هر روز!
هر روز!

تا حالا عبارت «کارتون درمانی» به گوش تان خورده؟ (قسمت دوم)

تا حالا عبارت «کارتون درمانی» به گوش تان خورده؟ (قسمت دوم)

تا حالا عبارت «کارتون درمانی» به گوش تان خورده؟ (قسمت دوم)
: تا حالا عبارت «کارتون درمانی» به گوش تان خورده؟ (قسمت دوم)
تا حالا عبارت «کارتون درمانی» به گوش تان خورده؟ (قسمت دوم)
به گزارش : یادآوری هایی برای بزرگترها! - تاکید بر این نکته که «هیچ چیز تصادفی نیست؛ ما موجودات انتخاب گری هستیم» بسیار مهم و آموزنده است، «پو» تصادفی قهرمان نشد، تلاش کرد تا به مقام «جنگجوی اژدها» رسید. - تاکید بر زمان حال هم در این فیلم بسیار مهم است و مدام این نکته تکرار می شود که «به زمان حال فکر کن، به دمی که الان وجود دارد.» خیلی اوقات ما نباید به بچه ها و حتی بزرگ ترها، اضطراب آینده را بدهیم. باید بگوییم الان، در این زمان و مکان تلاش کن! اکنون و اینجا فعال باش و به پیش بینی آینده نپرداز. ما برای آینده به پیش بینی نیازی نداریم بلکه باورهای مثبت لازم داریم. در این انیمیشن دیالوگی نداریم که بگوید: «اگر ببازم، چه؟!» و این، دادن باورهای مثبت است. - نکته دیگری که در فیلم به آن تاکید می شود، دوری از بیکاری و بطالت است. وقتی پو به شیفو می گوید: «تو استاد من نیستی شیفو، منم جنگجوی اژدها نیستم» و شیفو می پرسد: «چرا همون اول نرفتی؟ می دونستی که می خوام از شرت خلاص بشم ولی وایسادی؟» پو جواب می دهد: «وایسادم که وایسادم! وایسادم چون هر دفعه که با آجر می زدی توی سرم یا می گفتی که بو می دم، بهم برمی خورد ولی هیچ کدوم به سختی اون نبود که هر روز زندگیم رو به بطالت می گذروندم!» و واقعا هیچ چیز بدتر از بیکاری و بطالت، خلق یک کودک را تنگ نمی کند! باید برای فرزندم برنامه داشته باشم؛ حتی اگر از نظر جسمی خسته می شود، نباید حمایتگر افراطی باشیم و با فکر اینکه مبادا فرزندمان خسته شود، او را تشویق به بیکاری و تنبلی کنیم.   
 
نکته دیگری که در فیلم  پو به آن تاکید می شود، دوری از بیکاری و بطالت است
  آسیب بیکاری بسیار بیشتر از خستگی و سختی مسوولیت هایی است که به آنها می سپاریم؛ چراکه وقتی کودک کار مفیدی انجام دهد (از لباس پهن کردن و گرم کردن غذا گرفته تا شستن ماشین و. . . ) در نهایت رضایت از خویشتن دارد؛ وقت گذرانی زیادی برای بازی کامپیوتری و. . . حس مفید بودن در پی ندارد! -  بچه ها را با هم مقایسه نکنیم! وقتی اوگ وی به شیفو می گوید: «هر کار کنی، اون هسته هلو، تبدیل به درخت هلو می شه، شاید دوست داشته باشی سیب بشه، ولی به هلو می رسه!» شاید والدین با دیدن بچه های دوست و فامیل آرزو کنند، فرزندشان مثل آنها شود اما نمی شود؛ همان طور که هسته هلو، سیب نمی شود! اما هسته هلو می تواند هلوی درشت و سالمی باشد. پس باید استعداد کودک خود را درست بشناسیم و بنا بر ظرفیتش، از او توقع داشته باشیم و کمکش کنیم و استعدادش را شکوفا کنیم؛ نه اینکه فرزندمان را شبیه فرزند دوست و آشنا کنیم! - نکته دیگر اینکه تاکید بر کار گروهی در این مجموعه بسیار زیاد است. درست است که به نظر، «پو» قهرمان است اما وقتی کودک کارتون را می بیند، مجموعه را قهرمان می داند و متوجه می شود که پو با کمک دوستانش موفق و قهرمان می شود. تک تک ما نیاز داریم به جامعه خدمت کنیم و جامعه به ما خدمت کند و با وجودی که آدم ها تفاوت های بسیار زیادی با هم دارند،  وقتی هدف مشترکی در میان باشد، ویژگی های مثبت شان را در قالب کار گروهی به کار می گیرند و نتیجه مطلوب حاصل می شود؛ ضمن اینکه تفاوت های پو و دوستانش با هم، همیشه باعث دردسر و اختلاف بین آنهاست اما در نهایت به یک نتیجه ای می رسند و این اهمیت مهارت حل مساله را می رساند. قرار نیست ما با دوستان مان دعوای مان نشود، دوستان خوب دوستانی نیستند که هیچ وقت دعوا نکنند! دوستان خوب، دوستانی هستند که وقتی اختلافی پیش آمد، بتوانند آن را حل کنند، چون هدف بزرگ تری دارند و این مساله در انجام کارهای گروهی بسیار مهم است و بچه های ما معمولا در این مساله ضعیف هستند. درس های کارتونی انیمیشن های مختلف نکات جالبی را به شما و کودکان یاد می دهند می خواهید  روحیه کار تیمی را تقویت کنید؟  
   
Sponge Out of Water/ 2015
      
انیمیشن باب اسفنجی  روحیه کار تیمی را در کودکان تقویت می کند
  سال ها است که با شخصیت باب اسفنجی آشنا شده ایم که همیشه در تمام فیلم ها و سریال هایش تاکید بر کار گروهی و دانستن قدر و ارزش دوستان، برای بچه ها تکرار شده است. «فیلم باب اسفنجی: اسفنج بیرون از آب» هم از این قاعده مستثنا نیست اما صحنه های خشن و ناخوشایندی هم دارد که شاید صلاح ندانید فرزندتان آنها را ببیند! می خواهید مفهوم دوستی را بدانید؟
Shaun the Sheep Movie/ 2015
این انیمیشن، دوستی و پذیرش اشتباه و جبران یا تصحیح خطاها را به بچه ها گوشزد می کند
 
  این انیمیشن با اینکه خالی از هر دیالوگی است و صرفا با صدای حیوانات و حرکات اغراق آمیز آنها همراه است اما در تمام قسمت هایش قهرمان دوست داشتنی آن، بره مهربان و باهوشی است که پیام های مثبتی از جمله اهمیت کار گروهی، دوستی و پذیرش اشتباه و جبران یا تصحیح خطاها را به بچه ها گوشزد می کند. می خواهید احساسات تان را بشناسید؟ Inside out/2015
انیمیشن«Inside out»  کمک می کند کودکان احساس شان را شناسایی کرده و در موردش صحبت کنند
 
 این فیلم باعث بیان احساسات می شود و کمک می کند کودکان احساس شان را شناسایی کرده و در موردش صحبت کنند؛ ضمن اینکه برخلاف تصور غالب، بچه ها با تماشای این فیلم متوجه می شوند که حس «غمگین» بودن همیشه هم بد نیست و حتی می تواند اعضای خانواده را به هم نزدیک کند! می خواهید مفهوم برابری و برادری را توضیح دهید؟  Big Hero 6 /2014

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید