هر روز!
هر روز!

بیوگرافی آیت الله عباس کعبی نسب بیوگرافی آیت الله عباس

بیوگرافی آیت الله عباس کعبی نسب بیوگرافی آیت الله عباس

بیوگرافی آیت الله عباس کعبی نسب
بیوگرافی آیت الله عباس کعبی نسب : بیوگرافی آیت الله عباس کعبی نسب
: بیوگرافی آیت الله عباس کعبی نسب
عباس کعبی نسب (زادهٔ ۱۳۴۱ در اهواز) بیشتر شناخته شده با عنوان عباس کعبی نمایندهٔ مردم خوزستان در مجلس خبرگان و از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است. وی مدرس خارج فقه و اصول در حوزهٔ علمیه قم ست. آیت الله کعبی به عنوان صاحب نظر در فقه حکومتی و حقوق عمومی و همچنین نظریه پرداز مسائل حقوق اساسی و حقوق کار شناخته می شود.
به گزارش : نام کامل : عباس کعبی نسب
معروف به : آیت الله کعبی
زادروز : ۱۳۴۱
اهواز، ایران
سمت : نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
سمت های پیشین : عضو حقوقدان شورای نگهبان قانون اساسی
فعالیت ها : مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم
حجت الاسلام عباس کعبی در سال ۱۳۴۱ در منطقه “لشکرآباد” واقع در اهواز متولد شد. تحصیلات مقدماتی و بخشی از تحصیلات حوزوی را در اهواز سپری کرد و سپس برای تکمیل علوم حوزوی خود به حوزه علمیه قم رفت. با جدی تر شدن فعالیت های مبارزاتی علیه رژیم پهلوی و آغاز دوران دفاع مقدس بدلیل فعالیت در این دو عرصه از ادامه تحصیل باز ماند اما پس از پیروزی انقلاب و پایان دوره ۸ ساله جنگ تحمیلی تحصیلات خود را ادامه داد و در سطح حوزه توانست به درجه ی اجتهاد و در سطوح دانشگاهی مدرک کارشناسی ارشد حقوق عمومی را اخذ نماید.
از مهمترین سوابق کاری و سیاسی وی میتوان به عضویت در مجلس خبرگان رهبری، عضو حقوقدانان در دوره پنجم شورای نگهبان و عضویت در جامعه مدرسین حوزه اشاره کرد.
حجت الاسلام عباس کعبی تحصیلات ابتدائی و راهنمایی را در مدارس اهواز سپری نمود. شرکت وی در مجالس و محافل مذهبی و حضور در محضر علمایی همچون “حاج شیخ صالح طرفی” و “مرحوم حاج سید عبدالمطلب جزایری” در مسجد جامع لشکرآباد سبب شد تا در سن ۱۳ سالگی و بنا به توصیه پدر، همزمان با تحصیل در مقطع دبیرستان به مدرسه علمیه “آیت الله کرمی ” رفته و دروس حوزوی را فرا گیرد.
وی در سال ۱۳۵۵ به حوزه علمیه اهواز رفت و به صورت رسمی تحصیلات حوزوی خود را پی گرفت. با اوج گیری انقلاب و حضور جدی در مبارزات پیش از انقلاب و نیز فعالیتهای پس از انقلاب و شروع جنگ تحمیلی ، وقفه ای چند ساله در سیر درسی وی ایجاد شد اما در سال ۱۳۶۰ مجدداً تحصیلات حوزوی را دنبال کرد.
برای استحکام بنیۀ علمی خود، دروس مقدمات و مطالب آموخته شده را در مدرسه علمیه امام خمینی اهواز مجدداً بازآموزی نمود. وی در سال ۱۳۶۴ به قم مهاجرت کرد و پس از اتمام دوره سطح در درس خارج حضرات آیات”میرزا جواد تبریزی ”، “وحید خراسانی” ، “مکارم شیرازی” ، “صافی گلپایگانی” ، “جعفر سبحانی” ، “سید کاظم حائری” و “سید محمود هاشمی شاهرودی”شرکت کرد.
حجت الاسلام کعبی، با اهتمام و توجه ویژه ای که به مباحث تفسیری و معارف اسلامی داشت از محضر اساتیدی چون “آیت الله مشکینی” ، “علامه جوادی آملی” ، “آیت الله مصباح یزدی” و “آیت الله مظاهری” کسب فیض نمود.
حجت الاسلام کعبی همزمان با تحصیلات حوزوی به تحصیل در دانشگاه نیز پرداخته است. وی مدرک کارشناسی خود را در رشته حقوق از مجتمع آموزش عالی قم و کارشناسی ارشد رشته حقوق عمومی را نیز از دانشکده حقوق دانشگاه تهران اخذ کرده است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان قانون اساسی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عضو مجلس خبرگان رهبری در دوره سوم نائب رئیس کمیسیون آیین نامه مجلس خبرگان نائب رئیس کمیسیون حراست و پاسداری از ولایت فقیه مجلس خبرگان مخبر کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان عضو هیئت رئیسه کمیسیون تحقیق و بررسی مجلس خبرگان عضو کمیته تدوین بیانیه های مجلس خبرگان عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (قدس سره) و عضو گروه حقوق و استاد نمونه این موسسه در سال ۸۳-۸۲ عضو هیئت علمی و مدیر مدرسه تخصصی فقه و حقوق مرکز جهانی علوم اسلامی عضو کمیته قضا و حقوق مرکز مدیریت حوزه علمیه قم همکاری علمی با مرکز تحقیقات فقهی قوه قضائیه همکاری علمی با مرکز تحقیقات فقهی حقوقی شورای نگهبان در بدو تاسیس عضو هیئت تحریریه فصلنامه تخصصی فقه اهل بیت علیهم السلام زیر نظر آیت الله شاهرودی و فصلنامه تخصصی معرفت فلسفی ارائه پیشنهادهای موثر در اصلاح مواد قانون اساسی به شورای بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ ناظر علمی گروه حقوق و سیاست دفتر مطالعات و پژوهش های فرهنگی حوزه علمیه قم مسلط به متون حقوقی به زبان انگلیسی سفرهای علمی تبلیغاتی و تدریس در خارج از کشور و نیز تدریس دوره حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران به زبان عربی به مدت دو سال در رادیو تهران به مدت ۲ سال استاد راهنما، مشاور و داور ده ها پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترای فقه و حقوق در حوزه و دانشگاه و تدوین ده ها مقاله علمی، حقوقی و فقهی در مجلات معتبر تدریس در دوره های طرح ولایت و طرح بصیرت ویژه دانشجویان و اساتید و طلاب بسیجی و پاسخ به شبهات فکری تدریس در کارگاه های آموزشی اساتید معارف اسلامی دانشگاه های کشور و نیز ایراد سخنرانی و شرکت در سمینارهای دوره ای ائمه جمعه سراسر کشور نائب رییس مجمع نمایندگان طلاب و فضای حوزه علمیه قم در ۲ دوره ۴ ساله
با شروع جنگ تحمیلی، آیت الله کعبی، وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و فعالیت های فرهنگی و نظامی خود را در بخش عربی سپاه آغاز کرد. در سال ۱۳۶۰ به لبنان رفت و همراه با “شهید سید عباس موسوی”، دبی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید