iTech news
iTech news

بزرگ‌ترین انقراض گونه‌های جانوری بعد از انقراض دایناسورها در پیش

بزرگ‌ترین انقراض گونه‌های جانوری بعد از انقراض دایناسورها در پیش

بزرگ‌ترین انقراض گونه‌های جانوری بعد از انقراض دایناسورها در پیش است
آیا انسان اکوسیستم طبیعی خود را طوری تخریب کرده است که بزرگ‌ترین انقراض تاریخ بشر بعد از انقراض دایناسور‌ها در ۶۶ میلیون سال پیش را رقم خواهد زد؟‌ آیا فرصت‌ها برای جلوگیری از چنین رخدادی همگی از دست رفته‌اند؟ دسته‌ای از دانشمندان با مطالعه‌ی هزاران گونه‌ی منقرض شده در مورد آینده‌ی تاریک اکوسیستم‌های جانوری هشدار می‌دهند؛ در حالیکه دسته‌ای دیگر در مورد این رخداد مردد هستند.
جدیدترین مطالعه‌ی انجام شده تصویری هولناک از آینده ارائه می‌دهد. جمعیت نزدیک به ۹ هزار گونه‌ی مهره‌دار شامل پستاندارانی چون یوزپلنگ، شیر و زرافه در بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۲۰۱۵ به طور شدیدی کاهش پیدا کرده است. در این میان ۲۰۰ گونه در ۱۰۰ سال گذشته به طور کامل منقرض شده‌اند؛ در هر سال ۲ گونه‌ی جانوری از بین رفته‌اند. بر اساس ادعای این مطالعه، رخدادهای صورت گرفته بخشی از مراحل شش‌گانه‌ی انقراض روی کره‌ی زمین به حساب می‌آید که پیامدهای ویران‌کننده‌ای هم برای حیات بشر در پی دارد.
رودولفو دیرزو، نویسنده‌ی همکار و استاد بیولوژی دانشگاه استنفورد در این مورد بیان می‌کند:روندهای مشاهده‌شده بخشی از نابودی عظیم در سرتاسر کره‌ی زمین در حال اتفاق افتادن است. حتی اگر گونه‌ای در گوشه‌ای از این دنیا هنوز در حیات باشد نیز بخشی از این انقراض خواهد بود.
روندهای مشاهده‌شده بخشی از نابودی عظیم در سرتاسر کره‌ی زمین در حال اتفاق افتادن است. حتی اگر گونه‌ای در گوشه‌ای از این دنیا هنوز در حیات باشد نیز بخشی از این انقراض خواهد بود.
بررسی ۲۷ هزار و ۶۰۰ گونه‌ی جانوری مختلف همچون پرنده‌ها، دوزیستان، پستانداران و خزندگان (نزدیک به نیمی از مهره‌داران شناخته شده)، نشان می‌دهد که ۸ هزار و ۸۵۱ گونه یعنی ۳۲ درصد موارد بررسی شده با کاهش شدید جمعیت و مساحت مورد نیاز برای زیست مواجه شده‌اند. در این بین جمعیت ۱۷۷ پستاندار با کاهش بیشتر از ۴۰ درصدی همراه شده است. میلیاردها حیوانی که روزگاری بر روی کره‌ی زمین زندگی می‌کردند حالا از بین رفته‌اند. در بخشی از این مقاله آمده است:کاهش جمعیت گونه‌های جانوری، نابودی گسترده‌ی بزرگ‌ترین تنوع بیولوژیکی در تاریخ کره‌ی زمین به حساب می‌آید. ششمین مرحله از انقراض بزرگ در حال رخ دادن است و فرصت برای اقدام موثر از آن بسیار اندک به نظر می‌رسد؛ شاید یک یا دو دهه فرصت داشته باشیم. تمام نشانه‌ها از یک کشتار وسیع در تنوع بیولوژیکی کره‌ی زمین در دو دهه‌ی آینده حکایت می‌کنند که مطمئنا حیات بشر هم تحت تاثیر قرار خواهد داد. 
کاهش جمعیت گونه‌های جانوری، نابودی گسترده‌ی بزرگ‌ترین تنوع بیولوژیکی در تاریخ کره‌ی زمین به حساب می‌آید. ششمین مرحله از انقراض بزرگ در حال رخ دادن است و فرصت برای اقدام موثر از آن بسیار اندک به نظر می‌رسد؛ شاید یک یا دو دهه فرصت داشته باشیم. تمام نشانه‌ها از یک کشتار وسیع در تنوع بیولوژیکی کره‌ی زمین در دو دهه‌ی آینده حکایت می‌کنند که مطمئنا حیات بشر هم تحت تاثیر قرار خواهد داد. 
به عنوان مثال در سال گذشته‌ی میلادی تنها ۷ هزار یوزپلنگ زنده در سرتاسر دنیا زندگی می‌کردند که این تعداد تا ۱۵ سال آینده کاهش ۵۳ درصدی را تجربه خواهد کرد. در این بین پستاندارانی نظیر اورانگوتان سوماترایی و بورنئویی به دلیل کاهش شدید جمعیت زنده‌ سال‌هاست که جزو گونه‌های در معرض انقراض قرار گرفته‌اند.
شیر آفریقایی هم شرایطی مشابه را تجربه می‌کند. جمعیت این گونه از شیر در ۲۰ سال گذشته ۴۰ درصد افت داشته است. به طور  خاص شیر‌های غرب آفریقا را باید تقریبا منقرض‌شده قلمداد کرد؛ چرا که تنها ۴۰۰ قلاده از این حیوان در طبیعت آفریقا یافت می‌شوند. جنوب اروپا، خاورمیانه، شمال غربی هند و بیشتر نواحی آفریقا از جمله مکان‌های زیست شیر به حساب می‌آیند. در حال حاضر تنها در نواحی مرکزی آفریقا و بعضی پارک‌های طبیعی هندوستان می‌توان به دنبال شیر گشت.
فعالیت‌های انسانی، آلودگی و تغییرات آب‌و هوایی را می‌توان از جمله عوامل اصلی ایجاد انقراض به شمار آورد. پاول اربیچ، استاد بیولوژی دانشگاه استفورد و نویسنده‌ی همکار این مقاله توضیح می‌دهد:در مورد دلایل اصلی این انقراض اطلاعات زیادی داریم و با داشتن ادله‌ی زیاد می‌توان با قاطعیت در مورد آن صحبت کرد. ۶۶ میلیون سال پیش وقتی یک سیارک به زمین برخورد کرد و انقراض دایناسور‌ها را پدید آورد راه‌حلی برای این مشکل وجود نداشت، اما در حال حاضر ما در مورد دلایل انقراض اطلاعات کاملی داریم. آلودگی‌های محیط زیستی ناشی از مصرف‌گرایی انسان عصر حاضر مورد توافق بیشتر دانشمندان حساب می‌شود. محیط زندگی جانور‌ها توسط انسان آلوده شده و اکوسیستم طبیعی با ساخت جاده‌ها و ساختمان‌ها از بین رفته‌ است.
در مورد دلایل اصلی این انقراض اطلاعات زیادی داریم و با داشتن ادله‌ی زیاد می‌توان با قاطعیت در مورد آن صحبت کرد. ۶۶ میلیون سال پیش وقتی یک سیارک به زمین برخورد کرد و انقراض دایناسور‌ها را پدید آورد راه‌حلی برای این مشکل وجود نداشت، اما در حال حاضر ما در مورد دلایل انقراض اطلاعات کاملی داریم. آلودگی‌های محیط زیستی ناشی از مصرف‌گرایی انسان عصر حاضر مورد توافق بیشتر دانشمندان حساب می‌شود. محیط زندگی جانور‌ها توسط انسان آلوده شده و

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید