بهترین زندگی
بهترین زندگی

بیماری آسم در کودکان، روش تشخیص آسم نوعی بیماری التهابی

بیماری آسم در کودکان، روش تشخیص
آسم نوعی بیماری التهابی مزمن ریه­ ها و مجاری هوایی است منظور از مجاری هوایی لوله ­هایی هستند که هوا را به داخل ریه­ ها می دهند و از آنجا خارج می­ سازند. در نوزادان مبتلا به آسم، این مجاری هوایی تحریک شده و متورم هستند، و لذا این مسئله می­ تواند بر توانایی تنفس کودکان تاثیر بگذارد.به منظور پیشگیری و درمان حملات آسمی کودکان، استفاده از مراقبتهای بهداشتی و درمانی بسیار ضروری است. با استفاده از داروهای صحیح، آموزش­ های مناسب، طرح ­­ریزی درمان ­های عملی مناسب برای آسم، و با انجام پیگیری­ های منظم پزشکی، اغلب کودکان مبتلا به آسم می ­توانند زندگی سالم و طبیعی داشته باشند.
در طول یک حمله حاد آسم چه اتفاقی می افتد؟ اگر نوزادی یک حمله حاد آسمی را تجربه کند، در واقع در این وضعیت بافت داخلی مجاری هوایی او ملتهب ­تر شده و مخاط بیشتری تولید خواهند نمود. سپس عضلات اطراف مجاری هوایی وی منقبض شده و مجاری تنفسی اش نیز تنگتر خواهد شد. در این حالت ممکن است وی به سرعت نفس بکشد، سرفه کند، یا صدای خس خس مانندی از گلویش شنیده بشود (صدایی شبیه صدای سوت)، زیرا بدلیل تنگ­ شدن مجاری هوایی، تنفس وی به سختی صورت می ­گیرد. همچنین ممکن است والدین در این حین متوجه شوند که سوراخهای بینی کودکشان به سرعت در حال باز و بسته شدن بوده و یا پوست اطراف دنده­ هایش با هر تنفسی به سرعت به سمت پایین مکیده می ­شود.در صورت عدم درمان و یا تاخیر در استفاده از مراقبت های پزشکی، حمله­ ی آسمی می ­تواند کشنده باشد. به محض اینکه متوجه وجود هر یک از علائم حملات آسمی در فرزند خود شدید، فوراً داروی آرام بخش تجویز شده توسط پزشک متخصص اطفال را برای وی استفاده کنید (چنانچه به هیچ یک از کمک­ های پزشکی دسترسی ندارید، با اورژانس تماس بگیرید و یا فرزندتان را به نزدیکترین بخش اورژانس برسانید).به محض اینکه داروی مسکن باعث گشادتر شدن مجاری تنفسی فرزندتان شد، باید علائم وی فروکش نمایند. ولی اگر این علائم ادامه یافتند و یا حتی بدتر شدند، در این صورت حتماً با اورژانس تماس بگیرید و یا کودک خود را فوراً به نزدیکترین بخش اورژانس برسانید.
آلرژی ­ها چه تاثیری روی آسم دارند؟ مواجهه با آلرژن­ هایی مانند کرم­ های ناشی از گرد و غبار، سوسک، کپک، دانه­ های گرده، و یا پوست و شوره بدن حیوانات خانگی می ­توانند سبب بروز و یا بدتر شدن علائم آسمی در برخی از کودکان مبتلا شوند. این نوع از آسم معمولاً به عنوان آسم آلرژیک شناخته شده است.آلرژی­ های فصلی نسبت به دانه­ های گرده موجود در هوا (که اصطلاحاً تب یونجه نیز نامیده می ­شود) معمولاً تا رسیدن کودکان به ۴ یا ۵ سالگی مشکلی ایجاد نمی­ کنند، زیرا مواجه ­ی کودکان با دانه­ های گرده فرایند زمانبری بوده و لذا ایجاد حساسیت در کودکان نسبت به این گرده‌ها معمولاً چندین سال به طول می ­انجامد. ولی بالعکس آلرژی به کرمهای ناشی از گرد و غبار، کپک و یا پوست بدن حیوانات خانگی از جمله آلرژی ­هایی هستند که ممکن است در اوایل زندگی نیز ظاهر شوند.از طرفی حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد کودکان مبتلا به آسم، آلرژی های قابل توجهی نیز دارند. اگر فرزند شما مبتلا به آسم می­باشد و شما نسبت به وجود آلرژی­ هایی مشکوک هستید، بهتر است برای انجام معاینات و درمان ­های بیشتر و به منظور پیشگیری از بروز حملات آسمی، فرزندتان را نزد پزشک متخصص آلرژی ببرید.
آیا عوامل دیگری نیز وجود دارند که موجب شروع حمله‌های آسمی شوند؟ بله، سایر عوامل احتمالی عبارتند از هوای سرد، عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی)، دود سیگار، و سایر آلاینده های هوا و یا حتی بازی کردن و دویدن. یعنی ممکن است حتی دویدن­ های سریع محرکی برای شروع حملات آسمی فرزندتان شوند. در واقع، اگر فرزندتان معمولاً بعد از بازی و ورزش به سرفه و خس خس کردن می­ افتد، ممکن است وی مبتلا به شکلی از آسم باشد که اصطلاحاً آسم ناشی از ورزش یا آسم ورزشی نامیده می ­شود.
آیا آسم بیماری شایعی در کودکان می­ باشد؟ آسم از شایع­ ترین بیماری­های مزمن و حاد دوران کودکی است، و سومین عامل بستری شدن کودکان زیر ۱۵ سال در بیمارستان­ها می­ باشد. علائم و نشانه­ های ۵۰ تا ۸۰ درصد از کودکان مبتلا به آسم معمولاً قبل از رسیدن آنها به ۵ سالگی بروز می­کند.
چگونه می توانم تشخیص دهم که آیا کودک من مبتلا به آسم می ­باشد یا خیر؟ برای پاسخ قطعی به این سوال، شما باید با یک پزشک مشورت نمایید. تشخیص آسم در کودکان کمتر از ۲ سال معمولاً کار دشواری است، زیرا گاهاً شرایطی به غیر از آسم نیز می ­توانند موجب خس خس سینه یا ایجاد صداهای خس خس مانندی در نوزادان بشوند. در واقع، عفونت ­های تنفسی ویروسی شایع­ترین علت خس خس سینه ­ی نوزادان می­ باشند.با این حال، اگر کودک شما مرتب سرفه­ می­ کند و آلرژی­ یا اگزماهایی دارد، و در خانواده­ تان نیز سابقه آسم، آلرژی و یا اگزما وجود دارد (به خصوص اگر هر دوی والدین مبتلا به چنین بیماریهایی هستند)، در این صورت احتمال زیادی می‌رود که کودک شما نیز مبتلا به آسم باشد. نشانه‌های این بیماری معمولاً شب‌ها وخیم‌تر می‌شوند.به طور خلاصه، پزشک فرزند شما را به طور دقیق مورد بررسی قرار داده و شرح حال دقیقی، از جمله درباره­ ی سابقه وجود بیماریهای خانوادگی بدست خواهد آورد تا بتواند با استفاده از این موارد به تشخیص دقیق و درستی درباره فرزندتان برسد.به عنوان یک والد برای درمان فرزند مبتلا به آسم خود، چه کارهایی می­ توانم انجام دهم؟اگر کودک شما آسم دارد، باید با همکاری پزشک او برنامه‌ ای جهت پیشگیری و رسیدگی به حمله‌های آسمی تدارک ببینید. ابتدا باید بفهمید که چه چیزی موجب بروز حمله‌های آسمی می‌شود و سپس باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تماس وی با این عوامل محرک‌ بنمایید. به عنوان مثال، برخی از کودکان فقط در مواقع سرماخوردگی دچار حملات آسمی می­شوند، در حالی که عده­ ای دیگر از کودکان پس از مواجهه با یک ماده آلرژ

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید