هر روز!
هر روز!

بیماری خاموش و خطرناک مردان (افسردگی) : بیماری خاموش و

بیماری خاموش و خطرناک مردان (افسردگی) : بیماری خاموش و

بیماری خاموش و خطرناک مردان (افسردگی)
: بیماری خاموش و خطرناک مردان (افسردگی)
 
به گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال٢٠١٥میلادی، شیوع مریضی افسردگی در بیش از ۳۰۰ میلیون جمعیت انسانی موجب میشود افراد در سطح جهان بیش از ٥٠میلیون سال با معلولیت زندگی کنند.
 
به گزارش : اغلب مردان، افسردگی را نشانه ضعف، ناتوانی یا شکست می دانند و آن را یک مریضی زنانه تصور میکنند، به همین علت از بازگوکردن این مریضی احساس خجالت میکنند.
به گزارش تالاب: شاید همۀ ما بارها برای درمان مریضی های جسمانی به دکتر مراجعه کرده باشیم، اما زمانی که حرف از مریضی های روانی می شود، از بازگوکردن آن واهمه داریم و اغلب از رفتن نزد روانشناس و روانپزشک طفره میرویم.
 
ترس از انگ و بدنامی درپی مراجعه به مراکز روان درمانی، در بین مردان شیوع بیشتری نسبت به زنان دارد و اغلب مردان به علت موانع فرهنگی از بازگوکردن مشکلات روانی خود نزد مشاور و روانشناس دوری میکنند.
 
اما مردان نیمی از جامعه و بخش اعظم از نیروی کار کشور را تشکیل میدهند و نسبت به زنان در معرض خطرهای محیطی و شغلی بیشتری قرار می گیرند. دقت به سلامت روانی مردان موجب افزایش و ارتقای سلامت نیروی کار در جامعه می شود.
 
به علت تاثیر و اهمیت بالای سلامت مردان در ارتقای سلامت جامعه، ١٣ تا ١٩ژوئن مصادف با ٢٣ تا ٢٩خرداد به نام هفته جهانی سلامت مردان نامگذاری شده هست.
 
زندگی در کلانشهرهای اجتماعی مشکلات فراوانی را به دنبال دارد، آلودگی و شلوغی شهرها گاه موجب می شود شهروندان اضافه بر مشکلات جسمانی، با مشکلات روحی و روانی دست وپنجه نرم کنند.
 
رشد سریع جمعیت، شهرنشینی و مهاجرت، روزبه روز بر فشارها، مسائل و مشکلات روانی و اجتماعی افراد جامعه می افزاید و جهان شاهد تغییرات زیاد در اپیدمولوژی مریضی های روانی، در صدر عوامل ایجادکننده ناتوانی و سال های در معرض مریضی هست.
 
شیوع بالای این مریضی و ناتوانی ها باعث شده تا این مشکلات در تمامی جوامع به عنوان یک اولویت بهداشتی مورد دقت قرار گیرد. گاهی مشکلات در زندگی، آن قدر روی شانه های فرد سنگینی می کند که مجبور میشود
 
برای تحمل سختی ها از فرد یا افرادی کمک بگیرد. بعضی افراد در حل مشکلات روحی و روانی نزدیک ترین افراد در زندگی را گزینش می کنند، اما بعضی با مراجعه به روانپزشک، مشاور یا روانشناس مشکلات خود را حل میکنند.
 
سلامت اساسی ترین بخش از رفاه اجتماعی به شمار می رود و بیش از مداخلات پزشکی به عوامل اجتماعی و اقتصادی وابسته بوده و یکی از مفاهیم محوری توسعه، رفاه و بهزیستی جامعه هست. طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، سلامتی عبارت هست از یک حالت آسودگی کامل جسمی، روانی، اجتماعی و تنها به نبود مریضی یا ناتوانی اطلاق نمی شود.
 
سلامتی انسان ها امری اساسی هست که فقط سلامت فیزیکی را دربرنمی گیرد و سلامت روانی و اجتماعی بخش مهمی از آن را تشکیل می دهد. هر جامعه، برای دستیابی به صلح و امنیت باید در درجه نخست، سلامت مردم و شهروندان آن جامعه را فراهم کند.
 
با رشد علم، امید به زندگی در همۀ کشورها افزایش یافته هست، اما آن چه در کنار افزایش طول عمر اهمیت دارد، کاهش سال های توأم با مریضی هست. در حقیقت تعداد زیادی از مریضی های روانی برخلاف مریضی های جسمانی کشنده نیستند. بیماران روانی ممکن هست عمری طولانی دارا باشند، اما این سال های طولانی، همراه با مریضی طی میشود.
 
در حقیقت کشنده نبودن مریضی های روانی باعث میشود مبتلایان به این نوع مریضی ها احتیاج بیشتری به درمان سرپایی، بستری شدن و تخت بیمارستانی دارا باشند که این امر هزینه هنگفتی برای دولت ها به همراه خواهد داشت.
 
به گزارش تالاب:مریضی افسردگی یکی از شایع ترین مریضی های روانی در بین افراد هست. شیوع و اهمیت این مریضی در بین افراد به قدری بااهمیت هست که در سال جاری، محور و موضوع اصلی روز جهانی بهداشت بر مریضی افسردگی گذاشته و شعار «افسردگی؛ بیایید صحبت کنیم» برای آن گزینش شد.
 
آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد ۳۲۲ میلیون نفر در جهان از مریضی افسردگی رنج میبرند و تعداد انها از سال٢٠٠٥ تا ٢٠١٥، ١٨ درصد افزایش داشته هست. این روند افزایشی، اهمیت دقت به این مریضی را در دهه نوین اکثر کرده هست.
 
تقریبا نیمی از این جمعیت افسرده در آسیای جنوب شرقی و غرب اقیانوس آرام زندگی می کنند. بیشترین میزان افسردگی در مناطق مورد بررسی سازمان بهداشت جهانی، در گروه سنی ٥٥ تا ٧٤ سال گزارش شده که میزان افسردگی در این گروه ٧,٥ درصد برای زنان و ٥.٥ درصد برای مردان هست.
 
در اردیبهشت ماه سال جاری، آمار افسردگی در زنان ایرانی ۱۶ درصد و در مردان ۱۰.۵ درصد اعلام شد. گرچه بالا بودن میزان افسردگی در زنان به علت امید زندگی و طول عمر اکثر زنان در مقایسه با مردان هست، اما آمار قابل دقت افسردگی در بین مردان نشان میدهد، مردان نیز از این مریضی خاموش در امان نیستند.
 
بررسی های اپیدمولوژیک انجام شده در جهان، همواره شیوع اختلالات روانی را در زنان بالاتر از مردان گزارش کرده هست. همینطور تحقیقات نشان میدهد زنان اکثر از مردان تمایل به فاش کردن مشکلات بهداشت روانی خود دارند و از دکتر درخواست کمک می کنند که این امر به بهبود سریع تر انها کمک میکند.
 
در حقیقت، وقتی صحبت از سلامت روان میشود، زنان به علت ابراز عواطف، احساسات و دغدغه های روانی خود اکثر از مردان مورد دقت قرار می گیرند، غافل از این که درصد قابل توجهی از مردان با مشکلات روانی درگیر میباشند و متاسفانه مردان از ترس متهم شدن به ضعف و ناتوانی، کمتر از زنان به روانپزشک و مشاور مراجعه می کنند و مراجعه به مراکز

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید