هر روز!
هر روز!

بیوگرافی حجت الاسلام علی اکبر رشاد بیوگرافی حجت الاسلام علی

بیوگرافی حجت الاسلام علی اکبر رشاد بیوگرافی حجت الاسلام علی

بیوگرافی حجت الاسلام علی اکبر رشاد
بیوگرافی حجت الاسلام علی اکبر رشاد : بیوگرافی حجت الاسلام علی اکبر رشاد
: بیوگرافی حجت الاسلام علی اکبر رشاد
علی اکبر رشاد (متولد به سال ۱۳۳۵ ش / ۱۳۷۵ق، پنجم رمضان) محقق اسلامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو هیئت علمی و رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مؤسس و رئیس حوزهٔ علمیه ی امام رضا و رئیس شورای حوزه های علمیهٔ استان تهران است.
به گزارش : زادروز : ۱۳۳۵ ش
زادگاه  : تهران – ایران
حیطه : فلسفه اسلامی، فلسفه دین، فقه و اصول
دوره : فلسفه سده ۲۰
مکتب : فلسفه اسلامی
حجت الاسلام علی اکبر صادقی رشاد، در سال ۱۳۳۵ (مصادف با ماه رمضان ۱۳۷۷ هجری قمری) در تهران متولد شد. وی تحصیلات حوزوی فقه و فلسفه اسلامی را زیر نظر استادان برجسته حوزه های علمیه تهران و قم گذرانده و به تحقیق و تدریس در زمینه فلسفه، منطق فهم دین و فقه و اصول اشتغال داشته است. وی، مؤسس و رییس “پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی” و مؤسس و سرپرست حوزهٔ علمیهٔ امام رضا(ع) بوده و در کارنامه سیاسی و مسئولیت های اجرایی وی، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست حوزه علمیه امام رضا(ع) تهران، عضو هیأت علمی مرکز گفت و گوی ادیان و ریاست انجمن دوستی ایران و یونان، دیده می شود.
حجت الاسلام رشاد، در سال ۱۳۴۰ برای فرا گیری قرآن به مکتب خانه رفت و ۱ سال بعد در مدرسه ای غیر دولتی آموزش کلاس اول را آغاز کرد. در سال ۱۳۴۷ و به تشویق پدر به فراگیری تحصیلات حوزوی پرداخت. وی دوره مقدمات تحصیلات حوزوی را طی سال های ۱۳۴۶ تا ۱۳۴۹، نزد حجت الاسلام کمالی، “محمدزادهٔ مزینانی”، “علی افخمی (افخم رضایی)”، “آیت الله مجتهد زنجانی نجفی”، “آیت الله عبد الصمد خویی” و در تهران فرا گرفت و سپس برای ادامهٔ تحصیل در تابستان سال ۱۳۴۹، به قم مهاجرت کرد و در مدرسهٔ علمیهٔ “آیت الله العظمی گلپایگانی” که نخستین مرکز آموزشی تحت برنامه و نوین حوزهٔ قم محسوب می شد پذیرفته و به تحصیل مشغول شد. وی برخی از دروس “سطح دو” حوزه نظیر “معالم الدین” و “ملاذ المجتهدین” را نزد “آیت الله باکویی”، “مختصر المعانی” را نزد “آیت الله حاج حسن آقا تهرانی”، “المنطق” و “اصول الفقه” را نزد “آیت الله مختار امینیان گیلانی”، جلد اول و دوم “شرح لمعه” را نزد حضرات آیات “طالقانی”، “اشتهاردی”، “محمودی اشتهاردی”، “صلواتی اراکی” و همچنین دروس “تفسیر و عقائد” را در محضر “آیت الله شب زنده دار شیرازی” و “ادیان و فرق” (بهائیت، مسیحیت و یهودیت) را نزد “حجت الاسلام عبد القائم شوشتری” فرا گرفت. حجت الاسلام رشاد، سطوح عالی حوزه را نزد حضرات آیات “حاج شیخ علی پناه اشتهاردی”، “محسن حرم پناهی قمی”، “مرتضی مقتدایی اصفهانی”، “مصطفی اعتمادی خواجوی تبریزی”، “سید ابوالفضل موسوی تبریزی (ریحانی)”، “مرتضی بنی فضل”، “رسول موسوی تهرانی”، “ستودهٔ اراکی”، “قافی یزدی”، “سید علی محقق داماد” و “جعفر سبحانی تبریزی” طی کرد. پس از اتمام سطوح سه گانهٔ حوزه و از سال ۱۳۵۵ و به مدت بیش از ۲۰ سال در درس “خارج فقه و اصول” حضرات آیات “وحید خراسانی”، “علی مشکینی”، “حسینعلی منتظری” در قم؛ و کلاس درس مقام معظم رهبری و “آیت الله مجتبی تهرانی” در تهران شرکت کرد و همزمان با فراگیری فقه و اصول، سطوح مختلف فلسفه را نیز نزد اساتیدی چون “آیت الله احمد بهشتی”، “شهید مرتضی مطهری” و “آیت الله محمد محمدی گیلانی” فرا گرفت.
ریاست کارگروه علوم انسانی اجتماعی و معارف دینی صندوق حمایت ریاست هیأت ممیزهٔ مشترک مراکز آموزش عالی استان تهران مؤسس و رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سال ۱۳۷۳ مؤسس و سرپرست حوزهٔ علمیهٔ امام رضا(ع) در سال ۱۳۷۸ عضو هیأت علمی مرکز گفت وگوی ادیان رئیس انجمن دوستی ایران و یونان ریاست هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی ریاست شورای حوزه های علمیهٔ استان تهران در سال ۱۳۹۰ ریاست هیأت امنای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشهٔ اسلامی عضویت شورای عالی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت در سال ۱۳۹۰ ریاست شورای حوزوی الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت
حجت الاسلام صادقی رشاد بعد از نماز جمعه تاریخی مقام معظم رهبری در ۲۹ خرداد سال ۱۳۸۸ با ارسال نامه ای به مقام معظم رهبری به ووی اظهارات ایشان پرداخت که بخشی از متن نامه وی به شرح زیر می باشد: «…سخنان سرشار از صلابت و صولت و سطوت؛ و آکنده از صراحت و سلاست و ستواری؛ و مالامال از صواب و صلاح؛ و سرریز از صفا و سوز و گداز و مشحون از سماحت و صبوری و سعه صدر شما در خطبه آدینه پیشین، صمصام صف شکنی بود که بر تارک بدخواهان جهانی فرود آمد و صفیر سر بی مغز شکافی بود که بر مغز علیل اندیشان بومی فرو نشست؛ و صلای ابتهال و احتجاجی بود که حجت، بر منکران و متمردان تمام کرد؛ و صور بیدار باشی بود که در گوش جان هوش باختگان دمیده شد و سروش هدایتی بود که بر قلب سرگشتگان و متحیران نازل گشت و ذوالفقار وش، فاروق حق و باطل شد و چشم فتنه را از حدقه برکشید؛ و صراحی سکرآوری بود که سر خوشان باده ولایت را دو چندان کرد. سرکردگان استبداد بین المللی که هراسناک از تبلور مشروعیت “درونی شده” نظام مقدس جمهوری اسلامی در آینه درصدی ملت، در آغازه دهه چهارم انقلاب اسلامی، حیرت زده و شتاب آلود به خا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید