مسیر سبز
مسیر سبز

بیانیه وزارت امور خارجه درباره اقدام کانادا خبرگزاری ایسنا: وزارت

بیانیه وزارت امور خارجه درباره اقدام کانادا
خبرگزاری ایسنا: وزارت خارجه ايران درباره اقدام کانادا مبنی بر بستن سفارت‌خانه‌های دو کشور بيانيه صادر كرد.

 در بيانيه وزارت خارجه ايران آمده است: دولت کانادا روز جمعه 17 /6 /91 در اقدامی غيرحرفه‌يي، نامتعارف و غیر موجه و با سوء استفاده از مفاهیم حقوق بین‌المللی اعلام کرد سفارت خود در تهران را به دليلي موهوم تعطیل كرده و متقابلا خواستار آن شد كه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانادا نیز در مدت نامعقولي تعطیل شود.

رژيم محافظه‌کار کانادا به رهبری آقاي هارپر با اتخاذ رویکردهای افراطی و پیروی از سیاست‌های منسوخ و شکست خورده نومحافظه‌کاران شناخته شده است و انتقادات گسترده داخلی نسبت به تحمیل هزینه‌های هنگفت این رویکردها بر ملت کانادا موید این امر است.

سیاست انزواگرایی بین‌المللی و محدود كردن روابط خارجی کانادا بر محور چند کشور خاص، از جمله اقدامات دولت فعلی كانادا در راستاي اين سياست بوده است. دولت کانادا که از جمله به استناد گزارشگر حقوق بومیان سازمان ملل یکی از بدترین پيشينه‌هاي نقض حقوق بشر در جهان را دارد.

با این رفتارهای افراطی و اقداماتی مانند کمک مالی به نیروهای خشونت طلب و افراطی در منطقه و حمايت همه‌جانبه و كوركورانه از رژيم صهيونيستي به‌عنوان رژيم نژادپرست، سياست‌هايي اتخاذ كرده كه نه تنها كمكي به صلح نمي‌كند بلكه به یکی از منابع تهدید ثبات و امنیت بین‌المللی تبدیل شده است.

بر این اساس جمهوری اسلامی ایران با رصد دقيق رفتار مخرب دولت كانادا به‌ويژه در دوسال گذشته و تبيين استراتژی روابط دوجانبه بر اساس مفهوم «تعامل مشروط»، تلاش كرد روابط دو كشور به تامين حقوق جامعه ايراني مقيم كانادا و حفظ روابط دو ملت محدود شده و حداقل ارتباط ممكن را با دولت كانادا داشته باشد.

 در اين راستا، نيروي انساني سفارت كشورمان در اتاوا كاهش يافت و روابط اقتصادي با اين كشور نيز به حوزه‌هاي ديگر هدايت شد.

دولت كانادا برخلاف همه اصول انساني، در اين دوره حداكثر تلاش خود را براي تشديد فشار به هموطنان مقيم كانادا انجام داد. اقدامات متعدد دولت هارپر عليه ملت ايران مانند بستن بخش كنسولي سفارت كانادا در تهران، بستن حساب‌های بانکی شمار زیادی از هموطنان مقیم کانادا، منع انتقال پول برای دانشجویان ایرانی مقیم این کشور و ... از جمله همين اقدامات است.

رژيم افراط‌گراي هارپر در ادامه اين سياست‌ها تلاش گسترده‌اي را براي پيشگيري از برگزاري اجلاس سران غيرمتعهدها در تهران يا موفق نشدن آن انجام داد كه با بي‌اعتنايي كشورها و شخصيت‌هاي بين‌المللي، شكست آشكار ديگري را در پرونده اين رژيم ثبت كرد، بنابراين به نظر مي‌رسد ناچار شده است در اقدامي عجولانه براي انحراف افكار عمومي از موفقيت دولت جمهوري اسلامي ايران و شكست خود، به اين اقدام سخيف متوسل شود.

وزارت امورخارجه در راستاي وظيفه ذاتي و هدف‌گذاري مشخص خود در روابط با كانادا، با استفاده از همه ابزارهاي ممكن تلاش خواهد كرد تا در اسرع وقت تمهيدات لازم جهت تداوم خدمات كنسولي به هموطنان فرهيخته مقيم كانادا به بهترين شكل ممكن فراهم شود.

 هم‌چنين با توجه به سوء سابقه دولت كانادا در حفاظت از اماكن و پرسنل ديپلماتيك در اين كشور و به‌ويژه ناتواني در پيشگيري از تعرضات متعدد به سفارت جمهوري اسلامي ايران در اتاوا، دولت جمهوري اسلامي ايران مسووليت سلامت پرسنل سفارت و رعايت مصونيت اماكن ديپلماتيك خود در اين كشور را متوجه دولت كانادا مي‌داند.     

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید