدیل می شود) ما پیشنهاد می کنیم در محیط انگلیسی کارهای ترجمه خود را انجام دهید. تصاویر ترجمه آنلاین انگلیسی به فارسی در گوگل را نشان می دهند.)
در قسمت هایلایت شده به رنگ قرمز زبان مبدا و زبان مقصد را می بینید، که در این تصویر زبان مبدا انگلیسی و زبان مقصد فارسی می باشد، در این حالت اگر تنها یک کلمه ی انگلیسی وارد کنید می توانید از ترجمه گر گوگل به عنوان فرهنگ واژگان انگلیسی به فارسی و یک دیکشنری آنلاین ترجمه و مترجم برای همه زبان ها (که در تصویر انگلیسی به فارسی است) استفاده نمایید. برای جابه جا کردن زبان مبدا و مقصد ( در تصویر : تبدیل کردن به فرهنگ واژگان فارسی به انگلیسی ) کافی است بر روی آیکونی که با رنگ بنفش هایلایت شده است کلیک نمایید. ( تذکر : از ترجمه گوگل نمی توانید به عنوان یک فرهنگ لغت تک زبانه استفاده کنید، به عبارت دیگر زبان مبدا و مقصد باید متفاوت باشند). اگر زبان مبدا برای شما نا آشناست و نمی توانید تشخیص دهید کدام زبان است، در قسمت زبان مبدا انتخاب زبان را به گوگل واگذار کنید، به این منظور بر روی Detect Language کلیک نمایید. در این صورت خود گوگل زبان مبدا را تشخیص خواهد داد.

برای اینکه صفحه ای را به زبان خود ترجمه کنید (به زبان مورد نظر خود) کافی است که آدرس سایت را به صفحه ی گوگل ترنسلیت ( Google Translate ) درگ کرده و در کادر زرد رنگ ( Drag and Drop ) رها کنید، و یا آدرس سایت را کپی کرده و در کادر زبان مبدا پیست نمایید، سپس در کادر زبان مقصد آدرس سایت را به شکل لینک مشاهده می کنید، با کلیک کردن بر روی این لینک، صفحه ی شما به زبان مورد نظرتان ترجمه می شود، باید توجه کنید که زبان مبدا را باید درست انتخاب کنید، در غیر این صورت گوگل نمی تواند صفحه شما را ترجمه کند، و یک خطا را نمایش می دهد، لذا د

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید