هر روز!
هر روز!

بررسی علت نفخ شکم در افراد مختلف : علت نفخ

بررسی علت نفخ شکم در افراد مختلف 
 : علت نفخ

بررسی علت نفخ شکم در افراد مختلف
: علت نفخ شکم می تواند متفاوت باید. در این مطلب رایج ترین عوامل ایجاد کننده نفخ در شکم را مورد بررسی قرار خواهیم داد. علل رایج نفخ در شکم می تواند خوردن غذاهای نامناسب، جویدن آدامس و یا شرایط پزشکی باشد.
به گزارش :
یکی از شکایات رایج در جامعه امروزه نفخ شکم است در این مواقع اغلب افراد احساس ورم و پری شکم خواهند داشت که بدلیل افزایش گاز در روده کوچک و انقباض عضلات شکم و حرکات مجاری گوارش ایجاد می شود. در این مطلب علت نفخ شکم در افراد مختلف را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا پایان مطلب همراه ما باشید.
خارج شدن گاز روده از طریق مقعد را نفخ شکم و یا نفخ معده می گویند. خروج گاز روده از مقعد امری طبیعی است و هر انسان نرمال در طول روز این کار را بطور آگاهانه با نا آگاهانه حداقل ۱۴ بار انجام می دهد. اما گاهی اوقات این باد بیش از حد معمول و نرمال خارج می شود و باعث خجالت فرد می شود که به آن نفخ شکم گفته می شود. افراد مبتلا به نفخ شکم نمی توانند کارهای روزانه خود را بطور صحیح انجام دهند و باعث ایجاد مشکل در برقراری ارتباط با دیگران می شود. بهتر است اطلاعاتی در رابطه با علت بیماری و روش های خانگی درمان نفخ شکم کسب کنید تا بتوانید به زندگی عادی خود بدون احساس خجالت بازگردید. در ادامه به بررسی علت نفخ شکم خواهیم پرداخت.
    بررسی علت نفخ شکم در افراد مختلف : بررسی علت نفخ شکم در افراد مختلف
: بررسی علت نفخ شکم در افراد مختلف
سه دلیل اصلی برای نفخ شکم وجود دارد. اولین دلیل آن خوردن هوا بیش از حد معمول است و دلایل دیگر خوردن غذایی می باشد که هضم آن دشوار است و شرایط سلامت که بر سیستم دستگاه گوارش شما تاثیر می گذارند از دیگر علت های رایج نفخ شکم می باشند.
علت نفخ شکم خوردن هوا نیز می تواند باشد. خوردن هوا در طول نفس کشیدن و خوردن غذا امری عادی و طبیعی است. خوردن مقدار زیادی هوا بدون خارج کردن آن می تواند باعث ایجاد علایم نفخ شکم شود. روش هایی که با استفاده از آن ممکن است گاز زیادی خورده شود عبارتند از:

نوشیدنی های داغ و یا خیلی سرد نیز همچنین می تواند مقدار کربن دی اکسید را در شکم شما افزایش دهد. اگرچه این عمل بیشتر باعث ایجاد علایم باد گلو زدن نسبت به نفخ شکم می باشد.
بسیاری از غذاهایی که می خورید کربوهیدرات می باشند که از زنجیره های طولانی مولکول های شکر تولید شده اند. برخی از کربوهیدرات ها نمی توانند به راحتی هضم و جذب بدن شوند و به سمت پایین روده انتقال می یابند. این نوع از کربوهیدرات ها یکی از مهمترین علل نفخ شکم به شمار می روند و به کربوهیدرات غیر قابل جذب مشهور هستند. روده شما جایگاه بیش از ۵۰۰ باکتری مختلف می باشد. باکتری ها کربوهیدرات را تجزیه می کنند و در نهایت گازی را تولید می کنند که به عنوان باد شکم آزاد می شوند. غذاهایی که حاوی مقادیر زیاد کربوهیدرات غیر قابل جذب می باشند عبارتند از:

محصولات لاغری که به جای قند حاوی سوربیتول یا فراکتوز می باشند می توانند نفخ شکم را ایجاد کنند زیرا سوربیتول و فراکتوز هر دو کربوهیدرات غیر قابل جذب می باشند. آب میوه های زیادی همچنین حاوی مقادیر زیادی فراکتوز می باشند. از آنجا که غذاهای زیادی حاوی کربوهیدرات غیر قابل جذب هستند که در مدت طولانی تری هضم می شوند، در نهایت آغاز هضم این غذاها و تجزیه آن ها. مقدار کمی گاز سولفور آزاد می کند که بوی بد همراه با نفخ شکم را ایجاد می کند.
شرایط سلامتی که می توانند علایم نفخ شکم را ایجاد کنند عبارتند از:

گاهی اوقات عفونت در مثانه یا شکم نیز باعث ایجاد نفخ شکم می شود. گاهی اوقات روده قادر نیست تا مواد غذایی را به درستی جذب کند و گاهی نیز عفونت دستگاه گوارش که توسط انگل های کوچک ایجاد می شوند را می توان علت نفخ شکم نامید.

همانطور که بیان شد عوامل متعددی می تواند علت نفخ شکم شما نامیده شود. برای درمان نفخ شکم با گیاهان دارویی نیز می توانید از رازیانه، زیره سیاه و نعناع استفاده نمایید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید