مسیر سبز
مسیر سبز

بیانات صریح رهبر انقلاب خطاب به دولت/ اشکال دولت، کمرنگی حضور

بیانات صریح رهبر انقلاب خطاب به دولت/ اشکال دولت، کمرنگی حضور

بیانات صریح رهبر انقلاب خطاب به دولت/ اشکال دولت، کمرنگی حضور نخبگان است
سخنان مقام معظم رهبری در  دیدار اعضای هیات دولت با ایشان را می توان یکی از مهم ترین ، صریح ترین و انتقادی ترین بیانات ایشان در چنین دیدارهای دانست.

در این دیدار که در آستانه هفته دولت برگزار شد ، هر چند رهبر انقلاب از زحمات دولتمردان تقدیر و تشکر هم کردند اما انتقاداتی ، هم صریح و هم تلویحی و با کد و اشاره به دولت داشتند که قطعاً هر گونه بی توجهی به آن می تواند نتایج نامطلوبی را هم برای کشور و مردم و هم برای دولت و دولتمردان داشته باشد.

هر چند نکات ریز و درشت و البته مهم زیادی در این دیدار مطرح شد ، اما مهم ترین فرازها و سرفصل های بیانات رهبری خطاب به رئیس جمهور و اعضای دولت را می توان در چند بند خلاصه کرد و قویاً دولت را دعوت به اجابت کرد.به نظر می رسد فصل مشترک نقدهای مطرح شده در جلسه اخیر  همسویی این نقدها با انتقادات نخبگان جامعه است که تا کنون از سوی دولت کتمان می شد و امید است حال که آن انتقادات توسط شخص رهبری مطرح شده ، دولت به جای توجیهات ناروا و حاشیه سازی ، سعی در جل مشکلات مطروحه نماید.(بخش هایی که به رنگ آبی در متن آمده است ، به جز میان تیترها از سایت دفتر حفظ و نشر آثار رهبری است.)

هشدار نسبت به دور شدن دولت از شعارهایی که بر پایه آنها روی کار آمد

 رهبر معظم انقلاب در سخنان اخیر خود به «شعارهای جذاب » دولت هنگام روی کار آمدن مانند "عدالتخواهی، استكبارستیزی، ساده زیستی، مقابله با منش اشرافیگری، مقابله با ویژه خواری و سوءاستفاده از ارتباطات اقتصادی و غیراقتصادی " اشاره کردند و صراحتاً هشدار دادند: «اگر به هر علت تقید به شعارهای دولت سست شود توفیقات الهی نیز كم خواهد شد.»

دوری از نخبگان

زمانی احمدی نژاد در پاسخ به این انتقاد که او و دولتش با نخبگان روابط خوبی ندارد ، منکر این موضوع شده و گفته بود: ما نه تنها با نخبگان ارتباط نزدیک داریم بلکه خودمان هم نخبه هستیم (نقل به مضمون).

اینک اما همان نقد توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح می شود تا شاید رئیس جمهور و دولتمردانش به جای توجیهات پیشین ، در دو سال باقی از عمر دولت دهم ، این نقیصه را جبران کنند.

 بخوانید: رهبر انقلاب اسلامی یكی از اشكالات دولت را حضور كم رنگ در میان نخبگان دانشگاهی و حوزوی دانستند و تأكید كردند: باید رئیس جمهور و وزراء اقدامات دولت در بخشهای مختلف بویژه در خصوص مسائل اقتصادی را كه از مسائل اصلی كشور مورد چالش موافقان و مخالفان دولت است، در جمع نخبگان مطرح كنند تا با استفاده از دیدگاهها و همچنین نظرات انتقادی آنان، هم افزایی بوجود آید.

ایشان همچنین از مسوولان خواستند آمارهایی که می دهند را در جمع نخبگان نیز مطرح کنند و به آنها نیز گزارش تشریحی دهند.

توصیه به عدم کتمان نقاط ضعف

یکی از مسائلی که همیشه مورد توجه مردم بوده ، این است که مسوولان همیشه طوری سخن می گویند که گویا برای مردم بهشت برین و مدینه فاضله ساخته اند!

آنها همیشه از دستاوردها و پیشرفت ها و رفاه و راحتی مردم سخن می گویند و هیچگاه حاضر نیستند نیمه خالی لیوان را هم ببینند و به وجود ضعف ها اذعان کنند.

این نکته ای بود که رهبری در دیدار اخیر دولت با ایشان به صراحت بدان پرداختند:بیان نقاط ضعف به موازات نقاط قوت از دیگر توصیه های رهبر انقلاب به رئیس جمهور و هیأت وزیران بود ... همراه با تشریح كارها و بیان نقاط قوت، به صراحت به مردم بگویید كه این كارها را نتوانستیم انجام دهیم و مطمئن باشید مردم، كسی را برای كاری كه تلاش كرده اما نتوانسته انجام دهد، مؤاخذه نمی كنند.    

حرف دل نخبگان و رسانه ها

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ضرورت برخورد صحیح در قبال انتقادهایی كه از دولت در رسانه ها یا مراكز قانونی مطرح می شود افزودند: تنها جهت گیری صحیح در قبال انتقادات رویكرد توجیه كننده و تبیین كننده است و رویكرد مخاصمه و حمله متقابل به نتیجه ای نمی رسد.

این سخن یادآور موضع گیری های نامناسب برخی مسوولان دولتی در قبال مسائل مطرح شده از سوی رسانه های منتقد و دستگاه هایی مانند قوه قضاییه است که تعبیر صریح و صحیح رهبری در قضاوت راجع به این موضع گیری ها ، "رویکرد مخاصمه" است.

دولت باید رویکرد مخاصمه با منتقدان از رسانه ها گرفته تا نهادهای قانونی را اصلاح کند.

توجه به اولویت ها

رهبر انقلاب، توجه دولت به اولویتها را مهم خواندند و افزودند: باید با كار كارشناسی و دقیق، اولویتها را مشخص و براساس آن حركت و تلاش كرد.

این تاکید نشان می دهد که رهبر معظم انقلاب نیز همسو  با نخبگان و منتقدان منصف کشور ، بر این باورند که در بسیاری از موارد اولویت ها جابجا شده و انرژی کشور صرف مسائلی می شود که هرگز اولویت نیستند و این در حالی است که مسائل مهم تر بر زمین مانده اند.

انتقاد از وعده های محقق نشده

در حالی که دولت همواره مدعی است که به وعده هایش عمل کرده و منتقدان نیز زیر بار این ادعا نرفته اند ، رهبر انقلاب به وعده های محقق نشده اشاره کردند : اگر این وعده ها محقق نشود در ذهن مردم، مشكل ایجاد می كند.

و نیز تصریح داشتند :  مقایسه میان عملكرد دولت با دولتهای قبلی  كاری خوب است اما خیلی مهم است كه مقایسه ای نیز میان وعده های دولت و كارهای انجام شده صورت پذیرد.

حال باید منتظر بود و دید آیا دولت صادقانه این مقایسه را انجام می دهد و نتایجش را به اطلاع عموم می رساند؟

نقدهای جدی اقتصادی

رهبر انقلاب در یک ما

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید