هر روز!
هر روز!

بررسی بیماری های ریوی در افراد سالمند : بررسی بیماری

بررسی بیماری های ریوی در افراد سالمند : بررسی بیماری

بررسی بیماری های ریوی در افراد سالمند
: بررسی بیماری های ریوی در افراد سالمند
بیماری های ریوی در سالمندان بسیار متعارف هست، از آسم گرفته تا نارسایی ریوی مشکلاتی میباشند که در دوران سالمندی افراد را تهدید می کنند. در دوران سالمندی ریه ها مقدار قابل توجهی از قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهند. شایع ترین مریضی های ریوی، تنگی نفس هست و مریضی های قلبی به پیشرفت این امر کمک می کند
 
به گزارش : چاقی اثرات زیادی روی دستگاه تنفسی دارد و باعث افزایش کار تنفس، اختلالات کارکرد عضلات تنفسی و اختلالات متعدد دیگر می شود که نتیجه آن، کاهش دریافت اکسیژن، افزایش فشار خون ریوی، اختلال تنفسی در خواب هست.سالمندان به خاطر ضعف سیستم ایمنی در معرض عفونت های ریوی میباشند.
 
کسانی که دچار مریضی های ریوی می شوند، به خاطر سرفه که گاهی منجر به تهوع میشود، در معرض سوء هاضمه و سوء جذب میباشند. این افراد دچار کم وزنی میشوند.در بیماران ریوی باید انرژی و پروتئین مورد نیاز، آن هم با کیفیت بالا، همین طور مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز تأمین شود و از سوء جذب و خطر ابتلا به عفونت پیش گیری گردد.
 
این بیماران به خاطر سوء جذب در معرض کمبود همۀ ویتامین ها و مواد معدنی قرار میگیرند و کمبود هر کدام از این مواد میتواند منجر به مریضی های خاص ناشی از این کمبودها شود.این بیماران نیاز به تغذیه تکمیلی دارند و مواد خوراکی مکمل باید به غذای آنان اضافه شود و حتی در صورت لزوم از طریق لوله تغذیه شوند.
 
حتماً باید از مواد حاوی آنتی اکسیدان ها مثل انواع کلم، مرکبات، انواع توت، کیوی، گوجه فرنگی و مغزهای روغنی بهره گیری کنند.اگر بیمار به آسم مبتلا می باشد، غذا های آلرژی زا مثل شیر، تخم مرغ، ماهی ها و غذا های دریایی باید حذف شوند. این افراد باید اکثر مایعات مصرف کنند تا ترشحات رقیق تر شود.
 
غذا های پر حجم که معده را پر میکنند آسم را تشدید میکنند. اسیدهای چرب اشباع نیز التهاب های ریه را تشدید می نمایند. بر تصویر انواع اسیدهای چرب غیر اشباع خوب می باشند.در نارسائی های تنفسی که در اثر جراحی، مصرف دارو و یا ضربه به وجود آمده و هم چنین در سرطان ریه بیماران در معرض کم خوراکی شدید قرار میگیرند.رژیم خوراکی این بیماران باید کاملاً محاسبه شده باشد و غذا به دفعات اکثر و به مقدار کمتر دریافت شود.
 
سالمندان و ذات الریه خطر مرگ این مریضی در سالمندانی که توده سلولی بدن شان کاهش یافته هست، 3-2 برابر اکثر هست.تعدادی از علائم مریضی، تنفس سخت و دردناک، کوتاهی تنفس، افزایش تعداد تنفس، تب و لرز، بی اشتهایی، ضعف شدید، اضطراب، ضربان چندان قلب و سرفه همراه با خلط می باشد.
 
درمان مریضی ذات الریه دریافت چندان آنتی اکسیدان میتواند خوب باشد.
 
باید آب و مایعات به میزان 3/5- 3 لیتر در روز به بدن برسد.
 
از طریق سبزی و میوه، پتاسیم مورد نیاز تأمین شود. از کاهش وزن پیشگیری گردد.
 
از عفونت اکثر پیشگیری شود. وعده های غذائی کم حجم و متعدد و مکمل ویتامین های A و C داده شود.
 
در صورت نداشتن اضافه وزن دادن رژیم پر کالری پیشنهاد می شود و بالاخره، در دوره نقاهت برای پیش گیری از یبوست، فیبر بیشتری مصرف شود.
 
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید