هر روز!
هر روز!

بهترین روشهای ترک سیگار بهترین روشهای ترک سیگار : بهترین

بهترین روشهای ترک سیگار بهترین روشهای ترک سیگار : بهترین

بهترین روشهای ترک سیگار
بهترین روشهای ترک سیگار : بهترین روشهای ترک سیگار
: بهترین روشهای ترک سیگار
به گزارش آلامتو به نقل از سلامت ؛ مطمئن نیستید که آیا می توان سیگار را ترک کرد یا خیر؟ این ۲۰+ روش را برای ترک سیگار امتحان کنید و گام هایی در مسیر زندگی سالم تر و بدون سیگار بردارید.
به گزارش دکتر دنیل لیبرمن از مرکز درمانی جورج واشنگتن می گوید، کاغذی برداشته و با خط به دوقسمت تقسیم کنید؛ در یک طرف تمام مواردی که موجب کشش شما به سمت سیگار می شود را بنویسید و در طرف دیگر مواردی که موجب تنفر شما از آن می شود، از قبیل اینکه چگونه سیگار بر سلامت، شغل، خانواده و موارد دیگر، تاثیر منفی دارد را بیان کنید. هر از گاهی درباره ی لیستی که تهیه نموده اید فکر کنید و تغییراتی در آن ایجاد کنید. چنانچه به اندازه ی کافی شجاع هستید، درباره ی بازخوردهای منفی سیگار کشیدنتان از نزدیکان و دوستان خود نیز بپرسید. اگر جنبه های منفی بر جنبه های مثبت غالب بود، زمان آن فرا رسیده که سیگار را ترک کنید.
حتی اگر لیست شما طولانی و دلسرد کننده است، ناامید نشوید و کاملش کنید. بخش مهم اینجاست: در کنار هرچه یادداشت می کنید، راه های غلبه بر آن چالش را نیز متذکر شوید. به عنوان مثال، یکی از موارد باید این باشد که: نیکوتین دارویی اعتیادآر است. و راه کار اینکه: جایگزین دیگری برای نیکوتین بیابید. یکی دیگر از دلایل: سیگار کمک می کند تا استرسم کاهش یابد. و گزینه ی شما: به جای آن ۵ دقیقه قدم بزنید. هر چه چالش های بیشتری را پیش بینی کنید و راه حل هایی برای آن بیابید، احتمال موفقیتتان بیشتر خواهد شد.
قراردادی مبنی بر تاریخ ترک سیگار تنظیم نمائید که علاوه بر امضای خودتان، امضای یک شاهد مشوق نیز زیر آن باشد.
مواردی که باید به خاطر آنها اقدام کنم: دخترم، نوه ام، همسرم و …. شما هدفمند شده اید. همواره این لیست را همراه داشته باشید.
به جای آن، هر دفعه فقط یک بسته بخرید و فقط دو یا سه نخ سیگار همراه خود داشته باشید. نهایتا متوجه می شوید، حتی اگر بخواهید سیگار بکشید، همین الان چیزی در دسترس ندارید. همین امر کمک می کند تا به تدریج سیگار را کم و در نهایت ترک کنید.
دکتر گایلن مونی، مدیر مرکز بیماری های تنفسی مرتبط با سیگار و تنباکو می گوید، همچنین به این نکته توجه کنید که چه زمان هایی و چه ساعاتی از روز هوس سیگار می کنید و چه فعالیت هایی موجب افزایش میل به کشیدن سیگار است.
پیشنهادات شامل: قدم زدن، نوشیدن یک لیوان آب، بوسیدن همسر یا فرزندان، انداختن توپ برای سگ، بازی کردن، شستن ماشین، تمیز کردن داشبورد یا انباری، معاشقه، جویدن آدامس، شستن صورت، مسواک زدن، چرت زدن، نوشیدن چای یا قهوه، کشیدن نفس های عمیق، روشن کردن شمع می شود. یک کپی از این لیست تهیه کنید، همواره همراه خود داشته باشید تا اگر هوس سیگار نمودید لیست را خارج کرده و یکی از این کارها را جایگزین کنید.
نتایج مطالعات حاکی از آن است که، چنانچه هنگامی که احساس افسردگی می کنید یا تحت فشار عصبی شدید هستید اقدام به ترک سیگار نمائید، احتمال موفقیت بسیار کاهش می یابد.
این شامل وسایل مربوط به سیگار، مابقی سیگارها، کبریت، فندک، زیرسیگاری، حلقه ی سیگار و حتی فندک ماشین می شود.
بدین ترتیب عینا مشاهده می کنید که چقدر پول هدر می دادید. این پول های جمع شده را به رویایی که همواره در سر می پروراندید اختصاص دهید، اما هیچ گاه فکر نکنید من که توان مالی اش را دارم پس سیگار هم بکشم، آن پول را صرف گشت و گذار در آلاسکا کنید یا بلیط درجه ی یک برای دیدار با دوستان دانشکده تهیه کنید.
مصرف کافئین بیش از حد، مادامی که در مسیر اولیه ی ترک سیگار هستید شما را عصبی می کند.
دکتر لیبرمن می گوید، از افرادی که به خوبی شما می شناسند بخواهید تا از چالش هایی که با موفقیت پشت سر گذاشته اید را برایتان تداعی کنند. این تداعی، اعتماد به نفس لازم برای عهدی که در ترک سیگار بسته اید را برایتان به ارمغان می آورد.
به جای مصرف سیگار و چنانچه نگران اضافه وزن خود هستید، تخمه ی آفتابگردان، آب نبات بدون قند یا آدامس، هویج، کرفس میل کنید. همچنین می توانید عادت سیگار خود را با عادت های سالم مانند خوردن آجیل جایگزین کنید، البته بهتر است از آجیل های پوست دار استفاده کنید تا دست و دهانتان همزمان مشغول باشد، که همان حس فیزیکی و دهانی که از سیگار دریافت می نمودید را برایتان تداعی کند.
فرایند آماده سازی چای و نوشیدن آن به آرامی تا خنک شود، استرس را کاهش داده و موجب می شود تا میل به مصرف نیکوتین فروکش کند. یا هر گاه هوس سیگار نمودید از خلال دندان با طعم دارچین استفاده کنید.
همان زمان را سپری کرده اید اما بیشتر لذت برده اید،( گرچه آن هم مانند سیگار اعتیادآور است). اگر انجام این بازی ها در محل کارتان ممنوع است، کارهای ۵ دقیقه ایی دیگر را به جای آن انجام دهید: تلفن بزنید، قدم بزنید یا میوه بخورید( اما نه در مکان هایی که عموما سیگار می کشیدید).
یا واقعا تنیس بازی کنید. محققان بریتانیایی دریافتند چنانچه به افرادی که داوطلبانه اقدام به ترک سیگار نمودند، گفته شود خود را در حال بازی تنیس تصور نمائید، انگیزه ی بیشتری برای ترک و اجتناب از سیگار در آنها پدید آمده است.
اجازه ندهید هیچکس در منزل، ماشین یا حتی کنار شما در رستوران از تنباکو استفاده کند. حقیقتا، تابلوی سیگار ممنوع تهیه کنید و در مقابل درب منزل و یا ماشین خود نصب نمائید.
هنگامی که وسوسه شدید یک سیگار روشن کنید، نگاهی به این لیستِ صدمات ناشی از سیگار بیاندازید:
-افزایش احتمال خطر ابتلا به سرطان ریه، مثانه، پانکراس، دهان، مری و انواع دیگر سرطان از جمله سرطان خون.
-افزایش احتمال خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته و فشار خون.
-افزایش احتمال ابتلا به دیابت.
– کاهش سطح فولیت( از انواع ویت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید