هر روز!
هر روز!

بزرگترین نقشه کیهان ترسیم شد : بزرگترین نقشه کیهان ترسیم

بزرگترین نقشه کیهان ترسیم شد : بزرگترین نقشه کیهان ترسیم

بزرگترین نقشه کیهان ترسیم شد
: بزرگترین نقشه کیهان ترسیم شد
اخترشناسان به کمک نقشه بردار آسمانی دیجیتال اسلون (SDSS) نخستین نقشه کیهانی را بر اساس موقعیت کوزارها ترسیم کردند. کوازاها (اختروش) هسته های فعال کهکشان های دوردست هستند. نام اختروش یا شبه ستاره برای این به آن ها داده شده است که اجرامی بسیار درخشان و نقطه ای همانند ستاره ها به نظر می رسند. به گفته اشلی راس از دانشگاه ایالتی اوهایو، از آنجا که اختروش ها بسیار روشن هستند، می توان آن ها را در سراسر کیهان رصد کرد و همین عاملی است که آن ها را به اجرام ایده آلی برای ترسیم بزرگ ترین نقشه کیهان تبدیل کرده است. روشنایی شگفت انگیز اختروش ها ناشی از سیاهچاله پرجرم مرکزی آن ها است. ماده و انرژی به  درون سیاهچاله اختروش سقوط کرده، حرارت به طرز باورنکردنی افزایش یافته و درخشش کوازار آغاز می شود. این درخشش را تلسکوپ های ۲/۵ متری زمینی هم می توانند رصد کنند. برای ترسیم این نقشه سه بعدی، دانشمندان با استفاده از تلسکوپ اسلون، تعداد بسیار زیادی اختروش را رصد کردند. آن ها توانستند در مدت دو سال اول، موقعیت دقیق و سه بعدی بیش از ۱۴۷ هزار اختروش را شناسایی کرده و فاصله آن ها را مشخص کنند. اما برای درک تاریخچه انبساط عالم، نیاز داشتند از ترفند مطالعه نوسانات صوتی باریون (BAO) استفاده کنند. نوسانات صوتی باریون به ماده باریونی خوشه شده یا فراچگال در یک مقیاس طولی خاص (در عالم امروزی در حدود ۱۵۰ مگا پارسک) ناشی از امواج صوتی اشاره می کند که در عالم اولیه و جوان منتشر می شدند.

به گزارش : این روش خط کشی استاندارد را برای مشاهدات کیهانی ایجاد کرده و می تواند در انتقال به سرخ های کمتر از یک از طریق بررسی کهکشانی اندازه گیری شود. این امواج در جهان اولیه بسیار داغ و چگال تر از جهان امروز بودند. اما زمانی که جهان ۳۸۰ هزار ساله بود، شرایط ناگهان تغییر کرد و این امواج صوتی از حرکت باز ایستادند. اثر این امواج بی تحرک در ساختار سه بعدی جهانی که امروز می بینیم دیده می شود. وقتی ما در ساختار سه بعدی جهان امروزی نگاه می کنیم، شامل انواعِ باستانی امواج صوتی باریونی است که به واسطه انبساط جهان گسترش یافتند. به گفته پژوهشگران، فرایند تولید این امواج ساده است؛ این بدان معنی است که دانشمندان می توانند ایده بسیار خوبی از اینکه این اجرام در جهان اولیه شبیه چه چیزی بودند ارائه دهند. ستاره شناسان اسلون، قبلا از روش نوسانات صوتی باریون، در کهکشان های نزدیک در توزیع گاز میان کهکشانی استفاده می کردند تا به کمک این مطالعات در زمان به گذشته برگردند. نتایج محاسبات اخیر محدوده زمانی زیادی را پوشش می دهد که تا پیش از این هرگز رصد نشده بود. این مطالعات شامل زمانی است که جهان ۳ تا ۷ میلیارد سال سن داشت؛ بیش از ۲ میلیارد سال قبل از اینکه زمین تشکیل شود. مطالعات اخیر، مدل استاندارد کیهان شناسی که دانشمندان بیش از ۲۰ سال پیش ارائه کردند را تایید می کند. در مدل استاندارد، جهان از تئوری نسبیت عام انیشتین پیروی می کند. این مدل شامل اجزایی است که می توانیم اثرات شان را اندازه بگیریم. اما قادر به درکشان نیستیم؛ اجزای ناشناخته و مرموزی چون «انرژی تاریک» و «ماده تاریک» که عناصر تاثیرگذار در انبساط عالم هستند. به گفته پژوهشگران، حتی اگر کارکرد انرژی گرانشی را هم درک کنیم، هنوز هم موارد مبهم زیادی وجود دارد که باید پاسخ داده شود، از جمله اینکه انرژی تاریک واقعا چیست؟ آزمایش های eBOSS ( نقشه بردارطیف سنجی گسترده نوسانات باریون) با تلسکوپ SDSS همچنان ادامه دارد. بدین ترتیب هرچه تعداد رصد کوازارها و کهکشان های نزدیک افزایش یابد، نقشه سه بعدی جهان هم بزرگ تر خواهد شد.

در مطالعات eBOSS، محققان به دنبال اندازه گیری دقیق تاریخ انبساط جهان هستند تا به زمانی بازگردند که کیهان کمتر از ۳ میلیارد سال سن داشت. بعد از تکمیل eBOSS ، نسل جدیدی از نقشه برداری آسمان که شامل ابزار طیف سنج انرژی تاریک (DESI) و ماموریت ماهواره ای اقلیدس آژانس فضایی اروپا است آغاز خواهد شد. گفتنی است نقشه برداری آسمانی دیجیتال اسلون (Sloan Digital Sky Survey) یا SDSS، نام یک پروژه بین المللی و یکی از تلسکوپ های مهم دید زاویه باز در جهان است و در نیومکزیکو در آمریکا قرار گرفته است. این تلسکوپ در رصدخانه آپاچی پوینت قرار دارد و در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد. این تلسکوپ متشکّل از آینه ای با قطر ۲/۵ متر است، و ۲۵ موسسه از سرتاسر جهان به صورت مشترک از ان استفاده می کنند. هزینه ساخت این تلسکوپ را یک بنیاد شخصی بنام بنیاد آلفرد پی. اسلون تامین کرده است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید