مسیر سبز
مسیر سبز

بلندترین سد بتنی دوقوسی جهان در ایران خبرگزاری مهر: مشاور

بلندترین سد بتنی دوقوسی جهان در ایران
خبرگزاری مهر: مشاور وزیر نیرو با اعلام آغاز رسمی ساخت سد بختیاری به عنوان بلندترین سد بتنی دوقوسی جهان در لرستان گفت: منابع مالی این طرح از طریق واگذاری 3 نیروگاه تامین خواهد شد.

محمدرضا رضازاده از آخرین اقدامات صورت گرفته برای احداث سد بختیاری (بلندترین سد بتنی دوقوسی جهان) خبر داد و گفت: در هشتم فروردین ماه سال جاری کلنگ ساخت بدنه اصلی سد به زمین زده شد.

مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اظهار داشت: قرار است منابع مالی ساخت این سد بزرگ از طریق بهای واگذاری نیروگاه های حرارتی شهید رجایی 1 و 2 و نیروگاه مسجد سلیمان تامین شود.

رضازاده با تاکید بر اینکه اقدامات لازم برای واگذاری 3 نیروگاه یادشده از سوی سازمان خصوصی سازی در حال انجام است افزود: پیمانکار نیز در محل احداث سد تجهیز لازم را انجام داده و فعالیت های آن آغاز شده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو خاطر نشان کرد: ما کارهای زیربنایی مورد نیاز این سد مانند جاده های دسترسی و تونل های انحرافی و ایستگاه احداث راه آهن نیز از سال قبل آغاز شده و ما امیدواریم در سال جاری بخش عمده ای از آن به بهره برداری برسد.

به گزارش مهر، محمود احمدی نژاد در مراسم کلنگ زنی ساخت سد بختیاری گفت: پیش از این در سدهای بسیار کوتاه تر از بختیاری قبل از هر نوع اقدامی دیگران ایده و طرح می دادند ولی امروز از صفر تا صد را خودمان طراحی و اجرا می کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه این سد عظیم 5.2 میلیارد مترمکعب آب را در خود ذخیره و مدیریت می کند افزود: ایران در بین کشورهای دنیا جزو کشورهای کم بارش است و بهترین راه در این زمینه برای ذخیره، جمع آوری آب ها است.

وی با بیان اینکه سد بختیاری در فاز اول هزار و 500 مگاوات و در فاز دوم 1000 مگاوات برق تولید می کند گفت: یکی دیگر از مزایای این سد این است که آب را برای دشت های پایین دست تنظیم کرده و محیط اطراف را آباد می کند.

احمدی نژاد ادامه داد: با توجه به اینکه دریاچه سد بختیاری 80 کیلومترمربع وسعت دارد برای تفریح، ماهیگیری و قایق سواری می تواند مورد استفاده قرار گیرد. وی تصریح کرد: آنچه مهم است جسارت است که این سد را بسازیم؛ قبل از این قرار بر این بود که منابع مالی این سد از طریق منابع خارجی تامین شده و همچنین برای احدث آن از پیمانکاران خارجی استفاده شود که ما حیفمان آمد به نام دیگران ثبت شود در حالی که ما توانایی اجرای این سد را داریم.

رئیس جمهور افزود: زمان اجرای این پروژه 10 سال پیش بینی شده که با توجه به توانایی هایی که در کشور وجود دارد این سد زودتر از 10 سال به اتمام می رسد چرا که خودباوری و نوآوری در کشور به وجود آمده است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید