بهترین زندگی
بهترین زندگی

برای بچه دار شدن، هیچ‌گاه دیر نیست! دلش ضعف

برای بچه دار شدن، هیچ‌گاه دیر نیست!
دلش ضعف می‌کند برای این‌که چال‌های دستش را ماچ کند و بتواند به بچه خودش شیر بدهد. اما کدام بچه؟ مگر می‌شود خیالش را انقدر بزرگ کند و دورتر بفرستد که روزی خودش را مادر کودکی بداند که شیر می‌دهدش؟ حالا در آستانه چهل‌سالگی، هنوز مجرد است و هیچ امیدی به فردای مادر شدن ندارد. فریبا دختر زشتی نیست، اما شاید به قول خودش  به دلیل  کله‌شقی‌های ده سال پیش است که امروز باید خودش را تنهای تنها بداند. این وضعیت فریبا البته به شکل دیگری در زنان دیگر نیز وجود دارد. مثلا مریم 9 سالی است که ازدواج کرده و همسرش هنوز یک لنگه‌پا ایستاده که بچه نمی‌خواهد. هر چند هر دو عاشق بچه هستند، اما می‌گوید همسرش لزومی برای بچه‌دار شدن نمی‌بیند، اعتقادی که او مطمئن نیست سال‌های دیگر هم بر آن پایبند باشند. مریم می‌گوید: «من هم قبول دارم که باید دو طرف برای بچه‌دار شدن آمادگی داشته باشند، اما اگر این آماده شدن برای پذیرش بچه چند سال دیگر هم ادامه پیدا کند، می‌ترسم من دیگر به آن شکل که باید و شاید بدنم آمادگی لازم برای بچه‌دار شدن را نداشته باشد. اصلا از کجا معلوم آن وقت بچه‌دار شوم.»

تخمک هم پیر می شود
دغدغه کوچکی نیست، پذیرش موجودی در زندگی که تو خواسته‌ای به این جهان بیاوری‌اش بی‌آنکه بخواهد و آماده کردن محیطی مناسب برای این‌که زندگی خوبی داشته باشد. این شاید مهم‌ترین درگیری زوج‌هایی است که بچه‌دار شدن را به تاخیر می‌اندازند و نگران آن هستند که روزی فرصت بچه داشتن را از خود بگیرند. نگرانی‌یی که پزشکان مدت‌هاست به آن فکر کرده و چاره‌ای برایش اندیشیده‌اند. به مرکز درمان ناباروری در خیابان شهید بهشتی تهران می ‏روم، از معدود مراکز درمان ناباروری که پیشنهادهایی برای هر دسته از مراجعانش دارد و به شکل کامل‏تری به تکنولوژی نگهداری از تخمک و جنین فریز شده مجهز است. متخصصان معتقدند که انجماد تخمک از راه‌های تقویت قدرت باروری است که به‌وسیله برداشتن و نگهداری کردن از تخمک انجام می‌شود و در زمانی‌که سن بالاتر می‌رود از آن استفاده می‌کنند. این روش تا حدودی به زنان این فرصت را می‌دهد تا فرصت بیشتری برای باروری و داشتن فرزند در مراحل زندگی خود در آینده داشته باشند.

بچه‏ های فریز شده برای پدر و مادران آینده
مریم می‌گوید همسرش را راضی کرده تا با این روش فرصت بیشتری به خودشان بدهند و همه پل‌های پشت‌سر خود را خراب نکنند. او می‌تواند تخمک‌های فریز شده را هر وقت که آمادگی بچه‌دار شدن داشتند، گرم کرده و بارور کند؛ حتی در 50 سالگی. البته این روشی است که پزشکان به زنانی که شیمی درمانی و پرتو درمانی می‌کنند نیز سفارش می‌کنند. از آنجایی که این درمان باعث کاهش قدرت باروری می‌شود، اگر تعدادی از تخمک‌ها قبل از شروع درمان، انبار شوند این امکان باروری و انتقال تخمک به رحم، پس از درمان و بهبودی کامل وجود دارد.  دکتر محمدرضا صادقی، معاون پژوهشی جنین‏ شناسی پژوهشگاه ابن ‏سینا می‌گوید: «این شیوه درباره جنین هم صادق است. یعنی برای جلوگیری از دور انداختن لقاح در طول لقاح آزمایشگاهی، جنین‌های اضافی از IVF فریز می‌شوند.» پزشکان این موسسه معتقدند که فریز کردن تخمک این امکان را می‌دهد به همان اندازه که لازم است در IVF بارور شوید و تخمک‌های بارور نشده را برای استفاده‌های بعدی منجمد کنید. البته هرچقدر جوان‌تر باشید برای فریز کردن گزینه مناسب‌تری هستید. همانطور که سن بالا می‌رود، سن تخمک هم افزایش پیدا می‌کند. پس با این وضعیت قدرت باروری کاهش پیدا می‌کند و خطر اختلالات کروموزومی جنین افزایش خواهد یافت. صادقی برای توضیح بیشتر درباره کاری که انجام می‏دهند می ‏گوید: «کل پروسه انجماد 20 دقیقه طول می‏کشد. این روند از دمای 37 درجه که دمای بدن انسان است شروع می ‏شود و کم‏کم کاهش پیدا کرده و به منفیِ 196 درجه زیر صفر می‏ رسد.» اما رسیدن به این دما چطور امکان‏پذیر است؟ همین‏ که تعجب من را می‏بیند، خنده ‏اش می‏ گیرد و می‏ گوید: «با پیشرفت علم همه چیز ممکن است. برای این کار از ازت مایع استفاده می‏ کنیم.»

یک عمل نه ‏چندان سخت و یک عمر آرامش
زهرا که از نمونه‌های موفق این روش است به ما می‌گوید: «هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم یک روز آمادگی مادر شدن داشته باشم. این بود که همیشه با این مساله مخالفت می‌کردم و با همسرم درگیر بودم، اما او بچه دوست داشت. به همین خاطر می‌خواست این فرصت را به من هم بدهد که آماده شوم. او بود که پنج سال پیش پیشنهاد کرد که از روش فریز جنین استفاده کنیم. کار سختی نبود و برایم بهتر از آن بود که یکباره خودم را مادر ببینم. سعی کردم دلش را به دست آورم این بود که جنین ‏های سه روزه‏مان را فریز کردیم. مراحلش مثل IVF است و 2 تا 4 هفته زمان می‌برد.» دکتر علیزاده، متخصص زنان در توضیح استفاده از این روش می‌گوید: «نزدیک به زمان قاعدگی، داروهای باروری تجویز می‌شود تا تخمدان‌ها را برای تولید تخمک‌های بیشتر تحریک کنند. پس از چند روز وضعیت افراد از طریق سونوگرافی و سطح هورمان‌های خون تحت نظر قرار می‌گیرد تا مشخص شود که چه زمان تخمک‌ها برای برداشتن آمادگی پیدا کرده‌اند. وقتی تخمک‌ها بالغ شدند، در عملی نیم ساعته و سرپایی تخمک‌ها بازیابی می‌شوند. اول فرد را بی‌حس می‌کنند. پس از آن پزشک با استفاده از سوزنی، از دیواره واژن تخمک‌ها را بر می‌دارد.» با این شرایط، ناراحتی‌اش شاید برایتان تنها چند روز گرفتگی شکم باشد. دکتر صادقی می‏گوید: «جنین تابعی از میزان کیفیت تخمک زن و اسپرم مرد است. مسلما در زنان بالای 40 سال این کیفیت دست‏خوش تغییر می‏شود. پس حتی زنان بالای 40 سال از آنجایی که تخمک خوبی ندارند ممکن است از تخمک اهدایی استفاده کنند. اما همکاران من نیز در تحریک تخمک‏گذاری و برداشت آن باید این دقت را داشته باشند که بیش از اندازه تخمک برندارند که بیمارشان دچار تحریک بیش از حد تخمک نشود

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید