هر روز!
هر روز!

تاثیرات شگفت انگیز رژیم غذایی بر افسردگی تاثیرات شگفت انگیز

تاثیرات شگفت انگیز رژیم غذایی بر افسردگی تاثیرات شگفت انگیز

تاثیرات شگفت انگیز رژیم غذایی بر افسردگی
تاثیرات شگفت انگیز رژیم غذایی بر افسردگی : تاثیرات شگفت انگیز رژیم غذایی بر افسردگی
: تاثیرات شگفت انگیز رژیم غذایی بر افسردگی
: مطالعات اخیر نشان دهنده این موضوع هستند که افرادی که دچار افسردگی هستند معمولا رژیم غذایی فقیری دارند و دریافت مواد مغذی آنها کاهش یافته است گرچه هنوز مشخص نیست که چگونه رژیم غذایی و دریافت مواد مغذی در افراد سالم با خطر افسردگی در ارتباط است.
به گزارش : مطالعه ای که اخیرا انجام شده است بر این فرضیه که رژیم غذایی سالم اثرات بالقوه ای نه فقط در دفع افسردگی بلکه در پیشگیری از افسردگی دارا می باشد ، تاکید  دارد.
ویژگی های یک برنامه غذایی سالم وجود سبزیجات ، میوه ها ، توت ها ، غلات کامل ، مرغ ، ماهی و پنیر کم چرب در آن است و افرادی که از این رژیم غذایی سالم پیروی می کنند ، کمتر در معرض خطر علائم افسردگی و بروز آن در طی پیگیری هستند.
شرکت کنندگان در این مطالعه ۲۰۰۰ فرد میانسال یا مسن تر فنلاندی بودند که به مدت ۱۳ – ۲۰ سال پیگیری شدند و رژیم غذایی آنها بوسیله پرسشنامه بسامد خوراک و ثبت غذاهای دریافتی سنجیده شد.
نتایج بررسی ها نشانگر این موضوع هستند که دریافت بالای فولات ( منابع غنی از فولات عبارتند از سبزی ، میوه ، توت ها ، غلات کامل ، گوشت قرمز و جگر ) با کاهش خطر افسردگی همراه است. به علاوه مصرف بالای قهوه هم به صورت غیر خطی در ارتباط با کاهش خطر افسردگی است.
پیش از این در مطالعه ای که برشیوه زندگی ۱۴۰ زن و مرد فنلاندی تداخل صورت گرفته بود ، بهبود نمره افسردگی افراد مشاهده شده بود. به علاوه مشاهده گردید که کاهش وزن بدن در ارتباط با کاهش بیشتر علائم افسردگی است.
داده ها تلاش می کنند که مصرف هله هوله ، شکر و گوشت های فرآوری شده احتمالا سبب افزایش علائم افسردگی خواهد شد و استفاده مستمر از یک رژیم ناسالم شامل سوسیس ، گوشت های فراوری شده ، دسر و تنقلات حاوی قند ، نوشیدنی های شیرین ، مواد غذایی کارخانه ای ، چیپس ها و یا سیب زمینی های پخته شده در ارتباط با افزایش شیوع نشانه های افسردگی است.
برخلاف برخی مشاهدات قبلی ( دریافت B12 ، غلظت امگا ۳ ، نسبت امگا ۶ به امگا۳ در سرم ، نوشیدن چای و دریافت کل کافئین )  ارتباطی با خطر افسردگی نشان نداد.
نکته عملی : افسردگی یکی از چالش های بهداشت جهانی است که اثرات بی شماری بر بهداشت عمومی ، اقتصاد و کیفیت زندگی افراد دارد و امروزه نه تنها درمان افسردگی بلکه پیشگیری از افسردگی رویکرد نوین به شمار می آید که احتمالا رژیم غذایی سالم و شیوه زندگی صحیح ، تاثیرات مثبتی بر آن دارد.
سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید