هر روز!
هر روز!

بررسی مزایای روغن بادام زمینی : بررسی مزایای روغن بادام

بررسی مزایای روغن بادام زمینی : بررسی مزایای روغن بادام

بررسی مزایای روغن بادام زمینی
: بررسی مزایای روغن بادام زمینی
 
 بعضی از مزایای روغن بادام زمینی از جمله قابلیت آن برای کاهش سطح کلسترول، محافظت از سلامت قلب، جلوگیری از سرطان، تقویت عملکرد شناختی، بهبود سیستم عصبی، تقویت سیستم ایمنی، کاهش فشار خون و محافظت از پوست هست.
 
به گزارش : روغن بادام زمینی همان طور که از نامش برمی آید، یک نوع روغن گیاهی هست که معمولا در طبخ و پز بهرهگیری می شود و از بادام زمینی گرفته شده هست. روغن بادام زمینی انواع مختلفی دارد از جمله تصفیه شده، غیر تصفیه شده، سرخ شده و پرس سرد. این تفاوت در میزان مواد مغذی و مزایای این روغن ها تغییراتی ایجاد کرده هست.
 
افراد معمولا به این علت از روغن بادام زمینی در طبخ و پز بهرهگیری میکنند که طعمی دیدنی و متفاوت به غذا می دهد، مخصوصا اگر نوع سرخ شده آن را مورد بهرهگیری قرار دهید، گرچه از دیگر دلایل بهرهگیری این روغن آن هست که از روغن های دیگر سالم تر هست.
 
بیشترین مزایای روغن بادام زمینی برای سلامت، از اسید چرب های مختلفی که دارد می آید از جمله اسید اولئیک، اسید استئاریک، اسید پالمیتیک و اسید لینولئیک. سطح نامتعادل اسید چرب ها میتواند برای سلامت خطرناک باشد، اما روغن بادام زمینی مقدار مناسبی از این اسیدها را در خود دارد که میتواند از راه های متفاوتی به تقویت سلامت کمک کند. بعلاوه ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات ارگانیک دیگری که در روغن بادام زمینی وجود دارد نیز، برای سلامتمان خوب میباشند.
 
بیایید نگاهی دقیق تر به مزایایِ این روغن سالم و خوش طعم برای سلامت داشته باشیم:
 
 
برخلاف تعداد زیادی از روغن های گیاهی، روغن بادام زمینی هیچ گونه کلسترولی ندارد که یکی از عوامل مهم برای مریضی های قلبی عروقی مثل آترواسکلروز هست و اساسا باعث مسدود شدن رگ ها میشود. از آنجا که روغن طبخ و پز به طرق مختلفی مورد بهرهگیری قرار میگیرد، حذف کلسترول های زیان آور از برنامه خوراکی به از بین بردن انواع مختلفی از مریضی ها
می انجامد. روغن بادام زمینی نه تنها کلسترول پایینی دارد بلکه می تواند به کاهش کلسترول فعلی تان نیز کمک کند، چون حاوی استرول گیاهی هست. این فیتو استرولها در واقع با جذب کلسترول های بد در معده و روده مقابله می کنند که میتواند سطح کلسترول را 10 تا 15 درصد کاهش دهد.
 
همان طور که در بالا گفته شد، روغن بادام زمینی خطر ابتلا به آترواسکلروز را کاهش میدهد که در نتیجه از سکته قلبی و مغزی در امان میمانید. روغن بادام زمینی همینطور حاوی اسید چرب های غیر اشباع مثل اسید اولئیک هست که باعث افزایش کلسترول خوب به نام HDL در خون می شود. این کلسترول پر خاصیت، به از بین بردن و کاهش کلسترول بد « LDL » کمک میکند که در نتیجه خطر ابتلا به مریضی قلبی عروقی و سکته مغزی را کاهش می دهد.
 
روغن بادام زمینی همینطور سرشار از آنتی اکسیدان های پلی فنول از جمله رزوراترول هست. این ترکیب با از کار انداختن رادیکال های آزادی کار می کند که محصولات جانبی خطرناک متابولیسم سلولی میباشند و باعث تعداد زیادی از مریضی ها از جمله سرطان در بدن میشوند. تحقیقات نشان داده بهرهگیری از روغن گیاهی سرشار از رزوراترول مثل روغن بادام زمینی، می تواند به لطف آنتی اکسیدان های قوی، خطر گسترش سرطان را کاهش دهد.
 
رزوراترول یک تاثیر مهم دیگر نیز روی بدن دارد. با هورمونهای گوناگون در بدن تعامل می کند که روی رگ های خونی تاثیر دارند مثل آنژیوتانسین که باعث تنگ شدن عروق و شریان ها می شود. با خنثی ساختن تاثیر آن هورمون، رزوراترول به کاهش فشار خون کمک می کند که باعث کاهش فشار روی سیستم قلبی و عروقی می شود.
 
مریضی آلزایمر، یکی از فراگیرترین و تراژیک ترین مشکلاتی هست که افراد با بالا رفتن سنشان دچار آن می شوند. اما رزوراترول که آنتی اکسیدانی چند کاره هست نشان داده که میتواند شروع مریضی های شناختی مثل آلزایمر را متوقف یا به تعویق بیندازد. رادیکال های آزاد مسئول شکستن مسیر عصبی در مغز میباشند، بنابراین آنتی اکسیدان هایی مثل رزوراترول می توانند جلوی این فرآیند را به خوبی بگیرند.
 
روغن بادام زمینی، مثل تعداد زیادی از دیگر روغن های گیاهی سرشار از ویتامین E هست. ویتامین E به ویژه در تثبیت و سلامت پوست نقش مهمی ایفا میکند. پوست را از آسیب رادیکال های آزاد که باعث چروک، لکه و دیگر مشکلات پوستی میشوند محافظت می کند. ویتامین E موجود در روغن بادام زمینی، ظاهر پوست را جوان و سالم نگه می دارد.
 
آخرین مزیت سطح بالای رزوراترول در روغن بادام زمینی، بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن هست. عفونت های ویروسی و قارچی بسیار به این آنتی اکسیدان حساس میباشند. بنابراین اضافه کردن روغن بادام زمینی به برنامه خوراکی تان می تواند شما را از این جهت نیز ایمن نگه دارد. سلول های سفید بدن تحریک میشوند تا تمام عوامل خارجی تهدید کننده را از بین ببرند.
 
با وجود این که اسید چرب های موجود در روغن بادام زمینی خوب میباشند، اما تنها مقدار متعادل انها می تواند خوب باشند. به هر حال هر روغنی کالری بالایی دارد. بنابراین هنگام طبخ و پز با این روغن نیز مثل دیگر روغن ها، اندازه را رعایت کنید تا باعث اضافه وزنتان نشود.
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید