هر روز!
هر روز!

تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب تاثیر ورزش بر افسردگی

تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب تاثیر ورزش بر افسردگی

تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب
تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب
تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب : تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب
: تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب
به گزارش : افسردگی و اضطراب: ورزش علائم آن‌ها را برطرف می­کند
اختصاصی: 
افسردگی اصولا با ورزش کردن بهتر می­شود. اینجا به یکسری نکات برای انگیزه پیدا کردن وشروعِ ورزش اشاره می‌کنیم.
هنگامی‌که احساس افسردگی یا اضطراب می­کنید احتمالاًحوصله­ی ورزش کردن هم نخواهید داشت؛اما اگر انگیزه پیدا کنید و دست‌به‌کار شوید، می­بینید که به شما کمک کرده و باعث بهبودتان خواهد شد.
البته ورزشبه جلوگیری و بهبود بیماری‌های زیادی کمک می­کند، ازجملهفشارخون بالا، دیابت و وَرمِ مفاصل. تحقیقات درباره­ی افسردگی نشان می­دهند که از مزایای روانی و فیزیکیِ ورزش، کم کردن اضطراب و بهبود روحیه و خلق‌وخوی انساناست.
روابط بین اضطراب، افسردگی و ورزش کردن هنوز کاملاً مشخص نیستند اما چیزی که مشخص است این است که ورزش و هرگونه فعالیت فیزیکی دیگر باعث می­شود که فرد احساس بهتری داشته باشد و از اضطراب او کاسته شود.
ورزش کردن چگونه به افسردگی و اضطراب کمک می­کند؟
ورزشِ مرتب به روش‌های مختلفی به بهبود افسردگی کمک می­کند ازجمله:
 
ورزش کردن به‌طور منظم مزایای روحی و روانی هم داشته و می‌تواند به شما کمک کند تا:
 
اعتمادبه‌نفس پیدا کنید.روبه‌رو شدن با اهداف و چالش­های هرچند کوچک در ورزش کردن می­تواند به افزایشِ اعتمادبه‌نفس کمک کند. همچنین هرچه اندام زیباتری داشته باشید احساس بهتری نسبت به خودخواهید داشت.
نگرانی­ها را از یاد ببرید. ورزش می­تواند حواس شمارا از افکارِ منفی که باعث بدتر شدن افسردگی می­شوند، پرت کند.
تعاملات اجتماعی بیشتری داشته باشید. ورزش و فعالیت باعثِ آشنا شدن و معاشرت با افرادِ بیشتری می­شود. حتی فقط ردوبدل کردن یک لبخند ساده یا احوالپرسیِ کوتاه با افرادی که در حین ورزش کردن می­بینید می­تواند به بهبود شما کمک کند.
کارهای مثبت انجام دهید. انجام دادنِ کا­ر­های مثبت برای اداره کردنِ افسردگی و اضطراب یک روش سالم برای کنار آمدن با آن است.درحالی‌که کارهایی مثل نشستن و غصه خوردن و یا انتظار این را داشتن که اضطراب و افسردگی خودبه‌خود از بین بروند، می­توانند باعث بدتر شدن وضعیت شوند.
 
آیا تنها راهِبهبود، استفاده از یک برنامه‌یورزشیِ سازمان‌یافته و منظم است؟
تحقیقات نشان می­دهند که هر نوع فعالیتِ فیزیکی _نه‌فقط برنامه­های ورزشیِ مخصوص_ازجملهپیاده‌روی عادی می­تواند باعث بهتر شدن روحیه شود. البته ورزش کردن و فعالیت­هایِ عادیِ فیزیکی یکی نیستند اما هر دو برای سلامت شما خوب هستند.
فعالیتِ فیزیکی به هر نوع فعالیتی می­گویند که باعث به‌کارگیری عضلات و مصرف انرژی می­شودو می­تواند شامل کار کردن(شغل) یرخانه و یا حتی کارهایِ تفریحی شود.
ورزش به حرکات برنامه‌ریزی‌شده و سازمان‌یافته‌ایگویند که برای افزایش و یا ثابت نگه‌داشتنتناسب‌اندام انجام می­شوند.
شاید کلمه­ی "ورزش "شمارا به یادِ دویدن و یا ورزشِ سنگین در باشگاه بیندازد؛اما ورزش درواقع شاملِ طیفِ گسترده‌ای از فعالیت­هاییاست که سطح فعالیت شمارا افزایش داده و باعث شود تا احساس بهتری داشته باشید.
مسلماً فعالیت­هایی مانند دویدن، وزنه‌برداری، بسکتبال و ورزش­های دیگری از این قبیل خوب هستند اما فعالیت­هایِ دیگری ازجمله شستنِ ماشین، قدم زدن در خیابان و کارهایِ سبک‌تری از این قبیل نیزبه بهتر شدن کمک می­کنند.
البته نیازی نیست که همه‌یورزش‌ها را یکجا انجام دهید.سعی کنید روش­های جدیدی برای اضافه کردن فعالیت­های کوچک و تازه در طول روزتان پیدا کنید. به‌عنوان مثال به‌جای آسانسور از پله استفاده کنید،ماشین خود را کمی دورتر از محل کار پارک کنید تا بتوانید کمی هم پیاده‌روی کنید و یا اگر محل کارتان نزدیک استبه‌جای ماشین از دوچرخه استفاده کنید.
 
چه مقدار ورزش برای بهبود یافتنکافیاست؟
30 دقیقه ورزش در روز برای سه تا پنج روز در هفته می­تواند کمک زیادی به بهبودِعلائم افسردگی کند؛اما مقدار کمتری فعالیت_ به‌اندازه‌ی 10 تا 15 دقیقه در روز _ هم اثربخش است. البته ممکن است ورزش­های سنگین‌تری مانند دویدن یا دوچرخه‌سواری زمان کمتری برای بهبود وضعیتتان ببرد.
اما مزایای روحیِ ورزشفقط با ادامه دادن آن در دراز مدتبه دست خواهند آمدکه این می­تواند دلیل خوبی برای پیدا کردن فعالیت­هایی که از انجام آن‌ها لذت می­برید باشد.
چطور می­توانم شروع کنم و انگیزه‌ام را هم از دست ندهم؟
شروع کردن و ادامه دادن یک برنامه‌ی ورزشی یا فعالیت فیزیکی یک چالش است. این روش­ها می­توانند در این راه به شما کمک کنند:
مشخص کنید که از انجام چه‌کاری لذت می­برید. برای خودتان مشخص کنید که چه نوع فعالیت­هایی را بیشتر دوست دارید و درباره­ی زمان و چگونگیِ انجام آن فکر کنید. به‌عنوان مثال، بیشتر علاقه دارید تا روزتان را با یک دوی ساده شروع کنید، یا دوچرخه سواری کنید و یا با فرزندانتان بعد از مدرسه بسکتبال بازی کنید؟ کارهایی را انتخاب کنید که از انجامِ آن‌ها لذت می­برید.
با روانشناس خود مشورت کنید. با دکتر خود برای راهنمایی و پشتیبانیِ بیشتر صحبت کنید؛ودرباره‌ی یک برنامه‌ی ورزشی یا فعالیتِ فیزیکیِ دی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید